Jak przyrządzić karczochy?

karczochy potrawy ciekawostki

Karczochy były docenianym warzywem już w starożytności przez Greków, Rzymian a nawet Egipcjan. Są fascynującym, oryginalnym, bardzo smacznym i zdrowym warzywem. O karczochach i o poświęconym im Festiwalu opowiedzą dwaj Włosi z Kuchni Dantego: Leonardo Masi i Alfredo Boscolo

Częścią jadalną karczocha jest kwiatostan, który zadziwia swoim oryginalnym kształtem. Warzywa te w smaku przypominają szparagi, a ich delikatna struktura sprawia, że są bardzo miękkie i rozpływają się w ustach. Ponadto karczochy używane są w celach ozdobnych, aby nadać daniu niepowtarzalny charakter. To właśnie te cechy sprawiają, że karczochy uznawane są za elegancki i niecodzienny rarytas.

Festiwal Karczochów we Włoszech

– Jak co roku, w kwietniowy weekend małe miasteczko Ladispali położone nieopodal Rzymu składa hołd regionalnemu przysmakowi – rzymskiemu karczochowi. Tradycja festiwalu sięga roku 1951 i kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Festiwal odbywa się w każdy drugi weekend kwietnia i przyciąga tysiące fanów tego warzywa z całych Włoch – opowiada Leonardo Masi. – Festiwal karczocha stworzony był w celu popularyzowania tego kulinarnego skarbu, który jest dumą miasteczka Ladispali. Dbałość o tradycję i historię Festiwalu zachowana jest do dziś, dzięki czemu Święto gromadzi tak wielu miłośników.

Program festiwalu jest urozmaicony, a liczne atrakcje zapewniają świetną zabawę oraz prawdziwą włoską rozkosz dla podniebienia. Podczas Festiwalu uczestnicy mają okazję wziąć udział w konkursie na najlepszy przepis z karczochem w roli głównej. Jednak główną atrakcją festiwalu jest możliwość spróbowania smażonych karczochów, które rozdawane są wszystkim przybyłym osobom. Ponadto przed, w trakcie oraz po zakończeniu festiwalu, lokalne restauracje serwują specjalnie przygotowane menu, w którym królują karczochy.

– Święto Karczochów, to okazja spróbowania tego warzywa, przyrządzonego w tradycyjny włoski sposób. – mówi Masi. – Niestety nie każdy z nas ma okazję odwiedzić Włochy, aby wybrać się na Festiwal Karczochów, ale warto zainspirować się włoską tradycją i samemu przygotować smakowite dania na bazie tego niezwykłego warzywa.

Różne odmiany karczocha

– Czasami ludzie dziwią się, jak Włosi potrafią zjadać karczochy, te kolczaste kwiaty. W rzeczywistości istnieje wiele ich odmian i nie wszystkie są kolczaste. Na przykład karczoch romanesc, (znany również jako mammola) jest kulisty, dość gładki, przy obróbce odchodzi od niego niewiele suchych łusek i szczególnie nadaje się do zapiekania z nadzieniem albo na sposób zwany alla giudia, czyli po żydowsku. Z kwiatów odmiany toskańskiej, o podłużnym kształcie, trzeba odrzucić znacznie więcej, ale za to można je jeść także na surowo – dodaje Alfredo Boscolo.

Jak przygotować karczocha do spożycia

– Czyszczenie karczochów wymaga cierpliwości. Skóra dłoni od razu czernieje, chyba że natrzecie je sokiem z cytryny albo założycie rękawiczki. Przed przystąpieniem do pracy trzeba też przygotować sobie miskę z zakwaszoną wodą, gdzie będziemy wrzucać oczyszczone karczochy, w przeciwnym razie szybko się nam utlenią – radzi Boscolo. – Zewnętrzne łuski odrzucamy od razu. Musicie odrywać łuski aż dotrzecie do serca, które jest jasne i miękkie. W tym momencie odcinamy ostrym nożykiem jego górną połowę, ścinamy też twarde pozostałości u nasady łodygi. Teraz kolej właśnie na nią. Odcinamy twardą, zdrewniałą końcówkę, z pozostałej łodygi zeskrobujemy skórkę. Następnie trzeba przekroić całego karczocha wzdłuż na pół i za pomocą łyżeczki wydłubujemy z serca włoski. Teraz możecie pokroić dalej w paseczki.

Gdy już mamy przygotowane karczochy, możemy na ich bazie przygotować najróżniejsze potrawy. Będą one wspaniale komponować się z makaronem Malma tagliatelle, pancettą i szafranem. Dzięki temu daniu poczujemy się jak na Festiwalu Karczocha w słonecznej Italii i przeniesiemy do naszego domu włoską atmosferę.

publikuj org

Zobacz też: 
> Kukurydza
> Soczewica
> Borówka

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email