kreskówki ciekawostki

Kreskówki, filmy animowane – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 34 sekund/y

Marge Simpson w Playboyu

Bohaterka kreskówki o rodzinie Simpsonów trafiła na okładkę listopadowego numeru amerykańskiej edycji magazynu Playboy

Dotychczas na okładkach Playboya, słynnego magazynu dla panów, oglądaliśmy piękne, całkiem lub prawie całkiem rozebrane panie. Ich miejsce w listopadowym Playboyu, który ukaże się w USA, zastąpi postać z popularnej nie tylko w USA kreskówki “The Simpsons”. Po raz pierwszy ten film  pojawił się w telewizji FOX równo 20 lat temu.

Marge Simpson, żona Homera Simpsona, mama Berta Lisy oraz Maggie, nosi niebieskie włosy, upięte w oryginalny, karykaturalnej wielkości kok. Jest uosobieniem typowej amerykańskiej żony. W Playboyu zobaczymy ją nie tylko na okładce, ale też na rozkładówce, a także… przeczytamy z nią wywiad.

Niestety, listopadowy numer z Marge Simpson, jaki pojawi się w sprzedaży 16 października, jest edycja limitowaną, kolekcjonerską.

Serial z rodziną Simpsonów znany jest także polskim widzom i także u nas cieszy się sporą popularnością.
2009-10-13

Miś Uszatek na jednodolarówce

Bohater polskiego filmu animowanego od dziś znalazł się na obiegowej monecie nowozelandzkiej wyspy Niue Island

Miś Uszatek (ten, co klapnięte uszko ma) powstał w 1957 roku, a jego “ojcami” byli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Najpierw trafił do czasopisma dla dzieci “Miś”, potem do książek, wreszcie w 1975 r. Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi rozpoczęło prace nad serialem animowanym, który szybko zdobył serca polskich widzów. Do 1987 roku powstały 104 odcinki filmu, a poza Polską trafił też do stacji telewizyjnych w ponad 20. krajach świata.

Dziś Miś Uszatek znalazł się na srebrnej monecie obiegowej nowozelandzkiej wyspy Niue Island. Moneta została wybita przez Mennicę Polską, w limitowanym nakładzie ośmiu tysięcy sztuk. Będzie tam prawnym środkiem płatniczym, ale chyba tylko teoretycznie. Bo moneta wybita w tak niskim nakładzie, to rarytas w kolekcjach numizmatyków na całym świecie.

Moneta jest wykonana w technologii tampondruku  i jest kolorowa. Na rewersie jest Miś Uszatek i jego przyjaciele: Prosiaczek i Króliczek, na rewersie przedstawiono taśmę filmową oraz wizerunek brytyjskiej królowej Elżbiety II.

W serii monet “Bohaterowie Bajek” zostaną także uwiecznieni: Bolek i Lolek (postacie z polskiej kreskówki), Wilk i Zając, Krecik oraz inne znane postacie.
2010-06-26

South Park ocenzurowany

W związku z groźbami organizacji islamskiej, producenci słynnego serialu animowanego zdecydowali się wyciąć fragmenty odcinka o Mahomecie i islamie

Serial South Park emitowany od 1997 r. w wielu stacjach telewizyjnych, to jedna z najpopularniejszych kreskówek na świecie. Ten serial zyskał ogromną popularność, pomimo, a może głównie dzięki kontrowersyjnym tematom i słownictwu. Czwórka rysunkowych bohaterów, ośmiolatków, szydziła już ze wszystkiego (także z Jezusa i religii chrześcijańskiej), wreszcie nadszedł czas na temat Mahometa i islamu.

W trakcie pracy nad tym odcinkiem, producenci serialu otrzymali od fanatycznej grupy islamistów list z pogróżkami. Koncern medialny Viacom, właściciel praw do serii, zdecydował wyciąć najbardziej kontrowersyjne fragmenty tego odcinka, jeszcze zanim trafi do emisji. Jest to pierwszy taki przypadek w historii powstawania tego serialu.
2010-04-26

Bomba za kreskówkę

Nieudany zamach bombowy w Nowym Jorku miał być zemstą skrajnych islamistów na twórcach kreskówki “South Park”

Przed tygodniem pisaliśmy o autocenzurze twórców słynnego serialu animowanego “South Park”, którzy stworzyli odcinek o islamie i Mahomecie – tu link. Teraz okazuje się, że to, co zostało w tym odcinku, i tak rozwścieczyło terrorystów islamskich tego stopnia, że przygotowali zamach bombowy w Nowym Jorku.

W sobotę, 1 maja 2010 r., pod biurowiec wytwórni filmowej Viacom na nowojorskim Times Square podjechał samochód. Zauważono, że z jego wnętrza wydobywają się kłęby dymu i zawiadomiono policję. Gdy okazało się, że w samochodzie jest bomba, ewakuowano z najbliższych okolic tysiące osób i rozbrojono bombę. Gdyby znajdujące się w środku butle z propanem, kanistry z benzyną, sztuczne ognie połączone zapalnikiem eksplodowały, mogłoby zginąć nawet setki osób.

Do nieudanego zamachu przyznała się terrorystyczna organizacja Pakistańskich Talibów, których celem byli: Matt Stone (39 l.) i Trey Parker (41 l.), twórcy serialu “South Park”.
2010-05-04

Zmarł twórca misia Colargola

We Francji zmarł Albert Barillé, twórca m.in. misia Colargola i animowanego serialu rysunkowego “Było sobie życie”

11 lutego nieopodal Paryża w wieku 88 lat zmarł francuski scenarzysta, karykaturzysta i producent filmowy Albert Barillé. Był znany  przede wszystkim jako twórca telewizyjnych seriali animowanych dla dzieci. W latach 70. współtworzył (także jako producent) misia Colargola, którą we francusko-polskiej koprodukcji zrealizowało studio Se-ma-for w Łodzi. (Dodajmy: serię o Colargolu oparto na opowieściach francuskiej pisarki Olgi Pouchine).

Wyprodukowany przez niego nie mniej znany serial rysunkowy, to „Było sobie życie” (1987), po którym powstały kolejne serie: „Był sobie człowiek” (1978), „Był sobie kosmos” (1982), „Były sobie Ameryki” (1991), „Były sobie odkrycia” (1994), „Byli sobie odkrywcy” (1997), „Była sobie Ziemia” (2008 – we Francji trwa obecnie emisja tej serii). Filmy te łączyły walory rozrywkowe z edukacyjnymi i zostały zakupione przez telewizje aż 120 państw.

Barillé (na ilustracji w prawej) za swoją twórczość zdobył wiele nagród na festiwalach filmów młodzieżowych i animowanych.
2009-02-12

Zmarł twórca psa Scooby-Doo

Zmarł 81-letni rysownik Iwao Takamoto, który stworzył m.in. postać psa Scooby Doo, jednego z najsłynniejszych psów na świecie. Jak to się stało, że został rysownikiem?

Nie tylko Scooby-Doo i jego przyjaciele wyszli spod jego ołówka. Stworzył rysunkowe postaci: Kopciuszka, Piotrusia Pana, paskudną Cruellę DeMon ze “101 Dalmatyńczyków” i wiele innych.

Jak to się stało, że Iwao Takamoto zainteresował się rysowaniem? W czasie II wojny światowej siedział w więzieniu, w jednej celi z rysownikami z Japonii i USA. To oni pokazali mu jak rysować i zainteresowali rysowaniem. Iwao tworzył pod ich okiem różne postaci – dobre i złe, ładne i brzydkie.

Iwao Takamoto był wicedyrektorem sekcji animacji w wytwórni Warner Bros.
2007-10-12

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Karykatury Mahometa
prawo satyra satyrycy dowcipy o prawnikach prawnicy adwokaci humor adwokat sąd sądowe Następny post Jezus w sądzie, kara za dowcipy