Koszenie trawnika podczas upałów – 5 zasad

trawnik koszenie trawnika wrzesień przysłowia

Okres upałów, to dla przydomowego trawnika czas próby i wyzwań, z którymi należy się zmierzyć. Oto 5 zasad, dzięki którym zielony trawnik będzie wizytówką twojego ogrodu

Podlewaj regularnie trawę – najlepiej rano

Upalne dni, to dla trawnika czas, w którym potrzebuje dużej ilości wody, ponieważ nasłonecznienie negatywnie wpływa na jakość darni. Podczas upałów należy zwrócić uwagę na dokładność podlewania i obfitość. – Istotne jest, aby woda przesiąkła na odpowiednią głębokość gleby w okolicach 10-15 centymetrów. Dzięki temu woda nie odparuje tak szybko. Trawnik najlepiej jest podlewać z samego rana, ewentualnie po zmierzchu. Zdecydowanie należy unikać podlewania podczas najmocniejszego nasłonecznienia, ponieważ może prowadzić to do wypalenia darni – radzi Kamil Karkowski z John Deere Polska.

Systematycznie przycinaj trawę – zasada „jednej trzeciej”

Choć podczas upałów trawa rośnie wolnej, nie należy zapominać o jej systematycznym ścinaniu. – Koszenie trawy raz w tygodniu wystarczy, aby zachowała jak najlepszy wygląd. Pamiętajmy również o tym, aby trawnika nie kosić zbyt krótko, ponieważ przy braku nawożenia może wystąpić problem z jego prawidłowym odrostem – mówi Kamil Karkowski.

Jeśli chodzi o prawidłową wysokość koszenia, należy pamiętać o zasadzie „jednej trzeciej”, czyli skracaniu trawnika maksymalnie o 30 proc. jego wysokości. Istotne, aby trawy nie kosić podczas suszy, ponieważ może to prowadzić do postrzępienia trawy, co w połączeniu np. z tępym nożem będzie oznaczać ogrodniczą katastrofę.

Naostrz nóż w kosiarce

Nóż w kosiarce winien być odpowiednio naostrzony, ponieważ dzięki temu można być pewnym równego przycięcia. Naostrzenie i wyważenie noża, można zlecić poprosić w profesjonalnym serwisie. Trzeba też zwrócić uwagę na wypoziomowanie mechanizmu koszącego w kosiarkach samojezdnych, aby nawierzchnia po koszeniu pozostała gładka i równa.

Pamiętaj o zasilaniu

Regularne koszenie trawnika to jedno, ale musimy również pamiętać o dostarczaniu mu odpowiednich minerałów. – Brak nawożenia może prowadzić do przebarwień oraz przerzedzenia, co sprawi, że trawnik stanie się mało atrakcyjny – mówi Kamil Karkowski. Proces zasilania powinniśmy wykonywać raz w miesiącu w okresie marzec-październik, przy zachowaniu odpowiednich dawek, które zaleca producent. Nawóz należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni trawnika, na przykład za pomocą siewnika. Najlepiej, jeżeli udałoby się nam to zrobić bezpośrednio przed opadami. W okresie upałów zalecane jest stosowanie nawozów niskoazotowych oraz potasu, który powoduje zwiększenie odporności roślin na suszę.

Pamiętaj o swoim organizmie

Pielęgnując trawę podczas upałów, pamiętajmy również o sobie. Odpowiedni ubiór, który da nam możliwość swobodnego poruszania, nakrycie głowy, odpowiednie zapasy niegazowanej wody – to podstawy pracy w ogrodzie podczas wysokich temperatur. Istotna jest również ochrona skóry przy pomocy kremów z filtrem oraz odpowiednia regeneracja organizmu po skończonej pracy. Zjedzenie niezbyt ciężkiego posiłku, uzupełnienie płynów czy szybki prysznic, sprawią, że dzień prac ogrodowych zdecydowanie będzie można uznać za udany.

Dostarczył: Infowire.pl

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email