Japonia ciekawostki turystyczne

Japonia ciekawostki turystyczne

Czas czytania:2 minut/y, 44 sekund/y

Od 2019 r. drożej do Japonii

W 2017 r. Japonię odwiedziło 28,69 mln turystów. Z roku na rok kraj kwitnącej wiśni odwiedza coraz więcej turystów ze świata, a rok 2020 będzie rekordowy. Szacuje się, że Japonię, która właśnie wtedy będzie organizatorem letnich Igrzysk Olimpijskich, odwiedzi nawet 40 milionów ludzi

Dla tych, którzy planują wyjazd do tego kraju po 7 stycznia 2019 r., nie mamy dobrej informacji. Tego dnia wejdzie w życie specjalna ustawa. Każdy obcokrajowiec powyżej 2. roku życia odwiedzający Japonię na co najmniej dobę, będzie musiał zapłacić 1000 jenów (obecnie 31 złotych). Tę kwotę będą musieli płacić także Japończycy wyjeżdżający z Japonii np. na urlop czy w podróż służbową. Kwota będzie doliczana do biletu lotniczego (jeśli podróż poza Japonię odbędzie się drogą lotniczą) lub innego biletu.

Japoński rząd szacuje, że rocznie uzyska dzięki temu kilkadziesiąt miliardów jenów. Pieniądze te najprawdopodobniej będą wspierać japońską infrastrukturę turystyczną i będą promowały Japonię w świecie.

Poza tym 7 stycznia 2019 r. wzrośnie sales tax czyli podatek od sprzedaży (odpowiednik naszego VAT-u), z 8 do 10 procent. Oznacza to, że wszystko w japońskich sklepach podrożeje. Turyści planujący podróż do Japonii ten fakt będą musieli uwzględnić w swoich kalkulacjach. A to nie koniec podwyżek, bo w kolejnych latach ten podatek będzie się stopniowo zwiększał. OECD której członkiem jest Japonia doradza, aby ten kraj podniósł stawkę wspomnianego podatku do 19 procent, ze względu na wielki dług publiczny Japonii.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan
Gujo

Zobacz też: > Hamamatsu, Japonia

Japonia. Wojownicy Ninja poszukiwani

100-tysięczne miasto Iga leży ok. 450 km od Tokio. Działają tu szkoły ninja, jest też festiwal ninja (od końca kwietnia do połowy maja), na który przyjeżdża co roku ok. 30 tys. turystów. Iga jednak się wyludnia, a młodzi wolą zamieszkać w większych miastach

Ponieważ wcześniejsze ninja-atrakcje to za mało, burmistrz miasta postanowił promować ruch ninja jako lokalne dziedzictwo. Bo podobno pierwsi wojownicy ninja pojawili się właśnie tutaj.

Oprócz pracowników różnych zawodów, obecnie w Iga poszukiwani są także ninja. Dla tych, którzy chcieliby nimi zostać, oferowane są zarobki od 23 tys. do 85 tys. USD rocznie. A ponieważ ninja, to m.in. ciężki trening nad sobą, chętnych brak.

W 2017 r. do Japonii przyjechało blisko 29 mln turystów, o 20% więcej niż rok wcześniej. Trafiają oni jednak do tych najbardziej znanych destynacji turystycznych, do dużych ośrodków miejskich, ale nie do rejonów wiejskich.

Zobacz też: > Wielki Budda w Kamakura

W rok znikło 400 tysięcy Japończyków

W 2017 r. populacja Japonii zmniejszyła się aż o 400 tysięcy osób. Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w 2017 roku urodziło się 946 tysięcy dzieci. To najgorszy wynik od 1899 roku czyli od ponad 100 lat. Jednocześnie zmarło ponad 1,3 miliona Japończyków. Jeśli ten niekorzystny trend utrzyma się, około 2050 roku Japończyków będzie o 27 milionów mniej niż obecnie czyli 100 milionów. A w roku 2100 – 85 milionów

W przeszłości populacja tego kraju rosła. W 1900 roku było 44 miliony Japończyków, w roku 2000 prawie 128 milionów. W latach 70. XX wieku liczba narodzin zaczęła gwałtownie spadać.

Premier Shinzo Abe ogłosił, że wzrost urodzeń będzie jednym z priorytetów jego rządu. Zostaną przekazane duże środki finansowe na bezpłatne przedszkola, a rodzice nowo narodzonych dzieci będą mogli liczyć na specjalne wsparcie.

Zobacz też:
> Japonia – inne ciekawostki
> Kurashiki, Japonia

Międzynarodowe Centrum Konferencyjne Katowice MCK katowicki spodek tagi konferencje w Katowicach Poprzedni post Katowice – miasto targów i konferencji
nawigacja GPS Google Maps Internet Następny post Bez Google Maps świat się zatrzyma?