Wesoły Wieżowiec w Macedonii

Skopje Macedonia ciekawostki o Macedonii

Papierowy podróżnik z papieru tym razem zaprasza do Macedonii. Jakie miejsca tutaj dotychczas odwiedził? 

Skopje

Skopje, stolica Republiki Macedonii, ma pół miliona mieszkańców i jest największym miastem tego kraju. To także stolica Republiki Macedonii. Ponieważ gdzie okiem nie sięgnąć – stoi tu jakiś pomnik, Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok Łuku Tryumfalnego, przypominającego budowlę znajdującą się w Paryżu oraz obok pomnika Aleksandra Macedońskiego (oficjalna nazwa: „Wojownik na Koniu”, gdyż Grecy zgłaszają pretensje do nazwy Macedonia i do praw do Aleksandra Macedońskiego). Wspomniane pomniki stoją na Placu Macedońskim, w sercu miasta.

Zdjęcia przesłał Jacek Gallant, po jakimś czasie kolejne zdjęcia Wesołego Wieżowca w Skopje przesłał też od Gani Sunduri, rysownik z Kosowa. Na samej górze: Aleksander Macedoński, na pierwszym planie z prawej tylna część pomnika cesarza Simeona.

Skopje Macedonia ciekawostki o Macedonii Teatr Muzeum Archeologiczne

Teatr i Muzeum Archeologiczne w Skopje. Macedonia ciekawostki

Kanion Matka

Kanion Matka (zwany Macedońskim Rajem), to podobno jeden z najpiękniejszych kanionów na świecie. Znajduje się 15 kilometrów na południowy zachód od Skopje i ma powierzchnię około 5 tys. hektarów. Jest tu Jezioro Matka czyli sztuczny zbiornik powstały po wybudowaniu zapory i elektrowni na rzece Treska. Turyści zwykle docierają do cerkwi po wezwaniem Św. Andrzeja, obok niej jest restauracja z tarasem widokowym i można skorzystać z łódki lub kajaku, aby popływać po jeziorze. Niedawno odkryto tu najgłębszą podwodną jaskinię.

Kanion Matka najpiękniejszy jest latem i jesienią, ale Wesołemu Wieżowcowi który przybył tu z Jackiem Gallantem wiosną, też się spodobało.

Kanion Matka Macedonia ciekawostki o Macedonii

Co zobaczyć w Macedonii? Kanion Matka

Berovo

7-tysięczne miasto Berovo leży we wschodniej części Republiki Macedonii, blisko granicy z Bułgarią. Jest tu zbudowany w XIX wieku klasztor Świętego Michała Archanioła, niedaleko jest jezioro Berovskie, nad które w wakacje przybywają turyści. Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok pomnika Dymitra Berovskiego (prawosławny duchowny, który w 1876 r. stanął na czele powstania zbrojnego Macedończyków przeciwko Turkom), obok kościoła prawosławnego, drogowskazu pokazującego kierunek do jeziora i obok… pasących się koni. Zdjęcia przesłał Jacek Gallant.

Berovo Macedonia ciekawostki o Macedonii

Berovo. Ciekawostki o Macedonii

Prilep

Mające ok. 80 tys. mieszkańców miasto Prilep leży w południowej Macedonii. Istniało już w czasach Cestarstwa Rzymskiego i nazywało się Ceremia. W drugiej połowie XIV wieku Prilep był stolicą samodzielnego państewka królów Vulkašina i Marka, a pod koniec tego wieku został zajęty przez Turków. W Prilep mieszka karykaturzysta Zlatko Krstevski, który uwiecznił tu Wesołego Wieżowca.

Prilep Macedonia ciekawostki o Macedonii

Miasto Prilep. Ciekawostki o Macedonii

Gostiwar

35-tysięczne miasto Gostiwar (Gostivar) leży w północno-zachodniej części Republiki Macedonii, u podnóża Gór Sar. Jest stąd niedaleko do granicy z Kosowem i Albanią. Miasto istniało tu już w okresie Cesarstwa Rzymskiego, lecz wówczas nosiło nazwę Drau-Dak. Gani Sunduri, ambasador Partii Dobrego Humoru w Kosowie sfotografował Wesołego Wieżowca m.in. przed znanymi gostiwarskimi zabytkami czyli przed wieżą zegarową Sahat-Kula z 1566 roku i meczetem z 1688 roku.

Gostivar Macedonia ciekawostki o Macedonii

Gostivar. Macedonia ciekawostki

Zatoka Kości

> Tu informacja

Ochryda

Ochryda (ang. Ohrid), to 55-tysięczne miasto w południowo-zachodniej Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim. Jest w pierwszej dziesiątce miast tego kraju, pod względem liczby ludności. Najważniejszą gałęzią gospodarki miasta i okolic jest turystyka. Niegdyś w tym miejscu były dwa starożytne miasta: Diassarites i Lychnidos. W 1980 roku Ochryda i Jezioro Ochrydzkie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest tu szereg zabytkowych cerkwi, m.in. cerkiew św. Zofii z XI wieku, św. Pantelejmona, św. Jana w Kaneo z XIV wieku, św. Klemensa z XIII wieku.

Zlatko Kstevski Wesołego Wieżowca fotografował przed XI-wieczną cerkwią św. Zofii na Starym Mieście, wybudowaną w stylu bizantyjskim. To jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Macedonii, we wnętrzu którego są wspaniałe freski pochodzące z XI do XIII wieku. Co jakiś czas na dziedzińcu cerkwi odbywają się imprezy kulturalne (koncerty i przedstawienia).

Ochryda Macedonia ciekawostki o Macedonii

Co zobaczyć w Macedonii? Ochryda

Klasztor obok Ochrydy

W Macedonii, przy granicy z Albanią, na południowy zachód od miasta Ochryda, znajduje się Klasztor Świętego Nauma. Należy do eparchii debarsko-kiczewskiej Macedońskiego Kościoła Prawosławnego i stoi nad jeziorem Ochrydzkim. Został założony w 905 przez św. Nauma Ochrydzkiego (św. Nauma Ochrydzkiego Cudotwórcę) – ucznia Cyryla i Metodego, współtwórcę ochrydzkiej szkoły piśmienniczej, jednego z największych ośrodków literatury i kultury słowiańskiej tamtych czasów. To święty prawosławny i katolicki, apostoł Bułgarii. W 910 r. św. Naum został tu pochowany i jest tu jego grób. Klasztor, to obecnie miejsce odwiedzane przez pielgrzymów.

Wesoły Wieżowiec przybył tu dzięki Jackowi Gallantowi, ambasadorowi Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.

klasztor Ochryda Macedonia ciekawostki o Macedonii

Klasztor blisko Ochrydy. Macedonia ciekawostki

Wełes (ang. Veles)

Wełes leży w środkowej Macedonii nad rzeką Wardar i mieszka tu ponad 40 tys. osób. Jeszcze przed naszą erą istniało w tym miejscu miasto Vilazora (Bylazora). będące siedzibą królów Peonii. Po tym jak w VII wieku przybyli tu Słowianie, miasto ma obecną nazwę. W XIV wieku miasto przyłączono do Serbii, wkrótce zostało zdobyte przez Turków. Obecnie jest to miasto przemysłowe – są tu: huta cynku i ołowiu, zakłady przemysłu maszynowego, chemicznego i lekkiego.

Wesołego Wieżowca sfotografował tu Zlatko Krstevski, członek Partii Dobrego Humoru. Wieżowiec z papieru został sfotografowany m.in. obok górującej nad miastem zegarowej wieży.

Veles Macedonia ciekawostki o Macedonii

Veles. Ciekawostki o Macedonii

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

 

 

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email