DwuTAKT komiksy komiks informacje wystawy ciekawostki

Komiksy PRL, Bill Gates w komiksie

Czas czytania:5 minut/y, 7 sekund/y

Bill Gates bohaterem komiksu

W USA ukazuje się komiks, przedstawiający życie i sukcesy szefa firmy Microsoft

Bill Gates: Co-Founder of Microsoft (Bill Gates. Współzałożyciel Microsoftu) – to tytuł realistycznego komiksu, który pod koniec kwietnia 2012 r ukaże się w Stanach Zjednoczonych. Wydawcą jest Bluewater Productions – wydawnictwo, które wcześniej wydało podobne biograficzne komiksy, m.in. o Marku Zuckerbergu, założycielu Facebooka i Steeve Jobsie, założycielu firmy Apple.

Oprócz edycji na papierze dostępnej w księgarniach, komiks ukaże się także w wersji cyfrowej.
2012-04-22

Komiksy PRL w Solcu Kujawskim

Solec Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie), 14 marca 2012 r. – otwarcie wystawy „Komiks polski 1948 – 1983. Relax i propaganda”

„Komiks polski 1948 – 1983. Relax i propaganda” – to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 14 marca o godzinie 17.00 w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła (Solec Kujawski, ul. Toruńska 8). Na ekspozycji zobaczymy m.in. pierwsze wydania kultowych już komiksów i gazet, oryginalne plansze najsłynniejszych twórców (Papcio Chmiel, Lutczyn, Christa, Raczkiewicz, Szyszko). Także dedykacje dla widzów od samych rysowników oraz oryginalny list od ppłk Władysława Krupki, twórcy kapitana Żbika.

Zbiory pochodzą z kolekcji prywatnych (m.in. dr Tomasza Marciniaka, dr Marcina Jaworskiego, Krzysztofa Skrzypczyka) oraz Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas trwania ekspozycji muzeum zorganizuje spotkanie z socjologiem kultury dr Tomaszem Marciniakiem oraz na warsztaty komiksowe, które poprowadzi bydgoski artysta Roman Maciejewski.

Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.

Więcej o wystawie
„Komiks polski 1948 – 1983. Relax i propaganda”, to próba nowego spojrzenia na historię polskiego komiksu. Nie tylko propaganda, ale i rozrywka towarzyszyła komiksom w latach PRL-u. Lecz połączenie tych dwóch, było najistotniejszym zadaniem Wydziału Prasy KC PZPR. Te propagandowe cele PZPR realizował słynne wówczas Magazyn Opowieści Rysunkowych RELAX. Ten przewrotny, amerykańsko brzmiący tytuł, krył w sobie ogromną dawkę ideologii. Lecz, paradoksalnie, tam właśnie (gdzie liczyć się miała przede wszystkim treść, nie forma)  drukowano komiksy, stojące niejednokrotnie na najwyższym europejskim poziomie. Jako ciekawostkę dodajmy, że zielone światło dla wydawania magazynu RELAX zapalił I sekretarz PZPR Edward Gierek, jako jeden z nielicznych dygnitarzy, otwarty na Zachód.
2012-03-07

Komiksy Jerzego Wróblewskiego

15 marca 2012 r. w Toruniu otwarcie wystawy “Jerzy Wróblewski: artysta wszechstronny, czy artysta idealny?”

“Jerzy Wróblewski: artysta wszechstronny, czy artysta idealny?” – to tytuł wystawy twórczości komiksowej Jerzego Wróblewskiego (1941-1991). Wystawa zostanie otwarta 15 marca o godzinie 19.00 w Galerii Les Artes w Toruniu (ul. Mickiewicza 49 a). Słowo wstępu wygłosi monografista Jerzego Wróblewskiego, dr Marcin Jaworski z UMK w Toruniu. Wystawa, którą przygotowali Maciej Jasiński i Wojciech Łowicki, jest kolejną z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem.

O autorze wystawy
Jerzy Wróblewski nie żyje już od 20 lat, lecz pamięć o nim jest wciąż żywa. Rysował na tyle dużo, aby móc nazwać go najpłodniejszym artystą komiksowym naszego kraju. Choć trzeba przyznać, ze zapłacił za to cenę niemałą. Do dziś wielu twierdzi, że był uległy wobec cenzury, a w najlepszym razie szedł z nią na kompromis. Ale dzięki temu pracowity i zdolny rzemieślnik stawał się artystą. Miał bowiem możliwość tworzenia, a tym samym praktyki. Wielu “niepokornych” musiało wyjechać z kraju. Nie zgadzali się na rysowanie historii nasyconych propagandą socjalistyczną. Wróblewski nie odmawiał. To on jest twórcą grafiki do 30. odcinków (prawie połowy) o kapitanie milicji Janie Żbiku, i to on właśnie stał się autorem charakterystycznej sylwetki tego peerelowskiego bohatera.

Zaczynał pod koniec lat 50-tych. Były to ilustracje do gazet codziennych, zwłaszcza do bydgoskiego Dziennika Wieczornego. Tam wyspecjalizował się w rysowaniu historii przygodowych, szczególnie westernów. Realistyczna, surowa kreska zbliżała jego styl do klasycznego, amerykańskiego. Sprawdzała się także w twórczości satyrycznej. Przez wiele lat współpracował z czasopismem Karuzela, które zamieszczało jego żarty rysunkowe. Jego jedyny własny bohater – Binio Bill, jest rysowany właśnie w taki sposób; to połączenie humoreski i westernu.

Przez 33 lata swej pracy wydał 60 albumów, ponad 70 historii gazetowych, zilustrował kilkanaście książek. Jest autorem okładek, projektów przemysłowych i karykatur. Rysowanie było całym jego życiem. Niedawno imieniem artysty nazwano jedną z ulic jego rodzinnego Inowrocławia.

Wróblewski to jedna z ikon polskiego komiksu, obok Christy (autor m.in. Kajka i Kokosza) i Chmielewskiego (autor Tytusa). To dzięki niemu mogliśmy cieszyć się w latach 70. i 80-tych, tak rzadkimi wtedy na rynku wydawniczym, opowieściami komiksowymi.
2012-03-07

Christa i Wróblewski w Krośnie

Nieznane dzieła klasyków komiksu – Janusza Christy i Jerzego Wróblewskiego pokazuje wystawa w Krośnie

Do 27 stycznia 2012 r. można oglądać wystawę twórczości dwóch nieżyjących już, wybitnych twórców polskiego komiksu, Janusza Christy i Jerzego Wróblewskiego. Wystawa prezentowana jest w BWA w Krośnie (woj. podkarpackie) przy ul. Kolejowej 1. Pokazuje ona, jak ewoluuje styl obu rysowników. Są tu także nigdzie dotąd nie publikowane materiały, szkice, a nawet anegdoty związane z ich życiem prywatnym.

Obie wystawy po raz pierwszy zaprezentowane zostały na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2011 roku. Kuratorem obu wystaw jest Wojciech Łowicki.
2012-01-16

Komiksowa wystawa w Puławach

W Puławskim Ośrodku Kultury do 29. stycznia 2012 r. oglądać można wystawę będącą przekrojem polskiego komiksu

Jak w polskich komiksach wygląda rzeczywistość? Na wyselekcjonowanych przykładach prezentowanych na tej wystawie, można prześledzić rozwój polskiego komiksu i różnice w sposobie przedstawiania rzeczywistości przez różnych autorów.

Na wystawie można przypomnieć sobie kultowe komiksy, m.in. Kapitana Klossa czy Tytusa, rysunkową twórczość Rosińskiego, Wróblewskiego i innych twórców polskiego komiksu.

Wystawę “Komiks polski 1948-1981. Trudna początki” prezentuje obecnie Puławski Ośrodek Kultury (Puławy, ul. Wojska Polskiego 4). Ekspozycja jest kolejną częścią cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.
2012-01-16

PRL w komiksie

12 stycznia 2012 r. w Muzeum Regionalnym Szczecinku otwarcie wystawy “Propaganda PRL w komiksie”

Papcio Chmiel, Edward Lutczyn, Tadeusz Raczkiewicz, Szczepan Sadurski, Janusz Christa, Marek Szyszko, Roman Maciejewski i Łukasz Ciaciuch – prace tych autorów można będzie zobaczyć na wystawie zatytułowanej “Propaganda PRL w komiksie”.

Pomimo, że komiks jako jeden z produktów “zgniłego Zachodu” został odrzucony przez władze PRL, był obecny w prasie. To niecodzienna wystawa, na której komiks splata się z PRL-owską rzeczywistością, ma nam przypomnieć twórczość rysowników tamtych lat.

Wernisaż wystawy w Muzeum Regionalnym w Szczecinku odbędzie się 12 stycznia o godzinie 17.00. Podczas tej uroczystości wykład wygłosi dr Tomasz Marciniak. Wystawa będzie czynna do 26 lutego.

Kuratorem wystawy jest Wojciech Łowicki, znawca komiksu.
2011-12-28

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Myszka Mickey i islam? Rysunek satyryczny – informacje
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Polskie pegazy w Newcastle