List do świętego Mikołaja

list do świętego Mikołaja prezenty

Listy do św. Mikołaja – ciekawostki. Jak napisać list do świętego Mikołaja? Adres, na jaki wysłać list do św. Mikołaja

Najstarszy list do św. Mikołaja

Najstarszy znany list do św. Mikołaja odnaleziono w 2011 r. w Dublinie (Irlandia). Jest to napisana w 1911 r. po angielsku lista prezentów, które chcieliby otrzymać od św. Mikołaja 10-letnia Hannah i 7-letni Fred. List znaleziono przypadkiem, w domu należącym do Johna Byrne. Znajdował się w… kominku i został odnaleziony podczas zmiany systemu ogrzewania domu na centralne.

Wśród życzeń dzieci były m.in. lalka, płaszcz przeciwdeszczowy, para rękawiczek i różnego rodzaju słodycze.

Najdłuższy list do św. Mikołaja

75.954 życzenia do św. Mikołaja, napisane w różnych językach przez 25.318 osób z 30 krajów. Tyle życzeń zmieściło się na prawie 4-kilometrowej długości papierze (list miał 3978 metry), ważącym 160 kilogramów. To najważniejsze liczby, podsumowujące list wysłany do św. Mikołaja w 2012 roku. Głównie chyba po to, aby list znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Oryginalny był także sposób zbierania życzeń. W 2012 r. z Mediolanu (Włochy) wyruszyła kawalkada złożona z 8 samochodów, których celem był Biegun Północny. Po drodze samochody odwiedziły 8 dużych miast, m.in. Monachium, Kopenhagę i Sztokholm. Po drodze chętni spisywali swoje życzenia do świętego Mikołaja i przekazywali je kierowcom samochodów. Po przejechaniu 3,5 tys. kilometrów do miejscowości Nivavaara, wszystkie życzenia zwinięto w ogromny rulon. Przekazano go elfom, a te osobiście dostarczyły komplet życzeń św. Mikołajowi.

Ważna kwestią była ekologia. Wszystkie życzenia zostały spisane na ekologicznym papierze, powstałym z recyklingu.

Gdzie mieszka święty Mikołaj? Żeby do niego wysłać list, trzeba znać jego adres

Adresy świętego Mikołaja

Jeśli chciałbyś napisać list do św. Mikołaja z prośbą o prezenty, poniżej adresy jego najważniejszych siedzib na świecie

1) Drobak w Norwegii:

Julenissen’s Postkontor,
Torget 4,
1440 Drobak, Norwegia

2) Rovaniemi w Finlandii:

Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

3) Kanada:

Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor
Święty Mikołaj lubi dzieci

Dzieci piszą listy do św. Mikołaja

„Słyszałam, że jesteś w tym roku bardzo zapracowany, wręczając prezenty tylko grzecznym dzieciom. Mnóstwo maluchów czeka z niecierpliwością na podarek od ciebie. Do takich należę też i ja” – tak zaczął się jeden z listów w konkursie „List do Św. Mikołaja”, ogłoszonym przez redakcję z Jarocina.

„Na Gwiazdkę chciałabym dostać prawdziwy mikrofon z zestawem i piecykiem i siostrę” – napisało inne dziecko. A o co prosiły kolejne dzieci? Na przykład: lalki, misie, deskorolki, perfumy, matę do tańczenia, samolot, kucyki Pony, studio fryzjerskie, piłkę, traktor z pługiem, gry, mikroskop. A ponieważ dzieci uwielbiają słodycze, są one wysoko w spisie prezentów, wysyłanych do św. Mikołaja.

Święty Mikołaj chętnie daje prezenty. Lubi też czytać listy od dzieci

Do dzieci: jak napisać list do świętego Mikołaja?

Na pewno powinien być zwięzły, napisany czytelnie i bez błędów. Przed wysłaniem, warto pokazać treść listu rodzicom, bo św. Mikołaj zwraca uwagę na wszystkie błędy.

Ponieważ św. Mikołaj ma dużo pracy i otrzymuje mnóstwo listów od dzieci z całego świata, list powinien być możliwie krótki. Należy zacząć od sympatycznego powitania, np: „Kochany święty Mikołaju”. Na początku warto przedstawić się (jak się nazywasz i gdzie mieszkasz) i napisać prawdę, czy w minionym roku byłeś grzeczny (grzeczna) i nie sprawiałeś (sprawiałaś) dużo kłopotów rodzicom. Nie warto kłamać, bo może to zirytować św. Mikołaja. Możliwe, że on zna prawdę i nie warto kłamać.

List do św. Mikołaja można też napisać na komputerze

Co dalej w liście? Najważniejsza oczywiście jest lista prezentów. Na początku najlepiej wpisać te najważniejsze, niżej te dodatkowe, mniej ważne.

Jak sprawić, aby św. Mikołaj z ochotą przeczytał list od ciebie? Ozdobić go własnoręcznym rysunkiem. Może narysować św. Mikołaja, gdy wręcza tobie wymarzony prezent? Warto się postarać i poświecić nieco czasu na ten rysunek, bo św. Mikołaj lubi rysunki dzieci. Na pewno mu się spodoba i doceni twoje starania.

Jak wysłać list do św. Mikołaja? Na tej stronie trochę wyżej znajdziesz adresy pocztowe. W sprawie adresowania koperty, zakupu znaczków i wysłania listu, warto skonsultować się z rodzicami. Na pewno pomogą, aby list dotarł.

I pamiętaj, żeby do pisania listu nie siadać prawie w ostatniej chwili. Mikołaj mieszka daleko, poczta trochę czasu potrzebuje, aby dostarczyć listy. A tych przed świętami Bożego Narodzenia jest najwięcej. Jeśli wyślesz list za późno, może nie dotrzeć na czas i św. Mikołaj przeczyta go już po wręczeniu prezentów. I jeśli nie zapomni o twoim liście, na prezenty będzie szansa dopiero za rok.

święty Mikołaj ciekawostki o świętym Mikołaju Gwiazdor
Święty Mikołaj też lubi dowcipy!

Dowcipy o listach do św. Mikołaja

„Święty Mikołaju! Ponieważ mam małe kieszonkowe, włóż mi pod poduszkę bębenek, trąbkę i pistolet na kapiszony. Dzięki temu dziadek będzie mi płacił za to, że nie zagram na bębenku, narzeczony mojej siostry za to, że nie zatrąbię gdy oni się całują, a moja babcia, która ma słabe serce, za to, że nie będę jej straszyć wystrzałami z pistoletu. – Jasio”.

Synek szefa mafii pisze do św. Mikołaja

Mały Giovani, który jest synem szefa sycylijskiej mafii pisze list do świętego Mikołaja:
„Mikołaju! Jak z pewnością wiesz, przez cały rok byłem grzeczny i sprawiłbyś mi wielką przyjemność przynosząc mi kolejkę elektryczną”.
W tym momencie koło pokoju chłopca przechodzi ojciec, więc mały Giovani zaczyna pisać list od nowa:
„Mikołaju! Byłem grzeczny, więc przynieś mi dwie kolejki elektryczne.”
Ojciec chłopca wchodzi do pokoju z kilkoma mafiosami, więc Giovani zaczyna pisać list po raz trzeci:
„Mikołaju, jeśli chcesz jeszcze kiedykolwiek zobaczyć swoją matkę…”

Co bym chciał

Jasio pisze list do świętego Mikołaja:
” Chciałbym narty, łyżwy, sanki i grypę na zakończenie ferii świątecznych”.

Braciszek od św. Mikołaja

Chłopiec pisze list do Św. Mikołaja:
„Przyślij mi braciszka”.
Św. Mikołaj odpisuje:
„Przyślij mi mamusię!”

List do św. Mikołaja: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o św. Mikołaju
> Ciekawostki o listach
> Kolędy ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email