Świątynia Lotosu – Delhi, Indie

Lotus Temple Delhi India Świątynia Lotosu Indie

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec z papieru tym razem odwiedził południową część śródmieścia miasta Delhi w Indiach. A konkretnie Świątynię Lotosu (ang. Bahá’í House of Worship lub Lotus Temple). Jest to największa świątynia bahaistyczna (religia założona w Persji w XIX wieku) w Indiach.

Została zbudowana w latach 1980–1986 według projektu architekta irańskiego pochodzenia, Fariborz Sahby. Od momentu otwarcia w 1986 r. została odwiedziło ją ponad 50 milionów osób. Świątynia położona jest w rozległych ogrodach, a kształtem nieprzypadkowo przypomina kwiat lotosu. Główne filary tworzą dziewięciokąt foremny. Część górna składa się z 27 „płatków”. Wewnątrz może pomieścić dwa i pół tysiąca osób.

Ciekawostka: nie ma tu żadnych symboli religijnych, więc może się w niej modlić każdy, niezależnie od wyznawanej wiary.

Wesoły Wieżowiec odwiedził Świątynię Lotosu dzięki Santoshowi Paliwalowi – ambasadorowi Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) w Indiach, którego widzimy na górnym zdjęciu.

Lotus Temple Delhi India Świątynia Lotosu indie

Happy Tower + Lotus Temple, Delhi, India. Świątynia Lotosu – Delhi, Indie oraz Wesoły Wieżowiec

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Tower), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny satyryka Szczepana Sadurskiego będący parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Wesoły Wieżowiec – Happy Skyscraper

Polish satirist by some is called jokingly a developer. Because for the last several years he has been building the remarkable skyscrapers all over the world. They have the size of the toothpaste box, and soon there will be 500 of them

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email