Krynica-Zdrój – 24 ciekawostki

Willa Witoldówka deptak Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Krynicy-Zdroju. Uzdrowisko, wody mineralne, sanatoria, sporty zimowe. Krynica-Zdrój – co zobaczyć?

Krynica-Zdrój – informacje

1) Krynica-Zdrój, zwana też Krynicą Górską, to kilkunastotysięczne miasto w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim.

2) To duży ośrodek uzdrowiskowo-sanatoryjny. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych: Główny, Jan, Józef, Mieczysław, Słotwinka, Tadeusz i Zuber.

Stary Dom Zdrojowy  Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Krynica-Zdrój. Stary Dom Zdrojowy przy deptaku

3) Miasto jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Na stokach można tu zjeżdżać na nartach.

4) Krynica istniała już w 1547 roku, jako wieś. Prawa miejskie uzyskała w 1889 roku.

5) Miasto podzielone jest na 7 osiedli: Krynica Centrum, Krynica Dolna, Piłsudskiego, Pułaskiego, Tysiąclecia, Źródlane i Czarny Potok.

Adam Mickiewicz pomnik Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Pomnik Adama Mickiewicza, Krynica-Zdrój

Z historii Krynicy-Zdroju (Krynicy Górskiej)

6) W 1793 r. Franciszek Stix von Saunbergen, Austriak mieszkający w niedalekim Nowym Sączu, kupił tu ziemię wraz ze źródłem wody mineralnej, z myślą o założeniu zdrojowiska. Powstały pierwsze domy zdrojowe.

7) Uzdrowisko stało się popularne w drugiej połowie XIX wieku. W 1877 roku było tu 11 domów uzdrowiskowych, kuracjusze mieszkali też w 64. domach prywatnych. Potem powstawały kolejne wille i pensjonaty. Pod koniec XIX wieku przyjeżdżało tu ok. 6 tys. kuracjuszy rocznie.

8) W 1909 na zaproszenie Dr Ebersa przybył ze Lwowa geolog Rudolf Zuber (1858-1920). Rozpoczął wiercenia i na głębokości 810 m dotarł do wody. Okazało się, że jest to jedna z najsilniejszych w Europie szczaw alkaicznych. Wodę z tego źródła nazwano od jego nazwiska – Wodą Zuber.

9) W okresie międzywojennym wzrosła popularność Krynicy-Zdroju . W 1911 r. doprowadzono tu linię kolejową.

dolna stacja kolejki Góra Parkowa Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Krynica-Zdrój. Dolna stacja kolejki na Górę Parkową

10) W 1937 roku uruchomiono (pierwszą w Polsce) kolejkę ziemno-linową z 1937 r. na Górę Parkową (742 m n.p.m.). W tym samym roku w podróż poślubną wybrała się do Krynicy-Zdroju księżniczka Juliana (późniejsza królowa Holandii) z księciem Bernardem.

11) W styczniu 1945 wycofujący się Niemcy zabrali niemal wszystkie urządzenia z uzdrowiska, a wkraczający na ich miejsce Rosjanie zniszczyli resztę. W latach 50-ych w Krynicy-Zdroju wrócono do tradycji uzdrowiskowych.

Pijalnia Główna muszla koncertowa deptak Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Na deptaku w Krynicy-Zdroju. Pijalnia Główna (z prawej) i muszla koncertowa (wejście na scenę). Foto: Sfu / cc-by sa 3.0

Krynica-Zdrój – ciekawostki i atrakcje

12) Najstarszym obiektem w Krynicy-Zdroju jest pijalnia „Słotwinka”, zbudowana w 1806 roku. Początkowo stała tu, gdzie obecnie jest Pijalnia Główna.

13) Pijalnia Główna (al. Leona Nowotarskiego 3) stoi przy deptaku w samym centrum Krynicy-Zdroju i ma 4540 m kwadratowych powierzchni. Zbudowano ją w latach 1969–1971, a w latach 2012–2014 była przebudowana. Można tu napić się wód leczniczych z Krynicy. Jest otwarta w godzinach 10-21.

14) Obok Pijalni Głównej jest sala koncertowa na 350 osób. Neoklasycystyczne wejście na zaplecze i scenę zbudowano w latach 20. XX wieku, wcześniej była to konstrukcja drewniana.

15) Tor saneczkowy na Górze Parkowej zbudowano w 1929 roku. W kolejnym roku odbyły się tu pierwsze Mistrzostwa Polski w saneczkarstwie (potem też w 1958 i 1962 roku). Odbyły się tu również mistrzostwa Europy w 1935 roku.

16) W 1997 r. w Krynicy-Zdroju uruchomiono kolejkę gondolową na górę Jaworzynę (1114 m n.p.m.). Może przewieźć 1200 osób na godzinę.

17) 6 ha powierzchni ma Park Zdrojowy na Górze Parkowej. Są tu ścieżki spacerowe, trzy stawy, tor saneczkowy i inne atrakcje. Kolejką można też wjechać na Polanę Michasiową.

Pijalnia Główna muszla Nikifor pomnik Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Pomnik Nikifora w Krynicy-Zdroju

18) W Krynicy-Zdroju od 2005 r. jest pomnik Nikofora Krynickiego (1895-1968), słynnego malarza-prymitywisty, pochowanego w Krynicy-Zdroju. Jest też pomnik Adama Mickiewicza oraz tablica pamiątkowa ku czci związanego z Krynicą słynnego tenora Jana Kiepury (1902-1966).

19) Od 1967 r. co roku, na przełomie sierpnia i września odbywa się w Krynicy-Zdroju Festiwal im. Jana Kiepury. Co roku w lutym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.

20) W Krynicy-Zdroju jest kilka muzeów, m.in. otwarte w 1994 r. Muzeum Nikifora.

Jan Kiepura tablica Krynica-Zdrój ciekawostki atrakcje
Krynica-Zdrój. Jan Kiepura – tablica obok Pijalni Głównej

21) Najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy znajduje się obok Stacji Narciarskiej Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

22) W Krynicy-Zdroju jest wieża widokowa. Jest drewniana i ma wysokość 49,5 metra. Prowadzi do niej 1-kilometrowa ścieżka. Wejście na wieżę obecnie (połowa 2020 r.) kosztuje 49 zł (bilet normalny).

23) Od 1931 r. w Krynicy-Zdroju działa hokejowy klub KTH Krynica (Krynickie Towarzystwo Hokejowe). W 1931 r. w Krynicy-Zdroju odbyły się hokejowe Mistrzostwa Świata (a równocześnie mistrzostwa Europy).

24) W środku deptaku w Krynicy-Zdroju, obok Starego Domu Zdrojowego jest fontanna muzyczna / multimedialna. Woda wydobywa się z 90. dysz, a jej strumień bije do wysokości 10. metrów. Fontanna działa od maja do końca października, w godz. 8-23, a oświetlenie od zmierzchu do godz, 1-ej w nocy. Wcześniej była tu fontanna zwana Okrągłą.

Ciekawostki o Krynicy-Zdroju i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: Willa Witoldówka obok deptaku

Zobacz też:
> Lądek Zdrój
> Polanica-Zdrój
> Jastrzębie Zdrój

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email