Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

kredyt konsolidacyjny kredyty

Korzystanie z pomocy finansowej w postaci pożyczek, czy kredytów stało się naszym chlebem powszednim. Bardzo chętnie sięgamy po wsparcie w chwilach, kiedy potrzebujemy dodatkowych środków. A co jeśli mamy wiele zobowiązań i trudność z ich terminową spłatą? Na pomoc przychodzi nam kredyt konsolidacyjny, który nie tylko pomaga nam uporać się z ilością zobowiązań, ale także ułatwia całościową spłatę.

Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć na początek?

Osoba, która rozważa skorzystanie z tej formy pomocy, powinna wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny to kredyt konsumpcyjny, którego zadaniem jest połączenie wielu zobowiązań finansowych, w jeden dług. Takie działanie zmniejsza comiesięczną ratę i wydłuża okres spłaty. Dodatkowo mamy kontrolę nad swoimi zobowiązaniami i pilnujemy kalendarza spłat. Jeśli posiadasz takie produkty finansowe jak karty kredytowe, kredyty samochodowe, hipoteczny, czy inne kredyty gotówkowe, to kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Jest wiele sytuacji, w których kredyt konsolidacyjny może być dobrym rozwiązaniem. W przypadku wielu zobowiązań finansowych, których z różnych powodów nie spłacamy, ujednolicenie zobowiązań pomoże nam w systematycznym spłacaniu. Często, gdy bierzemy kredyty i korzystamy z kart kredytowych, mamy te produkty z różnych banków i musimy pamiętać o wykonywaniu do nich przelewów, kredyt konsolidacyjny mamy w jednym banku, z jedną stałą ratą, bez dodatkowych prowizji i oprocentowań. Nie musimy za każdym razem płacić tych samych kosztów, tylko płacimy je raz. Kredyt konsolidacyjny bardzo nam ułatwia kontrolę nad zobowiązaniami. Również może okazać się nieoceniony w sytuacji, gdy ze względów losowych, nasze raty okażą się zbyt duże i zaczną nam ciążyć. Kredyt konsolidacyjny pozwoli zmniejszyć raty i wydłużyć okres spłaty, co może pomóc przywrócić płynność finansową.

Z jakiej oferty na kredyt konsolidacyjny skorzystać?

Większość banków ma w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny i zachęca przyszłych klientów promocyjnymi ofertami. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie wiemy, czy oferowana oferta jest dobrym i optymalnym dla nas rozwiązaniem. Jeśli chodzi o kalkulator kredytu konsolidacyjnego może być dobrym rozwiązaniem, gdyż pomoże nam wyliczyć wysokość raty kredytu i okres, w jakim będziemy dokonywać spłaty. Zanim weźmiemy kredyt konsolidacyjny kalkulator rat pomoże nam wszystko dokładnie sprawdzić i pozbyć się spirali zadłużenia, z którą od jakiegoś czasu walczymy. Ważną kwestią jest dostosowanie wysokości comiesięcznej raty do naszych możliwości spłaty. W tym przypadku warto brać siły na zamiary i dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową.

Jakie dokumenty należy wypełnić, aby starać się o kredyt konsolidacyjny?

Banki często różnią się w zakresie formalności, jednak w praktyce są to nieznaczne różnice. W przypadku banków tradycyjnych dokumentacja, jaką musimy wypełnić jest dużo bardziej złożona niż w przypadku parabanków. Dzieje się tak, gdyż nie podlegają one Komisji Nadzoru Finansowego i mogą w bardziej elastyczny sposób dokonywać weryfikacji. Dla niektórych klientów taka elastyczność i nieweryfikowanie statusu w BIK jest dużą zaletą i chętnie korzystają z oferty finansowej. Jednak ma to też swoje wady, gdyż w przypadku nieregulaminowego spłacania zobowiązań jesteśmy narażeni na wysokie kary umowne, które w wielu przypadkach są niezwykle dotkliwe. Dlatego warto znać swoje możliwości i dokładnie je przeanalizować pod kątem zysków i strat.

Czy możemy zrezygnować z kredytu konsolidacyjnego?

Oczywiście, że można zrezygnować. Ustawowo mamy 14 dni od podpisania umowy, aby odstąpić od jej warunków. Na ogół wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i jednorazowym zwrotem pożyczonych pieniędzy. Dlatego zaleca się dokładne czytanie umowy. Niestety często umowy są skonstruowane bardzo branżowym językiem, przez co nie wszyscy czytający potrafią się nim posługiwać. Zanim podpiszesz umowę, skorzystać z dostępnych rankingów internetowych i wybierz ofertę, która najlepiej dostosuje się do indywidualnych możliwości spłacania.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email