Legionowo pod Warszawą – ciekawostki

urząd miasta Legionowo ciekawostki atrakcje

Jedno z miast na Mazowszu. Informacje i ciekawostki o Legionowie, historia Legionowa

Informacje o Legionowie

1) Legionowo, to 55-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, 22 km na północ do Warszawy. To stolica powiatu legionowskiego. Należy do aglomeracji warszawskiej.

2) Legionowo jest pod względem ludności szóstym miastem woj. mazowieckiego, po Warszawie, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Pruszkowie.

3) Legionowo ze wszystkich stron otoczonej jest lasami. Niedaleko Legionowa jest sztuczny akwen, Zalew Zegrzyński.

4) W willi Bratki przy ul. Mickiewicza 23 są Zbiory Historyczne Miasta Legionowa. Jest tu również siedziba Towarzystwa Przyjaciół Legionowa.

5) Osiedla w Legionowie: Batorego, Generała Roi, Jagiellońska, Kozłówka (Osiedle Polskiej Organizacji Wojskowej), Młodych, Piaski, Sobieskiego, III Parcela, Bukowiec.

Maria Konopnicka ławeczka Legionowo ciekawostki atrakcje
Maria Konopnicka w pobliżu Urzędu Miasta Legionowo

Z historii Legionowa

6) Miejscowość założono w 1877 roku, gdy na terenie ówczesnych dóbr hrabiego Augusta Potockiego (1847-1905) powstała stacja Kolei Nadwiślańskiej Jabłonna. Kilka lat później obok stacji powstało letnisko Gucio. Tak właśnie nazywany był hrabia Potocki.

7) Huta Szkła „Jabłonna” działała w Legionowie w latach 1897–1944. Jej założycielem był wspomniany już hrabia Potocki. Produkowano tu głównie butelki do piwa.

8) W 1921 roku w Legionowie przebywał przyszły prezydent Francji Charles de Gaulle.

9) W 1932 r. w Legionowie otwarto jedno z pierwszych kin dźwiękowych w Polsce.

10) Legionowo, to jedyna poza Warszawą miejscowość, w której 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie.

11) Legionowo prawa miejskie uzyskało w 1952 roku.

Arena Legionowo ciekawostki atrakcje
Arena Legionowo

Ciekawostki o Legionowie

12) Jednym z klubów sportowych Legionowa jest założony w 1930 r. klub piłkarski Legionovia Legionowo. Początkowo nazywał się: Robotniczy Klub Sportowy Czerwoni, a pierwszy mecz rozegrano w kwietniu 1932 r. Drużyna rozgrywa mecze na Stadionie Miejskim przy ul. Parkowej 27a. Pojemność stadionu: 1730 miejsc.

13) Hala widowiskowo – sportowa Arena Legionowo, to hala widowiskowo-sportowa. Obiekt otwarto w 2010 roku i ma 1988 miejsc siedzących. Poza warszawskim Torwarem jest największą tego typu halą w promieniu kilkudziesięciu km od Warszawy. Adres: ul.Chrobrego 50b.

14) Główna ulica Legionowa, to (od 1934 r.) ul. Piłsudskiego. Wcześniej nazywała się Królewska. Piłsudski nigdy nie był w Legionowie.

15) ITF LKS Lotos Jabłonna, to klub Taekwondo z Legionowa. Jego zawodnicy zdobywali medale mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Ciekawostki o Legionowie i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: gmach Urzędu Miasta Legionowo

Zobacz też:
> Jabłonna
> Kozienice
> Pułtusk

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email