Krosno ciekawostki rynek zabytki atrakcje

10 ciekawostek o Krośnie

Czas czytania:1 minut/y, 47 sekund/y

Krosno ciekawostki i najważniejsze informacje i Krośnie

Miasto Krosno

1) Krosno, to ok. 50-tysięczne miasto w województwie podkarpackim. To siedziba władz powiatu krośnieńskiego. Lokację miejską Krosno uzyskało około 1348 roku.

2) W latach 1975-1998 Krosno było stolicą województwa krośnieńskiego.

Zabytki Krosna

3) Wśród zabytków Krosna, warto wymienić: Stare miasto z Rynkiem i Wieżą Farną, zabytkowe pałace i kamienice (m.in. Pałac Biskupi i Pałac Trzecieskich), klasztor Jezuitów (wzniesiony w latach 1660–1667), a także kościoły: Kościół Farny św. Trójcy (bazylika kolegiacka), Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów, Kościół św. Wojciecha, Kościół i Klasztor oo. Kapucynów.

Ropa naftowa i hutnictwo szkła

4) Krośnianinem był Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), wynalazca lampy naftowej. W Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Fundusze zarobione dzięki wydobyciu ropy przyczyniły się do rozwoju miasta.

5) Krosno, to bogata tradycja hutnictwa szkła. Produkcja ruszyła w 1924 r. Niestety, Niemcy wycofując się w 1944 r. spalili hutę. Przy ul. Blich 2 można odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła. Są tu szklane ozdoby, przedmioty użytkowe, figurki i wazony ze szkła, można też uczestniczyć w pokazie hutnictwa.

W związku ze wspomnianymi wyżej: ropą i szkłem, niektórzy żartują, że Krosno ma szklane korzenie, ale podlane naftą.

Muzea w Krośnie

6) Muzeum Podkarpackie znajdujące się w dawnym Pałacu Biskupim szczyci się najbogatszą w Europie kolekcją lamp naftowych.

7) Siedziba Muzeum Rzemiosła znana jest jako Dom z Zegarem. Od 1890 r. swój zakład miał tu słynny zegarmistrz Michał Mięsowicz. W latach 1901-1938 działała tu Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych. Jeden z ok. 280 powstałych tu mechanizmów nadal napędza zegar na Wieży Farnej, najbardziej charakterystycznej budowli Krosna.

Krosno ciekawostki

8) W Wieży Farnej w Krośnie znajduje się dzwon Urban. Jest to trzeci co do wielkości historyczny dzwon w Polsce.

9) Doroczne Dni Krosna odbywają się w czerwcu. Wybrane, inne cykliczne imprezy, to: Balony nad Krosnem (maj), Szklany Festiwal – Glass Festival (czerwiec), Karpackie Klimaty (sierpień).

10) W cechu piekarniczym Krosna zrzeszonych jest siedem piekarni. W dorocznym festiwalu Karpackie Klimaty, piekarnie te rywalizują ze sobą, w konkursie na najlepszy chleb.

Krosno ciekawostki: (c) Sadurski.com
Foto: Stanislaw Szydlo / cc-by-sa-3.0

Zobacz też: 
> Kazimierz Dolny
> Licheń
> Frombork

stadiony trybuny miejsca kibice piłka nożna Poprzedni post Najgorsze miejsca na stadionach
turniej rycerski turnieje rycerskie przysłowia staropolskie Następny post Turnieje rycerskie coraz bardziej popularne