Koluszki ciekawostki zabytki atrakcje Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

Z czego słyną Koluszki – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 42 sekund/y

Koluszki ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, z czego słynie to miasto, co tu zobaczyć

Koluszki

1) Koluszki, to 13-tysięczne miasto w woj. łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Koluszki (ok. 25 rys. mieszkańców). Z Koluszek do Łodzi jest 25 kilometrów.

2) W Koluszkach jest baza paliw płynnych połączona rurociągiem z rafinerią w Płocku, także odlewnia żeliwa (od 1976 r.), jednak to miasto słynie w Polsce z czegoś innego. Jest tu jedyny w Polsce Wydział Niedoręczalnych Przesyłek Poczty Polskiej ( w skrócie: WNP). Trafia tu każdy list i paczka, które z jakiegoś powodu nie trafiły do adresatów i potem nie odebrali ich nadawcy. Jeśli w ciągu 13 miesięcy nikt się nie zgłosi, raz na kwartał przesyłki trafiają na publiczną aukcję.

3) Koluszki podzielone są linią kolejową na wschodnią i zachodnią część miasta. Obie części łączy wiadukt kolejowy (ul. Przejazd) oraz przejazd kolejowo-drogowy (ul. Wyspiańskiego).

Koluszki ciekawostki zabytki atrakcje Pomnik Orła Białego
Koluszki ciekawostki: Pomnik Orła Białego

Koluszki ciekawostki z historii

4) Koluszki są miastem od 1949 roku, a po raz pierwszy w dokumentach wieś Coluszcovice zapisano w 1399 roku.

5) Pierwszy pociąg przejechał przez Koluszki w 1846 roku. Był to pociąg linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1846 r. Koluszki otrzymały połączenie kolejowe z Łodzią Fabryczną (otwarto wtedy dworzec kolejowy). Obecnie Koluszki są jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce.

6) Pod koniec XIX wieku po obu stronach linii kolejowej zaczęło powstawać domy mieszkalne. Najważniejszymi ulicami miejscowości stały się: ul. Brzezińska i ul. 3 Maja. Wybudowano stację kolejową, budynki dla kolejarzy z czerwonej cegły i wieżę ciśnień. Na początku XX wieku około połowa mieszkańców Koluszek była kolejarzami i ich rodzinami.

7) W 1921 roku w Koluszkach mieszkało 1400 osób, z czego 29% były osobami narodowości żydowskiej. Wiosną 1941 r. Niemcy stworzyli tu żydowskie getto. W październiku kolejnego roku mieszkańców getta wywieziono do obozu zagłady w Treblince, a potem zgładzono.

Koluszki ciekawostki

8) Dworzec kolejowy w Koluszkach ma pod peronami najdłuższe w Polsce przejście podziemne PKP. Jego długość, to ok. 350 metrów. Być może trafiliśmy do innego przejścia podziemnego między peronami; tu naliczyliśmy 120 długich kroków.

9) W latach 1927–1931 w Koluszkach mieszkał Władysław Strzemiński (1892-1952), malarz i pedagog. W tutejszych szkołach uczył rysunku, zaprojektował też pomnik ku czci odzyskania niepodległości. Pomnik zniszczyli Niemcy w 1939 r., niewykluczone że wkrótce stanie znów. Obok Biblioteki Miejskiej na ławeczce siedzi naturalnej wielkości postać przedstawiająca Strzemińskiego.

10) Neogotycki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. 11 Listopada 17) zbudowano na przełomie XIX/XX wieku. Obok stoi budynek plebanii z 190 3. oraz pomnik przedstawiający Maksymiliana M. Kolbe.

11) W 1930 roku postawiono w Koluszkach Pomnik Orła Białego (wcześniejsza nazwa: Pomnik ku czci odzyskania niepodległości Polski). Figurę orła w 1939 r. zniszczyli Niemcy. Pomnik ponownie odsłonięto w 1999 r., w rocznicę 600-lecia Koluszek. Stoi już w innej lokalizacji – przy ul. 3 Maja, w pobliżu dworca kolejowego. Postument ma 5 metrów wysokości, a figura orła ma 1,75 m wysokości i jest wykonana z tworzywa sztucznego imitującego naturalny kamień.

12) Bal na dworcu w Koluszkach, to polski film fabularny z 1989 roku, w reżyserii Filipa Bajona.

13) W Koluszkach działają: piłkarski klub KKS Koluszki oraz Klub Żeglarski Horyzont.

Koluszki ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach

Zobacz też:
> Radomsko
> Konstantynów Łódzki

lilie wodne ciekawostki odmiany informacje Poprzedni post Lilie wodne – piękna ozdoba zbiornika wodnego
najpiękniejsze znane mosty ciekawostki o mostach Następny post Najsłynniejsze mosty świata