Co się plecie w komiksowym świecie

komiksy komiks informacje wystawy ciekawostki

Rekord ceny komiksu, jubileusz Bohdana Butenko, Christa i cenzura – czyli ciekawostki ze świata komiksu

Ile może kosztować komiks?
• Nieważne ile kosztuje. Ważne, że przynosi profity. Ostatnio staje się modne inwestowanie w amerykańskich superbohaterów. Można założyć, że wydany milion po roku przyniesie co najmniej 30% zysku. Dowodem na to są rosnące na aukcjach ceny za pierwszy odcinek „Action Comics” z przygodami Supermana. Dziś są warte nawet 2 mln dolarów! Plotka głosi, że aktor Nicolas Cage po raz kolejny kupił, a może raczej zainwestował, w zabytkową komiksową broszurę. Tym razem płacąc aż 2.160.000 $ (za wyżej wymieniony komiks). Warto dodać, że w 1938 r., czyli roku jej wydania, kosztował zaledwie 10 centów.

Jubileusz „ojca” Gapiszona
• Słynny ilustrator, plakacista i autor komiksów, Bohdan Butenko obchodzi jubileusz 80. urodzin. Znamy go jako autora historyjek o Guciu i Cezarze oraz, nie mniej popularnym, Gapiszonie. Mało kto pamięta, ze to właśnie Butenko zaprojektował scenografię dla Kabaretu Starszych Panów. Z okazji pięknego jubileuszu zorganizowano wystawy w Opolu i Lublinie.

Marilyn Monroe skadrowana
• Zbigniew Kasprzak jest autorem rysunków do komiksu „Spadająca gwiazda” (scenariusz: Jean-François Charles i Maryse Charles), opowiadającego o życiu słynnej hollywoodzkiej aktorki. Tym samym spełnił on swoje młodzieńcze marzenie: „Ten ideał blond piękności, taki „sexy”, pomimo powierzchowności emanował klasą, był zniewalający dla młodego człowieka” – tak mówił w wywiadzie dla „Zwierciadła”. W komiksie pokazano czas sławy jak i moment upadku tej bogini wielkiego ekranu. Nie zabrakło postaci prezydenta Johna Kennedy’ego i jego brata Roberta. Polską wersję językową, w tłumaczeniu Wojtka Birka, wydał „Ongrys”.

Czego nie zauważyła cenzura?
• Janusz Christa na jednym z kadrów komiksu „Kajko i Kokosz. Festiwal czarownic” umieścił scenę, gdzie zbójcerze, niezadowoleni z aktualnych rządów hegemonicznego władcy, stwierdzają, że dość już tego – będą od teraz „samorządni i niezależni” (patrz ilustracja powyżej). Komiks rysowany był w 1981 roku, a wydany w lipcu roku następnego. To ewidentne skojarzenie ze zwalczaną wówczas „Solidarnością” umknęło cenzurze. Ten i inne podobne przykłady z komiksów tamtych lat będzie można zobaczyć na wystawie z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”. Premiera 12 stycznia przyszłego roku w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

Tekst: Wojciech Łowicki
2011-12-04

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email