korkociąg ciekawostki o korkociągach korkociągi wino

Historia korkociągu

Czas czytania:2 minut/y, 25 sekund/y

Gdy zaczęto butelkować wina i zatykać je korkami, musiało powstać narzędzie, które będzie pomagało w wyciągnięciu korka z szyjki butelki. Poznaj historię korkociągów

Po co jest korkociąg?

Cóż za pytanie. Oczywiście do wyciągania korków z butelek. Najczęściej butelek wina.

Jak wygląda korkociąg?

Jego najprostsza wersja, to szpikulec skręcony śrubowo, na którego końcu znajduje się uchwyt do wkręcania korkociągu w korek oraz do wyjmowania korka.

korki ciekawostki o korkach korek do butelek butelki
Korki wyciągnięte korkociągiem

Kto wynalazł korkociąg?

Hugh Johnson w książce “Historia wina”, wspomniał o “stalowym robaku do wyciągania zatyczek z szyjki butelki”. Tak w XVII wieku pisano o urządzeniu do wyciągania korków z butelek. “Stalowy robak” przypominał swym działaniem urządzenia do czyszczenia luf karabinów. Może właśnie w tym urządzeniu jakiś żołnierz – wynalazca szukał inspiracji do stworzenia pierwszego korkociągu?

Podobno korkociągów używano początkowo nie do odkorkowywania butelek wina, ale pojemników z płynami w aptekach. Ale raczej trudno dziś w to uwierzyć.

Wprawdzie za stolicę wina uważana jest Francja, pierwszy znany dokument patentu na korkociąg odnotowano w Anglii. Było to w 1795 roku, a patent zarejestrował Samuel Hanchell, podobno jeden z ministrów w angielskim rządzie. Dla jasności, dokument patentowy nie dotyczył korkociągu, lecz jego ulepszenia. To oznacza, że przedmiot był wcześniej znany i używany.

korkociąg ciekawostki o korkociągach wino otwieranie wina
Najprostszy rodzaj korkociągu. Ciekawostki o korkociągach

W kolejnych latach odnotowywano patenty kolejnych korkociągów, o innych konstrukcjach. Korkociąg chyba najbardziej nam obecnie znany, z uchwytem oraz dźwignią, zawdzięczamy Niemcowi, Karlowi Weinckowi. Swój wynalazek opatentował w 1883 roku.

Jak używać korkociągu?

Ostrze tego szpikulca wkłuwa się w znajdujący się w butelce korek, a następnie trzymając za uchwyt, wkręca się tak, aby zagłębił się w korku na prawie całą jego długość (nie dopuszczając jednak, aby przebił go na wylot, bowiem wówczas okruchy korka mogą wpaść do płynu w butelce). Tak wkręcony korkociąg wyciąga się wraz z korkiem z butelki.

Bardziej złożone konstrukcje mogą mieć zapadki i śruby lub też dodatkowe dźwignie, pozwalające na wygodniejsze wyciągnięcie korka, po wkręceniu ostrza.

Wynalazek wciąż w użyciu

Niegdyś wiele butelek różnych płynów i napojów zamykano korkiem. Obecnie jest ich mniej, gdyż powstały kolejne sposoby zamykania butelek. Korkociąg jest więc nam potrzebny coraz rzadziej.

korkociąg ciekawostki o korkociągach wino otwieranie wina
Korkociąg z dźwignią nie wymaga dużej siły od osoby otwierającej butelkę. Ciekawostki o korkociągach

Korkociąg w Polsce

Na przestrzeni lat, a nawet kilku wieków, w Polsce korkociąg nazywany był różnie. Nazywano go: trybuszon (od francuskiego słowa: tire-bouchon), a także grajcar lub grajcarek. Obecnie ten przedmiot wszyscy znamy pod nazwą korkociąg.

Korkociągi i kolekcjonerstwo

Są osoby, które kolekcjonują korkociągi. Najwięcej zgromadził Donald A. Bull. W jego książce znalazło się ponad 3600 ilustracji przedstawiających to urządzenie. Zabytkowe korkociągi, to także przedmioty trafiające na aukcje. Jeden z nich, wyprodukowany w 1842 roku, sprzedano za ponad 30 tys. dolarów.

Ciekawostki o korkociągach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Otwieracz do butelek
> Otwieracz do konserw – ciekawostki
> Kapsle ciekawostki

waran z Komodo ciekawostki Poprzedni post Ostatni smok. Waran z Komodo
sympatyczny śpiący kot cytaty aforyzmy przysłowia Następny post Cytaty o kotach, przysłowia