ciąża kalkulator ciąży termin porodu

Czym jest kalkulator ciąży?

Czas czytania:2 minut/y, 14 sekund/y

Kalkulator ciąży to przydatna metoda pozwalająca na określenie przybliżonego terminu porodu. Jest on niezwykle pomocny zarówno dla przyszłych matek, jak i dla lekarzy ginekologów. Najdokładniejsze wyniki obserwuje się u kobiet mających regularne cykle miesięczne.

Czym jest kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży, to metoda oparta na tzw. regule Naegelego, niemieckiego położnika, który ułożył wzór pomocny w określeniu przewidywanego terminu porodu (PTP). Według niego pierwszy dzień ciąży nie rozpoczyna się od momentu zapłodnienia, a pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wzór Naegelego brzmi:

termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Średnio ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 40 tygodni (280 dni). Jest to oczywiście jedynie założenie, które może nie sprawdzić się u kobiet mających nieregularne cykle. Kalkulator ciąży dostępny jest bezpłatnie w internecie i pozwala śledzić nie tylko wiek płodu. Przyszła matka ma możliwość stałego monitorowania tego, co dzieje się w danym tygodniu z dzieckiem, np. kiedy pojawiają się u niego określone narządy i zmysły, kiedy będzie można po raz pierwszy usłyszeć bicie jego serca. Ponadto na podstawie kalendarza ciąży można śledzić zmiany zachodzące w organizmie i typowe „ciążowe dolegliwości”. Należy jednak podkreślić, że reguła Naegelego nie jest precyzyjna. Jedynie 5% kobiet rodzi w terminie wyznaczonym przez kalendarz. Dziecko najczęściej przychodzi na świat 2 tygodnie wcześniej lub później niż sugeruje to narzędzie.

Nie mniej kalendarz ciąży okazuje się niezwykle pomocny szczególnie u kobiet, które wiodą aktywny tryb życia lub wychowują kilkoro dzieci. W codziennej pogoni i natłoku obowiązków nadążanie za każdym tygodniem ciąży jest bowiem nie lada wyzwaniem. Proste i bezpłatne aplikacje w telefonie sprawią, że monitorowanie postępów ciąży jest znacznie prostsze i na wyciągnięcie ręki.

Inne metody wyznaczania wieku i terminu ciąży

Na początkowych etapach ciąży znacznie większe znaczenie w ustalaniu terminu porodu mają badania ultrasonograficzne (USG) niż zastosowanie kalendarza opartego na metodzie Naegelego. Wykonanie USG pozwala na zmierzenie pęcherzyka ciążowego i to właśnie na tej podstawie lekarz jest w stanie ocenić wiek ciąży. Nie mniej ważna jest ocena wielkości dziecka. Pierwsze badanie powinno być wykonane do 10. tygodnia ciąży. Im później podda mu się ciężarna, tym większym błędem obarczony jest wynik.

Bardzo rzadko zdarza się, że pierwsza wizyta u ginekologa ma miejsce w zaawansowanej ciąży lub gdy kobieta nie pamięta daty ostatniej miesiączki czy przybliżonej daty zapłodnienia. Wówczas lekarz zadaje przyszłej mamie informacje dotyczące objawów, w tym momentu wyczuwania ruchów dziecka oraz określa wysokość dna miednicy. Są one nadal nieprecyzyjne. Każda kobieta ma bowiem inną budowę ciała i ciąża zawsze przebiega inaczej, tym bardziej jeśli towarzyszą jej schorzenia przewlekłe.

Kalkulator ciąży. Link zdjęty 29.11.21, dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci przedłużenia, prosimy o kontakt.
https://www.me*me.pl/kalkulatory/ciaza

Zobacz też:
> Przesądy ciążowe
> Rodzaje raczkowania
> Ciekawostki o smoczkach

cyfryzacja podatków PIT online Poprzedni post Cyfryzacja podatków. Jak to działa?
ratusz rynek Nowy Sącz ciekawostki Następny post Nowy Sącz – ciekawostki