Ciekawostki o królach

król ciekawostki o królach

Ciekawostki o królach polskich

Gdy króla Zygmunta Starego zaczęto nazywać starym, miał niespełna 60 lat.

Wszyscy znamy króla Bolesława Chrobrego. Tymczasem gdy żył oraz po śmierci, nazywany był Bolesławem Wielkim i Bolesławem Wspaniałym.

Król Jan III Sobieski widząc, że trudno mu będzie wygrać wojnę z Imperium Osmańskim, szukał sprzymierzeńca w Persji (obecny Iran).

Kazimierz Wielki król ciekawostki ulica Płock
Król Kazimierz Wielki

Król Zygmunt August był bardzo bogaty. Fakt ten ukrywał jednak przed szlachtą, gdyż miałby duże kłopoty.

Król Stanisław August Poniatowski miał olbrzymie długi, przez co musiał zrzec się korony. Choć przestał być królem, nadal tonął w długach.

Według kronikarza Galla Anonima, Mieszko I urodził się niewidomy, a wzrok uzyskał mając 7 lat. Trzeba jednak wiedzieć, że średniowieczni kronikarze chętnie zmyślali różne „fakty”.

W II połowie XIX wieku oraz w okresie istnienia Rzeczy Niemieckiej historycy niemieccy próbowali dowieść, że Mieszko I był… Wikingiem.

Ciekawostki o królach

Według biblii, król Salomon miał niemal tysiąc żon. W jego haremie było 700 żon-księżniczek i 300 żon drugorzędnych.

W dawnych krajach panowali królowie, tymczasem w dwóch krajach nie było królów, ale carowie. Car (czyli król) rządził w Bułgarii (od X do XV wieku) oraz w Rosji (od 1547 r.). Słowo car pochodzi od łacińskiego słowa: Cezar.

Miasto St Louis w stanie Missouri w USA, otrzymało nazwę od króla Francji. Louis IX żył w latach 1214-1270. Od tego króla nazwę nosi także stan i miasto San Luis Potosi w Meksyku.

Malarz Jan Matejko swój Poczet królów polskich stworzył w latach 1838-1893, a więc kilkadziesiąt lat po śmierci ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wizerunki królów były przez niego wymyślone i nie mają nic wspólnego z prawdziwymi wizerunkami polskich władców.

Haile Selassie Etiopia ciekawostki o Etiopii
Haile Selassie

Cesarz Etiopii Haile Selassie (1892-1975) rzekomo był potomkiem Króla Salomona.

Król Wilhel I Hohenzolern (1798-1888) miał 160 cm wzrostu. Pewnie dlatego stworzył oddział wojskowy ze specjalnie dobranych żołnierzy. Każdy z nich musiał mieć co najmniej 188 cm wzrostu. Kandydatów do tego specjalnego oddziału zdobywał na różne sposoby, w całej Europie.

Andora jest jedynym państwem w Europie, którego król jest wybierany co 5 lat. Tym królem jest… prezydent Francji.

Ciekawostki o królach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Pierniki toruńskie ciekawostki
> Ciekawostki o armatach
> Ciekawostki o wynalazkach

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email