Typy irygatorów i ich działanie

irygator dentystyczny irygatory typy irygatorów

Stan naszych zębów i dziąseł nie tylko wpływa na kondycję jamy ustnej, ale również zdrowie całego organizmu. Właśnie dlatego od najmłodszych lat życia rodzice starają się nam przyswoić wiedzę na temat właściwego posługiwania się szczoteczką i pastą do zębów. Aby zadbać o higienę we wszystkich newralgicznych obszarach, te przyrządy okazują się jednak niewystarczające – nie są one niestety w stanie usunąć naleciałości chociażby z przestrzeni międzyzębowych. Pomóc w tym może irygator dentystyczny, czyli specjalistyczny sprzęt do eliminowania bakterii z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Wciąż najpopularniejszymi produktami do usuwania drobnoustrojów z newralgicznych miejsc w jamie ustnej są nici dentystyczne. Przyrządy te mają jednak swoje wady – nieumiejętne nitkowanie może bowiem pokaleczyć nam dziąsła, poza tym operowanie nicią nie dla wszystkich jest wygodne. Ulepszoną alternatywę dla nici stanowi właśnie irygator dentystyczny.

Czym jest irygator dentystyczny?

Irygatory dentystyczne pojawiły się na rynku już wiele lat temu, ale początkowo nie cieszyły się wśród konsumentów dużą popularnością – ze względu na swoje pokaźne gabaryty, stanowiły głównie wyposażenie gabinetów stomatologicznych. Teraz jednak, wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej konieczności dbania o higienę jamy ustnej, urządzenia te są kupowane coraz chętniej.

Najogólniej można scharakteryzować irygator jako niewielką myjkę ciśnieniową, służącą do obmywania bakterii z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Najważniejszym elementem irygatora jest specjalna, zminiaturyzowana pompka generująca wąski strumień wody pod dużym ciśnieniem. Ów strumień jest generowany pulsacyjnie, co sprawia, że niezmiernie szybko i efektywnie pozbywa się płytki nazębnej z właściwie wszystkich trudno dostępnych obszarów.

Co godne podkreślenia, irygator działa subtelnie i delikatnie, jest więc w pełni bezpieczny zarówno dla dziąseł, jak i szkliwa. Jego niewątpliwym atutem w porównaniu z nicią dentystycznym jest łatwość użytkowania – nie potrzeba żadnej wprawy, aby właściwie przeprowadzić irygację.

W jaki sposób należy korzystać z irygatora?

Jak napomknęliśmy wyżej, korzystanie z irygatora nie jest specjalnie trudną sztuką i nie wymaga żadnej wprawy. Aby przeprowadzić irygację, należy włączyć urządzenie, a następnie przysunąć jego dyszę czyszczącą w kierunku zębów. Potem uruchamiamy strumień wody i kierujemy go w stronę tylnych przestrzeni międzyzębowych. Stopniowo przesuwamy strumień pomiędzy kolejnymi przestrzeniami, przy każdej na chwilę się zatrzymując, by woda mogła dokładnie zmyć bakterie.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zbiornik irygatora należy wypełniać wyłącznie wodą. Wlewanie do niego płynów do płukania jest nieekonomiczne i może prowadzić do uszkodzenia urządzenia. Przegląd najlepszych urządzeń znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-irygatorow/

Jakie wyróżniamy typy irygatorów?

Na sklepowych półkach znajdziemy dwa rodzaje irygatorów: stacjonarne i bezprzewodowe. Już sama ich nazwa pokrótce sugeruje, czego możemy się po nich spodziewać.

Irygatory stacjonarne są nieco droższe od tych bezprzewodowych i charakteryzują się znacznie większymi gabarytami. Z uwagi na ten fakt, trudno je gdziekolwiek przetransportować, i nadają się głównie do użytku domowego. Mają duży, mogący pomieścić nawet 650 ml wody zbiornik, co ułatwia irygację, ponieważ nie wymaga dolewania do urządzenia wody podczas przeprowadzania czyszczenia. Zbiornik irygatora stacjonarnego znajduje się na bazie urządzenia. Dołączona jest do niego specjalna rączka z wężykiem, która bezpośrednio służy do przeprowadzania irygacji. Ten rodzaj sprzętu jest zasilany sieciowo.

Irygatory bezprzewodowe są tańsze i mniejsze od swoich stacjonarnych braci. Dzięki temu bez przeszkód możemy zabrać je ze sobą wszędzie, również w daleką podróż. Niestety, ich konstrukcja wiąże się z pewnymi ograniczeniami – pojemność zbiornika w tego typu irygatorach wynosi maksymalnie 130 ml, co oznacza konieczność kilkukrotnego dolewania do pojemnika wody w trakcie jednej irygacji. Irygatory bezprzewodowe są zasilane akumulatorowo bądź bateryjnie, więc należy je regularnie ładować bądź kupować do nich baterie.

Czy warto zaopatrzyć się w irygator?

Irygator nie jest specjalnie tanim urządzeniem (porządny irygator to koszt rzędu 300-400 złotych), jednak z pewnością warto w niego zainwestować – korzyści płynące z irygacji są bowiem nie do przecenienia. Już po kilku tygodniach korzystania ze sprzętu powinniśmy zauważyć wymierne efekty w postaci znacznie bielszych i zdrowszych zębów, a także lepiej ukrwionych dziąseł.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email