kościół Wniebowzięcia NMP Kraśnik ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Kraśniku

Czas czytania:2 minut/y, 48 sekund/y

Kraśnik ciekawostki i najważniejsze o Kraśniku. Dzielnice Kraśnika, historia, zabytki

Kraśnik – informacje

1) Kraśnik, to ponad 30-tysięczne miasto w województwie lubelskim, nad rzeką Wyżnicą. Jest tu siedziba powiatu kraśnickiego. Z Kraśnika do Lublina jest 50 kilometrów.

2) Miejscowość założono w XIV wieku. Prawa miejskie Kraśnik uzyskał w 1377 roku. Odebrano je w 1878 roku i ponownie nadano w 1919 roku.

3) Na przełomie XIV i XV wieku na wzgórzu w Kraśniku wzniesiono zamek. Ślady dawnych murów miejskich znajdują się przy ul. Podwalnej.

Kraśnik Lubelski i Kraśnik Fabryczny

4) Kraśnik podzielony jest na dwie części. Pierwsza, to Kraśnik Lubelski (zwany też Kraśnikiem Starym, Starym Miastem lub Dzielnicą Starą), druga – Kraśnik Fabryczny (dawniej: Dąbrowa Bór, zwany też Dzielnicą Fabryczną). Do 1975 roku były to oddzielne miasta.

5) Obie części są oddalone od siebie o 6 km i łączy je ulica Urzędowska, będąca częścią drogi wojewódzkiej nr 833. Między oboma Kraśnikami wybudowano osiedle Piaski.

Kraśnik Lubelski

6) W Kraśniku Lubelskim znajduje się najstarsza część miasta. Są tu zabytki, rynek czyli Plac Wolności, także Urząd Miasta. Jest tu osiedle Koszary (blokowisko wzniesione w latach 50-ych XX wieku oraz osiedla: Bojanówka, Góry, Zarzecze, Kwiatkowice. Jest też budynek stacji kolejowej i Osiedle Kolejowe, dworzec autobusowy. Jest też najstarszy cmentarz Kraśnika, a przy ul. Szewskiej stoi synagoga oraz znajduje się stary cmentarz żydowski.

Kraśnik Fabryczny

7) Kraśnik Fabryczny w latach 1954–1975 był samodzielnym miastem. Powstał na krótko przed II wojną światową jako Dąbrowa Bór – nieduże osiedle pracowników wybudowanej wtedy Fabryki Amunicji nr 2. Podczas okupacji Niemcy wywieźli wiele maszyn. W latach 1942–1944 znajdował się tu niemiecki obóz koncentracyjny Budzyń (między obecnymi ulicami: Mickiewicza i Słowackiego). Po wojnie Kraśnik Fabryczny rozwijał się w dużej mierze dzięki zlokalizowanej tu Fabryce Łożysk Tocznych (produkowano je od 1948 roku). Obecnie firma działa nadal, jako spółka aukcyjna.

Kraśnik – zabytki

8) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Klasztorna 3 – patrz zdjęcie na górze) wybudowano w latach 1409-1469. Obok jest barokowy budynek klasztoru i dzwonnica wybudowana w 1682 roku. Jest to więc cały kompleks klasztorny, który początkowo miał charakter późnogotycki, a potem renesansowy.

9) Barokowy kościół św. Ducha (ul. Narutowicza 31) zbudowano w latach 1758–1761.

10) Klasycystyczną kaplicę św. Jacka, zbudowana w końcu XVIII wieku.

Wielka Synagoga Kraśnik ciekawostki atrakcje zabytki
Kraśnik, Wielka Synagoga po odrestaurowaniu

11) W Kraśniku stoją w pobliżu: barokowa Wielka synagoga (zbudowana w latach 1637-1654) i Mała Synagoga (zbudowana w latach 1823-1857). Obie podczas wojny zdewastowali hitlerowcy, niedawno zostały odrestaurowane.

Kraśnik ciekawostki

12) W pobliżu przepływającej rzeki Wyżnicy jest Park Jordanowski, miejsce spacerów i wypoczynku mieszkańców Kraśnika.

13) Fabryczny Klub Sportowy Stal Kraśnik, to klub piłkarski założony w 1948 roku. Klub kilkukrotnie zmieniał nazwę. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie MOSiR znajdującym się przy ul. Żwirki i Wigury 2.

14) Kościół Świętego Antoniego Padewskiego (ul. Kolejowa 26) został wybudowany w latach 1995-1998.

15) W dzielnicy Budzyń (kiedyś była wsią) zlokalizowany jest Zalew Kraśnicki (ul. Nadstawna). Jest tu plaża, molo, boiska, pola biwakowe, w sezonie można wypożyczyć sprzęt wodny i wędkować. Jest promenada i ścieżka rowerowa.

16) W Kraśniku od 1992 r. działa Muzeum Pożarnictwa Św. Floriana (wcześniej, od 1978 r. działało w Kazimierzu Dolnym). Przy ul. Obwodowej 1 można tu oglądać m.in. strażackie wozy konne, mundury strażackie, hełmy i sztandary.

Kraśnik ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: kościół Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.
Zdjęcia: Epegeiro / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Krasnystaw
> Rejowiec
> Stołpie

lotnisko Lublana Ljubljana airport porty lotnicze lotniska Słowenia ciekawostki Poprzedni post Lotniska w Słowenii
pisaki szkoła kredki artykuły szkolne Następny post Dlaczego kredki i pisaki do szkoły są tak ważne?