Rasistowski Jezus z obrazu?

Jezus obraz muzeum

Słynne muzeum w USA pozwane przez Murzyna, bo Jezus na obrazie sprzed wieków ma zbyt białą skórę

Dotychczas w Stanach Zjednoczonych różne bywały sprawy sądowe. Zdarzało się, że dotyczyły artystów i dzieł sztuki, lecz tym razem sprawa jest wyjątkowo kuriozalna.

Pewien Afroamerykanin (czyli Murzyn) pozwał do sądu jedno z najsłynniejszych muzeów świata – Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Uważa, że muzeum rozpowszechnia sztukę o charakterze rasistowskim oraz rozpowszechnia kłamstwa.

Konkretnie, chodzi o obraz olejny wykonany kilkaset lat temu przez  Sebastiano Ricci’ego. Na jego barokowym dziele „Święta rodzina z aniołami” znajduje się m.in. postać malutkiego Jezusa. Według skarżącego, ów Jezus jest… zbyt biały. Ponieważ urodził się na Bliskim Wschodzie, genetycznie nie jest możliwe aby miał jasną karnację skóry oraz blond włoski.

Muzeum tłumaczy się, że w okresie gdy powstał obraz, tak właśnie wszyscy malowali malutkiego Jezusa i nie było w tym nic niezwykłego.

Komentarz Sadurski.com

• Jeśli sąd przyzna rację skarżącemu, w imię „poprawności politycznej” być może trzeba będzie przemalowywać Jezusa na wszystkich dziełach sztuki na świecie, stworzonych w ostatnich dwu tysiącach lat. Za jakiś czas wszystkie Jezuski na obrazach będą miały czarną skórę. Niewykluczone, że wtedy do sądu pójdzie jakiś białas i trzeba będzie ponownie przemalowywać wszystkie obrazy religijne z Jezusem. A co, jeśli do sądów ruszą też ludzie o karnacji skóry innej niż biała i czarna? Jak wszystkich pogodzić?

Na ilustracji: Kontrowersyjny (?), rasistowski (?) barokowy (!) obraz
foto: The Metropolitan Museum of Art

Informacja umieszczona na Sadurski.com 9 grudnia 2015 r.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email