Krynica Morska – 15 ciekawostek

Krynica Morska ciekawostki atrakcje

Krynica Morska na Mierzei Wiślanej, jedno z najmniejszych miast w Polsce. Informacje i ciekawostki o Krynicy Morskiej, co zobaczyć

Krynica Morska – informacje

1) Krynica Morska, to miasto i gmina w województwie pomorskim, na Mierzei Wiślanej. To miejscowość turystyczna, do której w wakacje przyjeżdża wielu turystów. Z Gdańska do Krynicy morskiej jest ponad 70 kilometrów.

2) To jedno z najmniejszych miast w Polsce, mieszka tu 1300 osób. Daje to Krynicy Morskiej miejsce w dziesiątce najmniejszych polskich miast.

3) Krynica Morska, to miejscowość żyjąca z turystyki. Jest tu letnie kąpielisko morskie o długości 1950 metrów (działa między 24 czerwca a 31 sierpnia. Jest dobra infrastruktura turystyczna: hotele, kwatery prywatne, pola biwakowe, kempingi i ośrodki wczasowe.

4) W przeszłości Krynica miała szereg nazw: Łeb (pierwotna nazwa słowiańska), Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg-Liep, Łysa Góra i Łysica. Nazwa Krynica Morska oficjalnie funkcjonuje od 1958 roku.

5) Statki rybackie z Krynicy Morskiej mają na burcie sygnaturę KRM (od: Krynica Morska).

6) Krynica Morska uzyskała prawa miejskie w 1991 roku.

Ciekawe miejsca w Krynicy Morskiej

7) Latarnia morska zaczęła działać w Krynicy Morskiej od 1951 roku. Ma wysokość 26,5 metra, 6 metrów średnicy (u szczytu 4,5 metra średnicy). Sąsiadujące z nią latarnie, to (na zachodzie) Latarnia Morska Gdańsk Port Północny i (na wschodzie) Latarnia Morską Bałtijsk w Obwodzie Kaliningradzkim. Wcześniejsza latarnia w Krynicy Morskiej działała od 1895 roku, została zniszczona podczas działań wojennych w 1945 roku. Adres: ul. Żołnierzy.

8) Obok latarni morskiej znajduje się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich o powierzchni 312 metrów kwadratowych. Są tu 42 zbiorowe mogiły z ciałami 240. żołnierzy radzieckich. Z poległych zidentyfikowano ciała 39 osób. Jest tu również pomnik z piaskowca o wysokości 4,2 metra, z napisem: „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej” oraz płyta z czarnego granitu z napisem: „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walce o oswobodzenie ziemi elbląskiej. Społeczeństwo powiatu elbląskiego”.

9) W Krynicy Morskiej jest port morski (adres: ul. Górników 2) oraz przystań jachtowo-pasażerska (ul. Bosmańska). W sezonie letnim statki żeglugi przybrzeżnej pływają stąd do Tolkmicka, Elbląga i Fromborka.

10) W Krynicy Morskiej znajduje się Wielbłądzi Garb. Jest to najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.). Widać stąd równocześnie Zatokę Gdańską oraz Zalew Wiślany.

11) Jest tu również pomnik Pierwszych Osadników, którzy przybyli do Krynicy Morskiej po II Wojnie Światowej.

Krynica Morska – ciekawostki

12) od 1938 r. w Krynicy Morskiej jest rzymskokatolicki kościół świętego Piotra Apostoła i świętego Franciszka z Asyżu.

13) W Krynicy jest ulica Teleexpressu, popularnego programu informacyjnego Telewizji Polskiej, nadawanego od 1986 roku.

14) W Radzie Miejskiej Krynicy Morskiej, zasiada 15. radnych.

13) Granicy z Federacją Rosyjskiej strzeże Morski Oddział Straży Granicznej – Placówka Straży Granicznej w Krynicy Morskiej (ul. Wojska Polskiego 1).

15) W Krynicy Morskiej jest stacja kolejowa kolejki wąskotorowej. Kolejka jeździła na trasie Stegna Gdańska – Piaski od 1944 r. i zakończyła działalność po 1945 roku.

Ciekawostki o Krynicy Morskiej: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Helu
> Jastarnia
> Łeba

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email