12 ciekawostek o Łebie

morze Bałtyckie Bałtyk plaża Łeba ciekawostki atrakcje

Łeba, miasteczko nad Morzem Bałtyckim, w wakacje zaludnia się turystami. Ciekawostki o Łebie i o tym, co można tu ciekawego zobaczyć

Łeba – informacje i ciekawostki

1) Łeba, to ok. 4-tysięczne miasto w województwie pomorskim, nad Bałtykiem. Leży nad rzekami: Łebą i Chełstem.

2) Prawa miejskie Łeba uzyskała w 1357 roku. Już w neolicie były na pobliskich ziemiach grodziska obronne ludności kultury łużyckiej. W obecnej Dębinie koło Łeby zbudowano kamienny krąg cmentarzyska (obecnie są tylko 3 głazy), a w Grzybnicy było cmentarzysko Gotów.

3) W Łebie od 1961 r. jest morskie przejście graniczne. Obsługuje głównie ruch graniczny portu morskiego Łeba. W Łebie jest Oddział Straży Granicznej.

4) Dworzec kolejowy otwarto w Łebie w 1899 roku. Są dwa tory, a pociągi przyjeżdżają tu tylko podczas sezonu turystycznego.

hotel plaża Łeba ciekawostki atrakcje
Ten hotel nad plażą w Łebie wygląda jak zamek

Łeba – atrakcje

5) Jedynym zabytkiem Łeby jest barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z 1683 roku. Do jego budowy zużyto m.in. drewno ze zniszczonego przez sztormy w 1558 r. kościoła św. Mikołaja.

6) Przez cały rok czynne jest w Łebie Muzeum Motyli. Jest tu ponad 6 tys. okazów nieżyjących motyli z całego świata.

7) Przy ul. Brzozowej 1 w Łebie stoi Piernikowy Dom do Góry Nogami.

8) W Łebie jest Oceanarium Delfin House, czynne od 1 maja do 30 października.

9) Plaża w Łebie jest piaszczysta, ma 20-30 metrów szerokości, 6 km długości i prowadzi na nią 6 wejść. Jej część do kąpieli ma 1 km do szerokości.

ruchome wydmy Słowiński Park Narodowy Łeba ciekawostki atrakcje
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym niedaleko Łeby

Okolice Łeby – atrakcje

10) Na zachód od miasta rozciąga się Słowiński Park Narodowy. Słynie on z ruchomych wydm. Wiejący wiatr powoduje przesuwanie piasku.

11) Blisko Łeby są jeziora: Łebsko (71 km kwadratowych) i Gardno (24 km kwadratowe). Niedaleko jest też jezioro Sarbsko (6,5 km kwadr.) oraz Rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska (od 1976 r., mający powierzchnię 546 ha).

12) Łebskie Błota, to ścieżka ornitologiczno-przyrodnicza. Zaczyna się w Łebie za dworcem PKP, niedaleko ulicy Wspólnej, trasa prowadzi przez łąki i torfowiska Jeziora Łebsko, kończy się 4 km dalej, we wsi Żarnowska.

Ciekawostki o Łebie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Jastarnia
> Darłowo
> Kołobrzeg

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email