Wszystko o kasztanach – ciekawostki

kasztan jadalny ciekawostki o kasztanach kasztany informacje

Drzewa kasztanowca sadzone są w parkach i mają trujące kwiaty. Ale są też kasztany jadalne. Ludki z kasztanów, kasztan w Polsce. Najważniejsze informacje i ciekawostki o kasztanach

Kasztanowiec i drzewa w parkach

1) Istnieje ok. 25 gatunków kasztanowca (drzew i krzewów). Rosną w Europie, Ameryce Północnej i Azji Wschodniej. Dorastają do 40 metrów wysokości. Kasztanowce, to drzewa trujące i nie należy jeść ich kwiatów.

kasztan ciekawostki o kasztanach kasztany informacje
Kwiaty kasztanowca wyglądają pięknie, ale podobno są trujące.

Kasztan w Polsce

2) Niektóre gatunki kasztana sadzone są jako drzewa parkowe i alejowe. To popularne i charakterystyczne drzewo, które kwitnie w maju (gdy zaczynają się matury), a jesienią (gdy dzieci idą do szkoły po wakacjach) dojrzałe kasztany spadają z drzew na ziemię. Ten coroczny cykl znają chyba wszyscy Polacy.

Kasztany jadalne

3) Drzewa kasztana jadalnego (roślina z rodziny bukowatych) mogą rosnąć nawet tysiąc lat. Uprawia się je od XVI wieku, a w Polsce od XVII wieku. Rosną głównie na Pomorzu Zachodnim i na Dolnym Śląsku.

kasztan jadalny ciekawostki o kasztanach kasztany informacje
Kasztan jadalny. Jego liście wyglądają inaczej niż liście kasztanowców rosnących w parkach

4) Kasztanowiec jadalny, to drzewo mało odporne na mrozy. Jest za to odporny na suszę. Dlatego lepiej rośnie w Europie południowej, gdzie jest cieplej.

5) Rosnące w parkach drzewa kasztanowca (kasztanowiec biały, kasztanowiec czerwony) nie mają nic wspólnego z odmianami (np. Castanea sativa), które można jeść.

6) Kwiaty kasztanowca jadalnego wyglądają inaczej niż kasztanów rosnących w naszych parkach.

Czym różni się kasztan jadalny od innych odmian?

7) Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest kształt liści. Liście kasztanowca są szerokie, dłoniastozłożone. Liście kasztana jadalnego są pojedyncze i na krawędziach mają ząbki.

kasztan liście ciekawostki o kasztanach kasztany informacje
Charakterystyczne liście kasztanowca – ich wygląd zna chyba każdy

Kasztany. Co robi się z kasztanów?

8) Kasztany jadalne można spożywać na surowo, można je gotować lub piec. Robi się nich m.in. zupę, ciasto, kompot. Przetarta masa kasztanowca jest używana do wyrobów cukierniczych i do mięs.

9) Z niedojrzałych nasion kasztanowca wytwarza się wyciąg alkoholowy. Pomaga on przy niektórych schorzeniach.

kasztan ciekawostki o kasztanach kasztany informacje jesień
Lubimy jesienne spacery po parku, bo w trawie można znaleźć kasztany

Ludki z kasztanów

10) Kasztany zbierane z ziemi jesienią mogą stać się okazją do zabawy w tworzenie ludków i zwierzątek. Możliwości kreacji są niemal nieograniczone. Trzeba jednak pamiętać, że dziurkowanie kasztanów (aby włożyć w dziurkę patyczek, który stanie się kończyną kasztanowego ludka), to zajęcie dla osób dorosłych. Dziecko niechcący może się skaleczyć. Do tworzenia ludków można też wykorzystać żołędzie, szyszki, jarzębinę, kawałki kory, łupiny z orzechów, itp.

kasztan ciekawostki o kasztanach kasztany informacje kasztanowe ludki jesień
Ludki z kasztanów mogą przybierać rozmaite kształty

Ciekawostki o kasztanach

11) Podobno kasztany emanują promieniowanie. Niektórzy mówią, że kasztan, to naturalny odpromiennik negatywnej energii. Jeden lub dwa kasztany noszone w kieszeni podobno dodają człowiekowi energii. Niestety nie dla każdego organizmu energia kasztana ma pozytywny wpływ.

12) Na warszawskich Kabatach istnieje Aleja Kasztanowa. Jest to aleja spacerowa powstała w 1815 roku. Wzdłuż drogi zasadzono kasztanowce, stąd jej nazwa.

13) Konie o brązowym umaszczeniu, nazywane są kasztanami, gdyż mają ciemnobrązowy kolor przypominający kasztany. Już wiesz, czemu najsłynniejsza klacz Rzeczyspospolitej, na której jeździł Józef Piłsudski, otrzymała na imię Kasztanka.

koń kasztan ciekawostki o kasztanach kasztany informacje
Koń kasztan

14) Z uwagi na kolor, istnieją też farby do włosów określane jako: jasny kasztan, ciemny kasztan, kasztanowy brąz. Jeśli ktoś marzy o takim kolorze włosów i chce mieć włosy kasztanowe, lub mieć swe brązowe włosy w intensywniejszym kolorze, nie jest to problemem.

15) Kasztany można samodzielnie wyhodować w doniczce. W sieci są porady, jak wyhodować roślinę.

16) Niektórzy miłośnicy miniaturowych roślin, mają w doniczkach małe drzewko kasztana czyli Bonsai Kasztanowiec (Bonsai Aesculus hippocastanum).

Ciekawostki o kasztanach: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Kukurydza
> Wasabi – chrzan japoński
> Trufle

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email