lody ciekawostki o lodach

29 niesamowitych ciekawostek o lodach

Czas czytania:5 minut/y, 3 sekund/y

Lody ciekawostki o lodach i fascynujące informacje o lodowym przysmaku. Mnóstwo informacji o deserze, który uwielbia cały świat

Lody ciekawostki z historii

1) Coś, co można nazwać lodami, spożywali Chińczycy 5 tys. lat temu. Zgniecione owoce mieszano z papką ryżową (ryż gotowany z mlekiem), wkładano do śniegu i zamrażano, aby potem spożywać.

2) “Śnieg z Olimpu” spożywali starożytni Grecy. Była to mieszanka soków, wina, cynamonu i innych dodatków, np. daktyle, figi i migdały. Miłośnikiem tego deseru był cesarz Neron.

3) Podobno do Europy lody sprowadził z Chin podróżnik Marco Polo. Rzekomo recepturę sprzedał weneckim cukiernikom, którzy zaczęli produkować słynne obecnie weneckie kremowe lody śmietankowe. Do pierwszeństwa roszczą sobie też prawa cukiernicy z Sycylii.

4) Sorbety czyli mrożone soki i owoce podobno wymyślili Arabowie. Deser nazywał się szarba, do owoców dodawano cukier i alkohol.

lody patyku ciekawostki o lodach
Ten widok wszyscy świetnie znamy. Ciekawostki o lodach

5) Grecy produkowali przysmak o nazwie granita. Był to zamrożony sok owocowy w postaci chrupiących okruchów.

6) Ponieważ produkcja lodów kiedyś była kosztowna, przez wieki jedli go jedynie ludzie bogaci i władcy.

7) Zwyczaj formowania lodów w gałki (kulki) pochodzi z czasów francuskiego króla Ludwika XIV. Lodowa kula była wówczas podawana z napojem jajecznym.

8) Do Polski lody trafiły w czasach króla Augusta III.

lody patyku ciekawostki o lodach
Deser lodowy czyli lody i coś jeszcze

Współczesna historia lodów

9) Pierwsza maszyna do produkcji lodów nazwała się sorbetiera (sabotiere). Było to na przełomie XIX i XX wieku. Jednak na masową produkcję lodów trzeba było poczekać do 1925 roku.

10) Przełomowym momentem w historii lodów jest wynalazek niemieckiego fizyka. Karl von Linde w 1876 roku zaczął sprzedawać maszynę chłodniczą czyli chłodziarkę, poprzedniczkę lodówki.

lody patyku ciekawostki o lodach
Dzieci uwielbiają lody, może nawet bardziej niż słodycze? Ciekawostki o lodach

Ciekawostki o lodach: znani ludzie i lody

11) Jednym z pierwszych producentów lodów w USA był późniejszy prezydent George Washington. W swej posiadłości w Mount Vernon od 1790 roku wytwarzał lody specjalną maszyną.

12) Niemiecki poeta Wolfgang Goete gdy był mały, uwielbiał lody poziomkowe, przez co był karcony przez swoją matkę.

13) Cafe Procope – to pierwsza lodziarnio-kawiarnia w Europie. Powstała w Paryżu, w roku 1686. Istnieje do dziś i szczyci się tym, że lody jedli tu m.in. Napoleon Bonaparte, Benjamin Franklin i Victor Hugo.

14) Wśród miłośników lodów byli min. Aleksander Wielki, Katarzyna Medycejska, Maria Antonina i król Ludwik XIV. Ten pierwszy częstował lodami żołnierzy po zwycięskiej bitwie. Cesarz Neron sprowadzał lody z miejsc odległych o setki kilometrów.

lody na patyku ciekawostki o lodach
Lody na patyku wynaleziono przez przypadek. Ciekawostki o lodach

Jak powstały lody na patyku?

15) Wynalazł je przez przypadek Frank Epperson w 1905 roku w San Francisco (USA). W zimie na zewnętrznym parapecie okna zostawił szklankę oranżady z mieszadełkiem. Gdy sobie o tym przypomniał, otworzył okno, jednak napój był całkiem zamrożony. Wtedy pociągnął za patyczek i… zaczął lizać.

Ciekawostki o lodach. Lody obecnie

16) Aktualnie produkowanych jest 20 miliardów litrów lodów rocznie. Najwięcej zjadają ich Nowozelandczycy (28 litrów rocznie) i Amerykanie (23 litry rocznie). W Europie najwięcej lodów zjadają Skandynawowie (ponad 10 litrów rocznie). Polacy jedzą 4 litry lodów rocznie. (Uwaga, statystki obecnie mogą być inne).

17) Obecnie można produkować dowolny smak lodów. Są lody o oryginalnym smaku kiszonych ogórków, rybne, czosnkowe, krewetkowe, grzybowe. Nawet lody z dodatkiem mięsa i o smaku węgla drzewnego.

lody ciekawostki o lodach
Lodowy pucharek ze zmrożonymi lodami. Pycha! Ciekawostki o lodach

Jak powstały lody w waflu?

18) Na ulicy St. Louis (USA) w 1904 roku Ernst Hamwi sprzedawał wafle, a obok niego inny sprzedawca sprzedawał lody na talerzykach. Interes z lodami był lepszy, więc zabrakło talerzyków. Wtedy sprzedawca wafli zwinął jednego wafla w “tutkę”, a sprzedawca lodów włożył do środka loda. Kupującym pomysł się spodobał. Na początku lat 50. XX wieku stowarzyszenie producentów lodów uznało Ernsta Hamwi za wynalazcę rożków (lodów w waflach).

Lody w PRL-u

19) W latach 60. XX wieku polski rząd zakupił w Danii maszyny do wytwarzania lodów. Maszyny trafiły do spółdzielni mleczarskich i wkrótce w sklepach pojawiły się lody Bambino (po włosku: dziecko). Przez wiele lat lody te były szalenie popularne. Pewnie też dlatego, że innych lodów w zasadzie w Polsce w tym czasie nie było. Potem pojawiły się lody Calypso i Pingwin.

owocowe lody w rożku historia lodów
Widok taki, ze trudno się powstrzymać, prawda? Ciekawostki o lodach

Lodowe rekordy

20) Pewna nowojorska restauracja serwuje porcję lodów za 1000 dolarów. Trzeba je zamówić na dwa dni przed wizytą.

21) Prawdopodobnie największy deser lodowy wyprodukowano w Anaheim (Kalifornia, USA). Do jego wyprodukowania zużyto 16 tysięcy litrów lodów.

22) Lody fluorescencyjne czyli świecące w ciemnościach? Liżącego taka przyjemność kosztuje 220 dolarów za jedną gałkę.

23) W Calella de Mar niedaleko Barcelony produkowane są oryginalne lody. W chwili, gdy rozmrażają się, zmieniają barwę z niebieskiej na fioletową.

24) Wafelkowy rożek składa się z 259 kwadracików. Ciekawe kto miał ochotę, żeby to policzyć.

pyszne lody waniliowe w polewie owocowej
Lody śmietankowe i zmrożony arbuz. Rewelacja! Ciekawostki o lodach

Dlaczego tak lubimy lody?

25) Być może przez aminokwas o nazwie tryptofan, wchodzący w skład węglowodanów, a te są w składzie mleka, więc i lodów. Ten aminokwas nie jest wytwarzany przez ludzki organizm, a po przeniknięciu do organizmu człowieka, wzmaga wydzielanie serotonin zwanych hormonami szczęścia.

lody kremowe w rożku
Takie kalorie każdy chętnie poliże. Ciekawostki o lodach

Lody i kalorie

26) 100 gram lodów śmietankowych to 160 kalorii, tyle samo gram czekolady – to 550 kalorii. Liczba kalorii wzrasta, jeśli lody mają dodatki: orzechy, migdały, polewa, posypka.

27) Mniej kalorii od lodów mają sorbety.

Kolejne ciekawostki o lodach

28) Pierwsze przepisy na lody opublikowano w polskiej książce “Kucharz doskonały” (1783) autorstwa Wojciecha Wincentego Wielądki (1749-1822).

29) W Londynie naukowcy zbadali reakcję mózgu człowieka na lody. Okazuje się, że reaguje podobnie, jak na widok bliskiej osoby.

Ciekawostki o lodach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o tortach
> Ciekawostki o pizzy
> Ciekawostki o cebularzu

Budva Czarnogóra Poprzedni post Wesoły Wieżowiec podróżuje po Czarnogórze
zamrażarki skrzyniowe do restauracji Następny post Jakie technologie dbają o świeżość produktów w restauracjach?