Liverpool – 23 ciekawostki

Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje

Liverpool – najważniejsze informacje i ciekawostki o mieście. Z czego słynie? Co zobaczyć (zabytki, atrakcje), porady

Liverpool

1) Liverpool, blisko półmilionowe miasto, to jedno z największych miast w Wielkiej Brytanii. Leży nad rzeką Mersey, na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii.

2) Na początku XIII w. powstała osada rybacka, obronny zamek i kaplica. Mieszkało tu wtedy 2 tys. ludzi. Liverpool prawa miejskie uzyskał w 1207 roku.

3) Przez kilka wieków Liverpool był niepozornym miastem. Zmieniło się to w XVII wieku, kiedy stał się ważnym ośrodkiem handlu niewolnikami z Afryki.

4) Nie ma chyba drugiego miasta na świecie, które byłoby tak dumne ze swych „synków” działających w branży muzycznej. Członkowie The Beatles tu się urodzili, dorastali, tu debiutowali i stąd ruszyli w świat. Obecnie Liverpool chlubi się Beatlesami. Jest tu ich muzeum, liczne figury czwórki tego zespołu. Na każdym kroku widać ich podobizny, a tytuły ich piosenek i cytaty słów tych piosenek, są wszechobecne. Każdy, kto przybywa do miasta droga lotniczą, ląduje na lotnisku John Lennon Airport.

St George's Hall Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Liverpool. Wieża radiowo-telewizyjna i neoklasycystyczny gmach St George’s Hall z XIX w.

5) W świecie sportowym Liverpool zasłynął z piłkarskiego klubu Liverpool F.C. Wraz z Manchesterem United od dawna walczy o tytuł najbardziej utytułowanego klubu kraju. Tymczasem gdyby nie zbieg okoliczności, klub by nie powstał, co ma związek z jego starszym „bratem” z Liverpoolu, klubem Everton F.C. Oba stadiony są oddalone od siebie zaledwie o 1,5 kilometra i stoją w dzielnicy Everton.

Imponujący stadion Anfield Liferpooolu i Goodison Park Evertonu mają klubowe muzea i bogato zaopatrzone sklepy dla fanów, do tego klubowe sklepy w centrum miasta.

kościół św. Łukasza Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Liverpool. Kościół św. Łukasza – szkielet widziany od wewnątrz

Co zobaczyć w Liverpoolu

6) Podczas II wojny światowej Liverpool bardzo ucierpiał. Niszczycielskie naloty bombowe niemieckiej Luftwaffe (głównie te z 1941 roku) poważnie zniszczyły miasto. Obecnie pamiątką po zniszczeniach jest stojący w środku Liverpoolu kościół św. Łukasza. Jego zewnętrzne ściany i kościelna wieżą stoją, jednak wewnątrz nic nie ma. Do dziś to ażurowy szkielet, do wewnątrz którego można wejść.

Royal Liver Building Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Gmach Royal Liver Building – symbol miasta Liverpool

7) Royal Liver Building powstał w latach 1908-1911 i jest siedzibą Royal Liver Friendly Society. To chyba najbardziej charakterystyczny budynek Liverpoolu. Na szczycie obu wież znajdują się 6-metrowej wielkości mityczne ptaki Liver Birds. Ich sylwetki można zobaczyć w wielu miejscach miasta, są też w herbie piłkarskiego klubu Liverpool F.C.

Budynek ma 90 metrów wysokości (13 pieter). Wraz z budynkiem Port of Liverpool (zbudowany w latach 1903-1907, foto niżej) i Cunard Building (na zdjęciu powyżej, z prawej, zbudowany w latach 1914-1916, siedziba zarządu Cunard Line) jest jedną z Trzech Gracji Liverpoolu (The Three Graces).

8) W Liverpoolu jest chińska dzielnica Chinatown. Wchodzi się do niej przez Chiński Łuk. To największy (poza Chinami) taki łuk na świecie. Dodajmy, że w Liverpoolu mieszka największa społeczność chińska w Europie.

brama Chinatown Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Brama – łuk, widok od strony Chinatown

9) W położonej nad morzem dzielnicy Albert Dock są doki czyli magazyny portowe, wybudowane w XIX wieku. Dzielnica przez wiele lat była zaniedbana, lecz dziś jest jedną z wizytówek Liverpoolu. Sklepiki, muzea (w tym galeria Tate Liverpool, Muzeum Morskie Merseyside, Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa, oraz The Beatles Story – to miejsca, które warto odwiedzić.

TATE Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Galeria TATE otwarta w 1988 r. Liverpool, portowa dzielnica Albert Dock

10) Liverpool Cathedral ma prawie 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jest największą w Wielkiej Brytanii katedrą i piątą katedrą świata. Jest w niej trzeci co do wielkości dzwon kościelny świata, a także jedne z największych organów kościelnych w Wielkiej Brytanii. Z wieży katedry mającej 101 metrów wysokości, można oglądać panoramę miasta. Katedra powstała stosunkowo niedawno, w latach 1904-1978, a jej projektantem jest Giles Gilbert Scott (1880-1960). Ten sam, który zaprojektował słynną brytyjską, czerwoną budkę telefoniczną.

katedra Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Potężna katedra w Liverpoolu

11) Przy głównym deptaku Liverpoolu znajduje się największy w Wielkiej Brytanii sklep Primark. Nieopodal jest też Liverpool One, jeden z największych kompleksów handlowych Europy.

12) W Liverpoolu jest Chester Zoo, podobno najlepsze Zoo w Anglii. Na powierzchni 125 akrów można zobaczyć wiele tysięcy egzotycznych zwierząt. Bilet kosztuje ponad 20 funtów.

muzeum Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Nowoczesny gmach Museum of Liverpool

Liverpool – ciekawostki

13) Wszyscy zachwycają się londyńską wieżą i zegarem Big Ben, tymczasem w Liverpoolu też jest zabytkowy zegar o tej samej nazwie. W dodatku większy, do tego (podobno) rzadziej się psuje.

14) W ostatnich stu latach do Liverpoolu przybyło 9 mln emigrantów.

15) Wśród festiwali jakie odbywają się w Liverpoolu jest m.in. Liverpool Comedy Festival, Festival Mathew Street i Creamfields.

Port of Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Budynek Port of Liverpool

16) Podobno nowojorski Central Park był wzorowany na liverpoolskich parkach.

17) University of Liverpool powstał w 1881 roku.

18) Po rzece Mersey pływa prom Mersey Ferry.

19) Phil Tompson (ur. 1954) był początkowo fanem Liverpool F.C., potem został zawodnikiem, kapitanem drużyny, a jeszcze później jej trenerem.

ratusz Anglia Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Ratusz miasta Liverpool

Porady praktyczne

20) Lot z Warszawy do Liverpoolu trwa ok. 2,5 godziny.

21) Z lotniska do centrum najlepiej dojechać autobusem (przystanek tuż przy wyjściu z budynku lotniska). Przejazd do centrum trwa pół godziny. Są autobusy zwykle lub przyspieszone.

Liverpool ciekawostki zabytki atrakcje
Nowoczesne i zabytkowe kształty architektoniczne przenikają się w Liverpoolu

22) Autobusy miejskie kursujące po ulicach Liverpoolu, to autobusy piętrowe. Wejście jest tylko z przodu, kierowca sprawdza bilety czasowe i sprzedaje bilety na pojedyncze przejazdy. Aby autobus się zatrzymał, należy nacisnąć specjalny przycisk lub pomachać ręką.

23) W Liverpoolu jest duża ilość różnego rodzaju knajpek, gdzie można zjeść. Jedzenie głównie angielskie, tłuste. Królują fish and chips (ryba z frytkami), lecz nie tylko.

Ciekawostki o Liverpoolu i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Jak zwykle żałujemy, że wiele ciekawych ujęć z Liverpoolu nie zmieściło się w artykule, choć mogłoby go pełniej zilustrować. Przyjęliśmy jednak zasadę, że obok tekstu prezentujemy max 10 zdjęć.

Zobacz też:
> Liverpool i The Beatles
> Everton, dzielnica Liverpoolu
> Birmingham
> Londyn

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email