Macedonia. Wesoły Wieżowiec w Zatoce Kości

Macedonia Zatoka Kości Orchyd

Zatoka Kości w Macedonii, niedaleko Ochryd

Niedaleko miasta Ochryd (Macedonia) jest jezioro Ochrydzkie. Jest tu Muzeum na Wodzie zwane Zatoką Kości (ang. Gulf of Bones). To zrekonstruowana osada z końca epoki brązu i początku epoki żelaza (1.200-700 r. p.n.e.), zbudowana na drewnianym podeście i połączona małym mostem z lądem.

Nazwa Zatoka Kości pochodzi od pewnego wydarzenia. Rybak wyłowił w tym miejscu kości zwierząt, dzięki czemu odkryto, że na tym miejscu istniała niegdyś osada. Dzięki odkrytym palom wbitym w dno, archeolodzy zrekonstruowali prawdopodobny wygląd tej prehistorycznej osady.

Macedonia Zatoka Kości Orchyd

Macedonia, Zatoka Kości

Dzięki zdjęciom, które wykonał Jacek Gallant to miejsce zobaczył Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), a teraz widzimy również my. Gulf of Bones na wieżowcowej mapie świata zostało odnotowane na pozycji 489.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

 

 

 

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone