Wszystko, co powinieneś wiedzieć o krasnoludkach

krasnal krasnale krasnoludek krasnoludki ciekawostki elfy skrzaty

Mimo, że nie istnieją, wszyscy wiedzą kim są i jak wyglądają. Ciekawostki o krasnoludkach!

„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie”. (Maria Konopnicka)

1) Nazywane są różnie: krasnoludki, skrzaty, krasnale, elfy, i tak dalej. Są małymi stworzeniami podobnymi do człowieka i żyją w baśniach.

2) Krasnale występują niemal na całym świecie. Są w Polsce, innych krajach Europy i na innych kontynentach. To fenomen, w który wierzą dzieci na całym świecie, a nawet nie tylko dzieci.

3) Polska nazwa krasnoludek wywodzi się od określenia „krasny” czyli czerwony. Bo przecież krasnoludki chodzą w czerwonych kubraczkach oraz czapeczkach, zgadza się?

Wrocław krasnal krasnale krasnoludek krasnoludki ciekawostki elfy skrzaty
Wrocławskie krasnale – małe metalowe figurki. Każdy ma swoje imię

4) Krasnoludki, to kanon literatury dziecięcej, z którym mierzyli się najlepsi. Wymienimy tylko kilka nazwisk. Pisał o nich Hans Christian Andersen, („Krasnoludek u kupca”), bracia Grimm („Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”), a w Polsce m.in. Jan Brzechwa („Tańczące krasnoludki”, „Trzy wesołe krasnoludki”) oraz Maria Konopnicka („O krasnoludkach i o sierotce Marysi”).

5) Prędzej czy później te popularne, małe postacie musiały trafić do polityki. W latach 60. XX wieku w Holandii powstała Partia Krasnoludków, a w Polsce w stanie wojennym krasnale pojawiły się jako graffitti na ścianach domów. Bo skoro zabraniano pisać haseł antysocjalistycznych, czemu władza miałaby karać za rysowanie krasnoludków? Krasnale stał się absurdalnym symbolem oporu wobec komunistycznych władz.

elf elfy krasnal krasnale krasnoludek krasnoludki ciekawostki elfy skrzaty
Elf, pomocnik świętego Mikołaja, ma zielony kubraczek i czapeczkę

6) Wspomniane krasnoludki najpierw pojawiły się we Wrocławiu, gdzie Waldemar Fydrych, lider Pomarańczowej Alternatywy, wymyślił, żeby coś tak abstrakcyjnego jak nieistniejące, bajkowe istoty, walczyły z komunizmem. W 2006 r. Fydrych utworzył Komitet Wyborczy Wyborców Gamonie i Krasnoludki i wystartował w wyborach, jednak bez powodzenia. Potem metalowe figurki krasnali zaczęto instalować w różnych miejscach Wrocławia, doszło do procesu sądowego Fydrych kontra władze miasta. Na szczęście obie strony się dogadały, figurki krasnali wciąż zdobią ulice miasta, a obecnie każdy w Polsce wie, ze jeśli krasnoludki – to Wrocław.

7) Kilkudziesięciocentymetrowej wielkości krasnale ogrodowe w latach 90. były szalenie popularną ozdobą polskich ogródków. Zwykle były robione z tworzywa sztucznego, a potem były malowane farbami. Moda na krasnale ogrodowe przyszła do nas z Niemiec, a Nowa Sól i okolice (woj. lubuskie) były miejscem, w którym powstawało najwięcej tych krasnali.

krasnal krasnale krasnoludek krasnoludki ciekawostki elfy skrzaty
Krasnoludka każdy może sobie inaczej wyobrazić

8) My mamy krasnale – Norwegowie, Islandczycy (i nie tylko oni) mają trolle i elfy. Kilka lat temu sąd w Islandii nakazał wstrzymanie budowy drogi do Reykjaviku, gdyż na terenie budowy występowały (podobno) elfy.

9) Trzecie największe miasto Islandii Hafnarfjordur jest (jedyną oficjalną) stolicą elfów. Elfy mają tu takie same prawa, jak ludzie.

10) Elfy – mali, pracowici pomocnicy świętego Mikołaja pakujący prezenty do paczek szykowanych dla dzieci, to też krasnoludki.

11) Belgijski rysownik Peyo stworzył komiks ze Smerfami. Wszyscy znamy nakręcony animowany serial ze Smerfami – to też krasnoludki, tyle że niebieskie.

krasnal krasnale krasnoludek krasnoludki ciekawostki elfy skrzaty
Święty Mikołaj jest podobny do krasnoludków, ale jest od nich większy

12) Krasnoludek w Irlandii, to leprechaun (czytaj: leprikon). Irlandzkie krasnoludki mieszkają samotnie i zajmują się wyrobem butów. Mają brodę, mniej niż metr wysokości oraz palą fajkę. W dodatku znają miejsca, w których są zakopane skarby.

13) Krasnoludki trafiły m.in. do rysunkowych bajek Disneya, do wielu filmów, stały się wręcz fenomenem popkultury. Niektórzy robią sobie nawet tatuaże, a na których są krasnoludki.

14) W Polsce Wydawnictwo Superpress wydające gazetki z dowcipami aż trzy publikacje poświęciło krasnoludkom (Dobry Humor 9/1996, Super Dowcipy 10/2003, Dobry Humor 1/2007).

krasnal krasnale ogrodowe krasnoludek krasnoludki ciekawostki elfy skrzaty
Krasnale ogrodowe przywędrowały do polskich ogródków z Niemiec

15) Krasnoludki są w całej Polsce. W Karpaczu jest hotel Krasnoludek, jest co najmniej kilka sklepów z zabawkami dla dzieci (Krasnoludek, Krasnal), w Warszawie jest Krasnal Podróżnik (metalowa figura). Jest producent wózków dla dzieci Krasnal, wesołe miasteczko w Bydgoszczy nazywa się Krasnal Europark. Istnieje Stowarzyszenie Krasnal, są przedszkola i żłobki z krasnoludkami i krasnalami w nazwach. jest Ośrodek Terapeutyczny Krasnal. Jest studio tatuażu Krasnal, biuro turystyczne Kraina Krasnoludków i tak dalej. Jak na istoty, które podobno nie istnieją – mają całkiem imponujący marketing.

16) Uczestnicy niektórych polskich wesel świetnie znają słowa tej piosenki:
Wąską dróżką przez ogródek
Idzie sobie krasnoludek
Dokąd idziesz, mój malutki?
Idę do swej kra-sno-lud-ki!
Szaba-dabada, Tibi-dibi-di….

17) Jak jest krasnoludek po czesku? Trpaslík.

Ciekawostki o krasnoludkach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o zorzy polarnej
> Bollywood
> Ciekawostki o zombie

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email