Kobieta za kierownicą lepsza od mężczyzny?

kobieta samochód kierowca

W Polsce prawo jazdy ma 20 mln osób, z czego nieco ponad 11 mln to mężczyźni, a niecałe 9 mln, to kobiety. W 2013 r. zaledwie co piąty wypadek powodowała kobieta, a w 6293 kolizjach zginęły 252 osoby. Z kolei mężczyźni ponoszą winę za 74 proc. wypadków. W 21753 spowodowanych przez mężczyzn kolizjach zginęły 1992 osoby

Z raportu „Kto jeździ lepiej? Kobiety i mężczyźni za kierownicą” wynika, że mężczyźni częściej przekraczają prędkość i nieprawidłowo wyprzedzają. Lepiej natomiast od pań orientują się w terenie, panują nad stresem i chętniej wpuszczają innych kierowców w korkach. Drogowym grzechem głównym kobiet jest z kolei wymuszanie pierwszeństwa. Panie jednak znacznie częściej stosują się do ograniczenia prędkości oraz ostrożniej prowadzą samochód jadąc z pasażerem.

Prędkość ma różne oblicza. Mężczyźni kojarzą ją z podnieceniem, imponowaniem innym, a w późniejszym wieku z męskością i siłą. Kobiety pytane przez TNS Pentor w większości opowiadają o negatywach. Młode panie używają takich słów, jak: bicie serca i lęk, wspominają też o swobodzie i niezależności. U starszych kobiet prędkość to tragedia, brawura i nieodpowiedzialność, ale czasem też pozytywne skojarzenia – odpoczynek i oderwanie od rzeczywistości.

Nie tylko wobec innych kierowców czy własnych pasażerów, mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej. Również w kontakcie z policją używają różnych metod. Podczas gdy panowie próbują przekonywać, że nie stwarzają zagrożenia na drodze, panie skorzystają ze swoich wdzięków i tłumaczą się niewiedzą – wynika z badania TNS Pentor.

Czy zatem kobiety są lepszymi kierowcami, gwarantującymi większe bezpieczeństwo na drogach? Z taką tezą nie do końca zgadza się Monika Ucińska z Instytutu Transportu Samochodowego: – Nie należy generalizować, bo także kobietom zdarza się prowadzić pojazd po alkoholu, jeździć brawurowo, używać wulgaryzmów i nie stosować się do przepisów.
Boję się, że z roku na rok w pewnych wykroczeniach panie będą równać do płci brzydszej – dodaje nadkomisarz Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Tekst: Wojciech Martyński
Raport „Kto jeździ lepiej? Kobiety i mężczyźni za kierownicą” został przygotowany przez serwis Akademia mfind / Artelis.pl

Zobacz też:
> Prawo jazdy ciekawostki

egzamin na prawo jazdy ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email