Zanim rozpoczniesz rozmowy z bankiem na temat kredytu

bank kredyt

Kredyt jest dla wielu osób sposobem na spełnienie marzeń – czy to tych o nowym domu, czy to tych o czymś znacznie skromniejszym. Niezależnie od celu, na który mają być spożytkowane pożyczone pieniądze, o kredyt trzeba się odpowiednio postarać, a całe przedsięwzięcie wymaga podstawowej wiedzy i umiejętności planowania. Co warto zrobić przed podjęciem prób uzyskania kredytu? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule

Spróbuj znaleźć inne rozwiązanie

Kredyt to poważne zobowiązanie, dlatego każda decyzja o wzięciu pożyczki powinna być nie tylko przemyślana, ale też stanowić pewnego rodzaju ostateczność. Związane jest to z faktem, że całkowity koszt kredytu zazwyczaj znacznie przewyższa wysokość pożyczonego kapitału, co dla klienta oczywiście oznacza stratę pieniędzy.

Na początku spróbuj zastanowić się, w jaki inny sposób mógłbyś stać się posiadaczem większej ilości gotówki. Może uda Ci się sprzedać nieużywaną konsolę czy stary regał? Innym wyjściem może być poproszenie o pomoc kogoś z rodziny. Można też zacisnąć pasa lub podjąć się dodatkowego zajęcia – przy niewielkich kwotach wszystko jest do zrobienia!

Sprawdź dostępne opcje kredytów

W rzeczywistości pojęcie kredytu jest naprawdę obszerne i oznacza co najmniej kilka różnych produktów finansowych. Przykładem jego najprostszej formy jest zakup na raty, przy którym formalności załatwiane są w tempie niemalże ekspresowym. Ten rodzaj kredytowania wydaje się najkorzystniejszy, ale ma pewne ograniczenia – przede wszystkim, jeśli chodzi o wysokość pożyczki.

bank kredyty

Na większe zakupy pozwalają inne typy kredytów: gotówkowe, hipoteczne i inwestycyjne, które wymagają zdecydowanie więcej zachodu niż wspomniane przed momentem zakupy na raty, jednocześnie pozwalając na pożyczenie znacznie większego kapitału. Czytaj, ucz się i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie!

Wyprostuj swoją sytuację finansową

Żaden bank nie udzieli kredytu osobie, która jest w kiepskiej sytuacji finansowej – chociaż najczęściej to właśnie tacy klienci najbardziej potrzebują zastrzyku gotówki. Jest to oczywiście związane z chęcią obniżenia ryzyka utraty pieniędzy, co jest w zupełności uzasadnione – bank to przecież firma, taka jak każda inna!

Dlaczego należy opanować sytuację przed spotkaniem z przedstawicielem banku? Aby agent mógł sprawdzić scoring klienta i przygotować konkretną ofertę, musi wysłać zapytanie kredytowe do BIK. Każde takie zapytanie sprawia natomiast, że scoring zostaje obniżony, podobnie jak szanse na uzyskanie kredytu.

Skorzystaj z kalkulatorów kredytowych

W ocenie prawdopodobieństwa uzyskania kredytu na planowaną kwotę, mogą pomóc różnego rodzaju narzędzia online: kalkulatory oraz porównywarki kredytów. W przypadku takich webowych aplikacji nie ma oczywiście mowy o całkowitym odzwierciedleniu rzeczywistości, ale uzyskane w kalkulacjach wyniki mogą stanowić cenną wskazówkę co do – wspominanej już – kondycji finansowej czy chociażby zdolności kredytowej.

kalkulator zdolności kredytowej
Kalkulator zdolności kredytowej. Źródło: Expander

Dzięki porównywarkom możliwe jest natomiast rozejrzenie się pośród wszystkich ofert kredytowych bez konieczności żmudnego, ręcznego sprawdzania każdej propozycji z osobna. Poświęcenie chwili na wypełnienie formularza może więc okazać się ogromną oszczędnością czasu… i pieniędzy.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email