Malowanie mieszkania wczoraj i dziś

malowanie ścian malarz pokojowy

Obecnie wymalowaniem ścian i sufitów w mieszkaniu może zająć się każdy. Wystarczą: chęć, trochę czasu i podstawowa wiedza. Także wizyta w sklepie oraz zakup farb i akcesoriów do malowania. A jeszcze nie tak dawno wszystko wyglądało inaczej

W latach 80-ych w sklepach było tylko kilka kolorów farb. Cytrynowy, żółty, różowy, dwa kolory zielonego i niebieskiego – mówi pan Zbigniew z Lublina, który w stanie wojennym dorabiał malowaniem. – Konkretny odcień trzeba było robić „na oko”. Do wody należało wsypać odpowiednią ilość proszku czyli pigmentu lub dwóch pigmentów (dwóch kolorów farb) i wszystko zmieszać. Jeśli dodało się tyle wody ile zalecał producent i sprzedawca farby, nie było szansy aby powstała farba do malowania. Trzeba było dodać mniej wody, a i tak farba konsystencją bardziej przypominała mleko niż obecnie używane, gęste farby. Ale już dało się nią malować. Farbę trzeba było ciągle mieszać, inaczej najpierw malowało się głównie zabarwioną wodą, a na spodzie naczynia zbierała się dosyć gęsta papka.

– Pigment z wodą mieszano tylko ręcznie. Nie było więc szans, aby dobrze go wymieszać. Na przykład granulki podczas malowania ściany na różowo co chwilę zostawiały czerwoną krechę i trzeba sobie było z tym radzić. Farba podkładowa? Nie było czegoś takiego. Przed malowaniem farbą, ściany i sufit należało przemyć wodą z rozpuszczonym szarym mydłem. Ściana musiała najpierw nasiąknąć wodą, aby lepiej przyjąć nowy kolor – dodaje pan Zbigniew.

– Oddzielny temat, to pędzle, bo wałkami malowano wzorki na ścianach, już na samym końcu. Szczecina w szerokich pędzlach była twarda i niezbyt gęsta. Po zanurzeniu takiego pędzla w naczyniu z farbą (zwykle to było metalowe wiadro) nie było szans, aby farbę równomiernie rozprowadzić po całej ścianie. A malowanie sufitu, to dopiero była katorga. Prawie każde pociągnięcie pędzlem oznaczało, że krople farby spadały na włosy, twarz (nie daj Boże do oka), na ubranie i podłogę – podsumowuje pan Zbigniew.

Mimo warunków, które obecnie wydają się prymitywne, malarze pokojowi ery socjalizmu jakoś radzili sobie z malowaniem. Niektórzy zamiast o malowaniu, mówili o odświeżaniu ścian mieszkania. W porównaniu z tamtymi warunkami malowania i jakością ówczesnych farb i akcesoriów, malowanie w XXI wieku wydaje się być przyjemnością.

Tekst: (c) Sadurski.com

Jakie kolory będą modne w 2019 roku?

– Dominujący od lat duet biel i szarość ustępuje miejsca odważniejszym zestawieniom kolorystycznym. W tym sezonie nie będziemy narzekać na nudę – mówi Katarzyna Śliwińska z firmy RuckZuck.

Wiodącym kolorem 2019 roku będzie Living Coral – tak ogłosił Instytut Pantone, światowy specjalista w zakresie kolorów. Złoty odcień koralu ociepli wnętrze, poprawi nastrój domowników i roztoczy pozytywną aurę. Pięknie skomponuje się z miedzianymi i czarnymi dodatkami. Chcąc wprowadzić tę barwę do mieszkania i uniknąć przy okazji rewolucji remontowej, wystarczy przemalować tylko reprezentacyjną ścianę salonu lub położyć na niej fototapetę, na przykład z rysunkiem rafy koralowej. W przypadku stonowanych aranżacji świetnym pomysłem jest wybór koralowych akcentów w pomieszczeniu – poduszek, dywanów, ramek na zdjęcia czy świec.

Modnym kolorem roku 2019 ma też być ciemna zieleń, będąca synonimem wytworności. Zieleń świetnie wygląda w towarzystwie złota i brązu. W jej otoczeniu nie powinno zabraknąć naturalnych dekoracji – żywej roślinności oraz elementów z motywem tropikalnym. Jest to odcień stworzony do przestronnych pomieszczeń. Chcąc zastosować go na niewielkim metrażu, konieczne jest przełamanie bielą.

Do najbardziej topowych kolorów w 2019 roku projektanci zaliczają także intensywny błękit. Dzięki niemu aranżacja zyskuje świeżość i wyrazistość. Świetnie pasuje do stylistyki stonowanych wnętrz, będąc ich kontrastowym składnikiem (np. w formie kanapy czy narzuty na łóżko). Szczególnie dobrze łączy się z beżami i grafitami, z którymi tworzy elegancką kompozycję. Powinni sięgnąć po niego zwolennicy wystroju opartego na spokojnej, relaksacyjnej atmosferze.
(Na podstawie: InfoWire.pl)

Zobacz też: 
> Torby foliowe ciekawostki
> Ciekawostki o windach
> Historia fotografii

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email