Pałac Kamieniec Ząbkowicki ciekawostki atrakcje zabytki

Kamieniec Ząbkowicki – 10 ciekawostek

Czas czytania:2 minut/y, 0 sekund/y

Kamieniec Ząbkowicki ciekawostki, informacje, zabytki. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Kamieniec Ząbkowicki ciekawostki

1) Miejscowość znajduje się na terenie woj. dolnośląskiego, w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Mieszka tu 5 tys. ludzi.

2) Nazwa Kamieniec Ząbkowicki pochodzi od słowa kamień. Nawiązuje do wybudowanego tu niegdyś grodu, na podłożu skalistym. W niemieckiej wersji językowej nazywał się Felsebdurg czyli Skalne miasto. Gall Anonim w swojej Kronice spisanej w latach 1112–1116 podawał zlatynizowaną nazwę: Kamencz.

3) Warownię w Kamieńcu wzniósł w 1096 r. książę Czech Brzetysław II po tym, jak zniszczył znajdującą się nieopodal polską twierdzę Bardo. W roku 1200 właścicielem twierdzy była znana wtedy na Śląsku rodzina Pogorzelców.

4) W 1962 r. liczba mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego wynosiła 4662, potem spadła. Podobną liczbę mieszkańców miasto uzyskało dopiero ok. 2010 roku.

Kamieniec Ząbkowicki – pałac

5) Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim (woj. dolnośląskie), to neogotycka perła architektoniczna. Wybudowano go w latach 1834-1872 z inicjatywy królewny Marianny Orańskiej (1810-1833).

Pałac składa się z ponad stu pomieszczeń, kaplicy zamkowej i dwóch wielkich sal W jednej z nich, tzw. jadalnej są dwa ogromne freski: Wesele w Kanie i Uczta Baltazara.

Po II wojnie światowej pałac uległ dewastacji, w 1946 r. strawił go pożar. Od 2012 r. jest własnością gminy, a w 2013 r. został udostępniony do zwiedzania przez turystów.

6) Pałac stoi w Parku Przypałacowym, mającym powierzchnię ok. 120 ha. Powstał wraz z pałacem, wcześniej był tu kompleks leśny. Granicę parku wyznacza rzeka Budzówka.

7) Nieopodal pałacu znajduje się zrewitalizowanego Mauzoleum Hohenzollernów. Trasy (są trzy: niebieska – 1,6 km, żółta – 2,5 km i zielona – 4 km) można poznać po lekturze folderka dostępnego w Punkcie Informacji Turystycznej (ul. Zamkowa 6).

klasztor Kamieniec Ząbkowicki ciekawostki atrakcje zabytki
Dawne opactwo Cystersów. Kamieniec Ząbkowicki ciekawostki. Foto: Olerys / cc by-sa 3.0

Kamieniec Ząbkowicki – inne zabytki

8) Neogotycki kościół poewangelicki (czerwony kościółek) wybudowany w 1885 r., stoi przy ul. Zamkowej.

9) Kościół poklasztorny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego (początkowo gotycki, zbudowany w XII wieku) po zmianach jakie przeszedł pod koniec XVII w. stał się budowlą barokową.

10) Zespół budynków poklasztornych opactwa Cystersów powstał w XIII-XIV wieku. W połowie XVII w. był przebudowany, a obecnie ma charakter renesansowy. Mieści się tu oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Cystersi z pobliskiego Lubiąża przybyli do Kamieńca Ząbkowickiego około 1249 roku.

Kamieniec Ząbkowicki ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: pałac, foto: Jacek Halicki / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Baranów Sandomierski
> Wschowa
> Zambrów

cyrk humor dowcipy o cyrku cyrkowe kawały Poprzedni post Najlepsze dowcipy o cyrku
Świebodzice ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Świebodzice – niezwykłe ciekawostki