Bułka kajzerka – ciekawostki

bułka kajzerka ciekawostki bułki pieczywo

Kajzerka, to jedna z najpopularniejszych bułeczek z chrupiącą skórką. Kiedy i gdzie powstała, z czego jest wyrabiana, jak wygląda?

1) Kajzerka, to okrągła, pszenna bułka z charakterystycznymi (najczęściej) pięcioma nacięciami rozchodzącymi się promieniście.

Z historii kajzerki

2) Skąd kajzerka wzięła swoją nazwę? Nazwa wywodzi się od słowa kaiser czyli cesarz. Podobno na cześć cesarza Austro-Węgier, Franciszka Józefa.

3) Początki kajzerki sięgają XVIII–wiecznej Austrii, gdzie gościła na stołach Habsburgów. Potem stała się popularna w kolejnych państwach wchodzących w skład Austro-Węgier. Wypiekano ją w piekarniach austriackich, słoweńskich, chorwackich, węgierskich, niemieckich, polskich oraz włoskich. Potem trafiła też do USA oraz Kanady.

4) W Lombardii piekarze wykształcili własny sposób wypieku kajzerki. Powstała tam regionalna bułka Michetta.

Z czego jest kajzerka

5) Tradycyjna austriacka kajzerka wypiekana jest zazwyczaj z mąki pszennej. Czasami posypywana jest ona ziarnami maku, sezamu czy pestkami dyni. Swoje charakterystyczne bruzdy uzyskuje poprzez pięciokrotne składanie uformowanej na placuszek porcji ciasta, czasami także poprzez nacinanie uformowanej w kształt bułki porcji ciasta.

6) Ile waży kajzerka? Najczęściej około 50-60 gramów.

Kajzerka w Polsce

7) W Krakowie kajzerka wypiekana jest z czterema nacięciami. W pozostałej części kraju, z pięcioma. W Warszawie kajzerka nazywana jest bułką warszawską.

8) W 2012 r. kajzerka trafiła do teleturnieju Milionerzy. Na pytanie o liczbę nacięć na kajzerce uczestnik programu, pewnie odpowiedział, że cztery i odpadł. Po powrocie do domu zaczął wertować słowniki. Znalazł tam informację, że kajzerka może mieć pięć lub cztery nacięcia, zatem jego odpowiedź była poprawna. Potwierdził to wyrok sądu. Mężczyzna wrócił do teleturnieju, jednak potem szybko odpadł.

9) Kajzerka trafiła także do polskich restauracji McDonalds. W środek wieloziarnistej kajzerki wkładane są: kawałek kurczaka i dodatki.

Ciekawostki o kajzerce: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Cebularz
> Chleb ciekawostki
> Hot dog

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email