Lansing – stolica stanu Michigan

Lansing Michigan ciekawostki USA

Wesoły Wieżowiec odwiedził serce amerykańskiego stanu Michigan

W USA tak wykombinowali, że stolica każdego stanu ma znajdować się centralnie, żeby każdy mieszkaniec miał do niej blisko. Dlatego stolicą amerykańskich stanów czeęto nie są duże ośrodki (miasta), lecz mniejsze, za to geograficznie położone w środku swojego stanu. Z tego powodu stolicą np. stanu Ohio nie jest Cleveland czy Cincinnati, ale mało znane w świecie miasto Columbus. Podobnie jest w stanie Michigan. Stolicą tego stanu nie jest duża aglomeracja Detroit (700 tys. mieszkańców), lecz znacznie mniejsze (113 tys. mieszkańców) miasto Lansing.

Lansing Michigan ciekawostki USA

Miasto Lansing w stanie Michigan

I to właśnie do Lansing wybrał się Wesoły Wieżowiec, a jego przewodniczką w podróży była Marzena Myszkowska. Papierowy „wieżowiec” lansował się obok XIX-wiecznego Kapitolu – czyli najważniejszego politycznie miejsca w Michigan (foto na samej górze). Nasz globtroter wysłuchał też występu muzycznego w East Lansing. Jest to część miasta Lansing, w której znajduje się Michigan State University, ósma co do liczby studentów uczelnia USA (studiuje tu ponad 36 tys. osób).

Lansing Michigan ciekawostki USA

East Lansing. Wesoły Wieżowiec słucha muzyki

Miasto Lansing leży nad rzeką Grand. Zostało założone w 1835 roku, a już 10 lat później zostało stolicą stanu Michigan. Stąd pochodzą m.in. aktorzy: Steven Seagal i Burt Raynolds oraz koszykarz Magic Johnson.

Zobacz też:
> Więcej o Lansing
> Ciekawostki o USA
> Ciekawostki o Las Vegas

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email