Jastrzębie Zdrój – ciekawostki

pałac Borynia Jastrzębie Zdrój ciekawostki zabytki

Informacje o Jastrzębiu Zdroju

1) Jastrzębie Zdrój, to 90-tysięczne miasto w południowej części woj. śląskiego, blisko granicy z Czechami.

2) Dawniej w Jastrzębiu Zdroju działało pięć kopalń: Pniówek, Moszczenica, Jastrzębie, Borynia i Zofiówka. Obecnie działa jedna: Kopalnia Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”, Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Z historii Jastrzębia Zdroju

3) Jastrzębie Zdrój prawa miejskie uzyskał w 1963 roku.

4) W 1980 r. w Jastrzębiu Zdroju miały miejsce protesty robotnicze. 3 września podpisano tu porozumienie jastrzębskie, ostatnie z porozumień sierpniowych. Porozumienie z przedstawicielami rządu podpisał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przy KWK „Manifest Lipcowy”, w którego skład wchodziło 56 zakładów pracy.

park zdrojowy Jastrzębie Zdrój ciekawostki
Parku Zdrojowy w Jastrzębiu Zdroju. Kiedyś Zakład Przyrodoleczniczy Łazienki II, obecnie jest tu Galeria Historii Miasta

Jastrzębie – uzdrowisko

5) Od połowy do końca XIX wieku miasto było uzdrowiskiem. W latach 50. XX wieku odkryto tu duże zasoby węgla kamiennego, co przekształciło Jastrzębie Zdrój w ośrodek przemysłowy.

6) W 1994 r. miasto utraciło status uzdrowiska i zlikwidowano zakłady uzdrowiskowe.

kopalnia Jastrzębie Zdrój ciekawostki
Szyb kopalni i budynki Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Z przodu domki na prywatnych ogródkach

7) W Jastrzębiu Zdroju, w dzielnicy Zdrój, między ulicami 1 Maja i Witczaka, jest Park Zdrojowy im. doktora Mikołaja Witczaka. Ten największy w mieście publiczny park miejski ma powierzchnię 18 hektarów i rośnie tu wiele gatunków roślin. W II połowie XIX wieku Park Zdrojowy był centralnym miejscem uzdrowiska, wokół którego wybudowano obiekty sanatoryjne. Część z nich, to obecnie zabytki. Od 2015 r. w parku znajduje się drewniana promenada z inhalatorium solankowym (bezpłatnym), do którego sprowadzana jest solanka z Zabłocia.

Zabytki Jastrzębia Zdroju

8) W Jastrzębiu Zdroju znajduje się XVIII-wieczny, klasycystyczno-barkowy pałac (patrz górne foto), otoczony parkiem. Jego budowę ukończono w II połowie XVIII wieku. Podczas II wojny światowej był zdewastowany, potem było tu przedszkole i biura firm. Od 2010 r. trafił w ręce prywatnego inwestora. Obecnie jest tu hotel. W parku otaczającym pałac stoi m.in. ponad 300-letni dąb.

Kościół drewniany Jastrzębie Zdrój ciekawostki
Zabytkowy kościół drewniany św. Barbary i Józefa w Jastrzębiu Zdroju

9) Najstarszą świątynią w Jastrzębiu Zdroju jest drewniany, rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Barbary i Józefa. Został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Kościół znajduje się na Osiedlu Przyjaźń (kiedyś był to Jodłownik, dzielnica Wodzisława Śląskiego).

10) Przy ul. Św. Katarzyny 3 w Jastrzębiu Zdroju stoi późnobarokowe Sanktuarium Opatrzności Bożej, niegdyś kościół pw. św. Katarzyny. Wewnątrz jest obraz Oko Opatrzności Bożej, uznawany za cudowny. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Witczaków, właścicieli jastrzębskiego uzdrowiska.

11) Kościół Wszystkich Świętych zbudowano w Jastrzębiu-Zdroju w 1803 roku. Stoi przy ul.Powstańców Śląskich 109.

12) Przy ul. Klubowej w Jastrzębiu-Zdroju stoi późnorenesansowy dwór obronny, zbudowany ok. 1605 roku.

13) Wśród dawnych obiektów zdrojowych, obok Parku Zdrojowego znajduje się dawne sanatorium Dąbrówka. Jest tu hotel, restauracja i spa. Z tyłu obiektu jest nieduży Park Dąbrówka.

Co jeszcze?

14) W Jastrzębiu-Zdroju są też obiekty sportowe. Stadion Miejski (ul. Harcerska 14B), kryta pływalnia Laguna (ul. Warszawska 11), kryte lodowisko Jastor (ul. Leśna 4) oraz Hala Widowiskowo-Sportowa (al. Jana Pawła II 6).

Ciekawostki o Jastrzębiu Zdroju i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Polanica-Zdrój
> Ciechocinek
> Lądek Zdrój

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email