Kukurydza. Z Ameryki do Polski

kukurydza ciekawostki

Kukurydza, określana mianem złota Ameryki, znana była już Majom i Aztekom. Do Europy trafiła dzięki Krzysztofowi Kolumbowi w XV w. Pod względem wielkości upraw, jest drugim po pszenicy zbożem na świecie. W Polsce pojawiła się po koniec XVIII wieku, jednak o wzroście jej popularności w naszym kraju możemy mówić dopiero od kilkunastu lat

Jak wynika z badań archeologicznych, kukurydzę uprawiano już 5 tys. lat temu, na terenie dzisiejszego Meksyku. Za jej ojczyznę uważa się Amerykę Środkową i Południową, gdzie wywarła ogromny wpływ na rozwijające się starożytne cywilizacje. Była istotnym źródłem pożywienia, a jej uprawa przyczyniła się do wyparcia kultury zbieracko – łowieckiej i przejścia do gospodarki rolniczej. Ponadto otaczano ją kultem religijnym, który narodził się z wiary, że bogowie ulepili człowieka z mąki pochodzącej właśnie ze złotych ziaren.

Indianie, osadnicy i kukurydza

Kukurydza zapisała się również na kartach historii Stanów Zjednoczonych. Związana jest z trudnymi początkami pierwszych osadników, którzy przybyli do wybrzeży Ameryki w grudniu 1620 roku. Mroźna zima i brak wystarczającej ilości pożywienia sprawiły, że część z nich zmarła. Pozostałym pielgrzymom pomogli tubylcy. Indianie podzielili się z przybyszami zapasami żywności, a na wiosnę pokazali im, jak uprawiać kukurydzę, dynię i rośliny strączkowe. Po pierwszych jesiennych zbiorach kolonizatorzy, chcąc podziękować swoim wybawicielom, przygotowali, trwający kilka dni festiwal dziękczynienia. Dało to początek, ustanowionemu dwa wieki później narodowemu Świętu Dziękczynienia.

Amerykanie i Polacy

Obecnie w przyrodzie kukurydza nie występuje w stanie dzikim. Uprawia się ponad 200 jej typów w odmianie pastewnej, zbożowej (wykorzystywanej do produkcji mąki i kaszy) oraz cukrowej. To właśnie ta ostatnia króluje na polskich straganach od lipca aż do października. Choć wciąż daleko nam do poziomu Amerykanów, z których każdy średnio zjada 6 kg kukurydzy rocznie, to z roku na rok zyskuje ona większe grono smakoszy w naszym kraju. Statystyczny Polak zjada w tym samym czasie zaledwie 0,5 kg kukurydzy.

Czy kukurydza jest zdrowa?

Kukurydza stanowi cenne źródło fosforu, selenu, potasu, magnezu oraz zeaksantyny – rzadkiego barwnika roślinnego, który m.in. wykazuje zdolność blokowania wolnych rodników. Duża zawartość skrobi stawia ją wśród ważnych źródeł energii. Polecana jest także osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu.

– Kukurydza jest również zasobna w witaminy z grypy B oraz witaminę E i A. Te ostatnie rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach – mówi Julita Dudicz, dietetyk i specjalista ds. żywienia. – Dlatego warto połączyć ziarna kukurydzy ze zdrowym tłuszczem roślinnym, który nie tylko doda smaku, ale także zapewni odpowiednie wchłanianie tego, co w kukurydzy najlepsze dla naszego organizmu.

Dania z kukurydzy

Świeżą kukurydzę należy przechowywać w lodówce. Niższa temperatura pozwala zachować naturalną słodycz ziaren. Najlepiej smakuje gotowana i podawana na gorąco z solą i np. margaryną Śniadaniową z Masłem. Jej świeże ziarna można dodawać do zup, dań mięsnych lub ugotować na mleku. Nadaje się także do marynowania, konserwowania i zamrażania, a nawet jako potrawa z grilla.

Oprócz przeznaczenia kulinarnego, kukurydza znajduje zastosowanie w innych gałęziach przemysłu spożywczego, m.in. spirytusowego, olejarskiego, piwowarskiego i cukierniczego. Stosowana jest także do produkcji leków oraz w przemyśle chemicznym, jako składnik żywic, papieru, lakierów i tkanin syntetycznych.

Zobacz też:
> Inne wpisy z kategorii Kuchnia
> Miód ciekawostki
> Pizza ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email