Świąteczne hity muzyczne

Boże Narodzenie święta Last Christmas Wham Mariah Carey

Piosenki „Last Christmas” zespołu Wham! oraz „All I Want for Christmas is You” Mariah Carey znamy wszyscy. Przeczytaj ciekawostki o obu hitach oraz o ich wykonawcach

W okresie przed Bożym Narodzeniem rozgłośnie radiowe atakują nas rozrywkowymi piosenkami o tematyce świątecznej  częściej niż kolędami. Chyba najczęściej puszczanymi bożonarodzeniowymi hitami (nie tylko w polskich rozgłośniach) są: „Last Christmas” zespołu Wham! oraz „All I Want for Christmas is You” śpiewana przez Mariah Carey.

Last Christmas

„Last Christmas”, nagrana w 1984 roku, pochodzi z najlepszego okresu brytyjskiego zespołu Wham!. Duetu męskiego, w którego skład wchodzili dwaj przystojniacy, w których kochała się ogromna liczba dziewcząt na świecie: George Michael i Andrew Ridgeley. Piosenka natychmiast stała się przebojem, odnosząc wielki sukces, nic więc dziwnego, że potem piosenka, w nieco zmienionych wersjach, ukazywała się na singlach, wydanych w 1985, 1986, 1997 i 2007 roku.

Zespół Wham! powstał w 1981 roku, gdy jego obaj soliści mieli po 18 lat i działał do roku 1986.  George Michael i Andrew Ridgeley znali się jeszcze ze szkoły (uczyli się razem przez 7 lat w Bushey), potem pracowali jako kelnerzy. Piosenki z ich drugiej płyty „Make it Big”, wydanej przez wytwórnię Epic, odniosły ogromne sukcesy na wielu listach przebojów, wynosząc George’a i Andrew na szczyty popularności muzycznego showbiznesu. Ostatni występ Wham! w roku 1986, na stadionie Wembley, zgromadził 75 tysięcy widzów czyli więcej niż słynny koncert „Live Aid”, w którym wystąpiło wielu znanych wykonawców. Później solowe sukcesy muzyczne odnosił jedynie George Michael. Album „Faith”, wydany w 1987 roku, cieszył się dużą popularnością, był też nagradzany przez fachowców przemysłu muzycznego.

All I Want for Christmas is You

„All I Want for Christmas is You” – piosenka napisana przez Mariah Carey i Waltera Afanasieffa, to główny singiel promujący album „Merry Christmas”, wydany w 1994 roku przez Columbia Records. Ten album zawierający kolędy oraz piosenki utrzymane w klimacie świątecznym, wkrótce okrzyknięto mianem „Najlepiej sprzedającego się albumu świątecznego”. W USA uzyskał status pięciokrotnej platyny, a na całym świecie został sprzedany w ponad 16 milionach egzemplarzy. Teledysk do tej piosenki nakręcono aż w czterech wersjach, lecz najczęściej puszczanym w stacjach telewizyjnych jest ten, w którym Carey świętuje Boże Narodzenie wraz z rodziną. Przebój „All I Want for Christmas is You” miał potem sporą liczbę coverów, śpiewanych przez innych wykonawców.

Mariah Carey, piosenkarka obdarzona wspaniałym głosem (osiem oktaw i dwa półtony), urodziła się w 1970 roku w stanie Nowy Jork. Jej głosem zachwycił się właściciel wytwórni płytowej Tommy Mottola, zakochał się w niej, a w 1993 r. wzięli ślub. Carrey wkrótce odniosła oszałamiające sukcesy. Sprzedała ponad 200 milionów płyt na całym świecie, jej hity zdobywały szczyty niezliczonej liczby list przebojów. Aż 18 razy zdobyły szczyt listy Billboardu, wyprzedzając o 1 piosenkę Elvisa Presleya (w tej klasyfikacji przewodzi The Beatles z liczbą 20 hitów na szczycie tej listy przebojów). Ciekawostka: Mariah Carey trafiła także do Księgi Rekordów Guinnessa jako artystka, która potrafi zaśpiewać najwyższą nutę.

Tekst na (c) Sadurski.com od grudnia 2010

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone