Lotniska na Malcie

kościół wyspa Gozo Malta lotniska lotnisko

Planujesz wakacje na Malcie? Tu dwie rzeczy są pewne: piękna pogoda w wakacje i to, że wylądujesz na lotnisku koło Valetty, stolicy kraju. Bo to jedyne międzynarodowe lotnisko cywilne na Malcie.

Malta International Airport – historia i dzień dzisiejszy

Międzynarodowy port lotniczy Malta (Malta International Airport, MLA) otwarto w 1958 roku. Jest położony ponad 5 km na południowy wschód od Valletty (zabytkowe miasto na półwyspie Sciberras, 6 tys. mieszkańców, najbardziej na południe wysunięta stolica państwa europejskiego).

Pierwsze lotnisko w Luqa powstało w latach 20. XX wieku, gdy Malta była brytyjską kolonią. Podczas II wojny światowej było wykorzystywane przez brytyjskie lotnictwo wojskowe RAF. Uległo wtedy poważnym zniszczeniom, lecz dzięki obecności wojsk brytyjskich Malta uchroniła się przed inwazją wojsk faszystowskich Włoch.

Po wojnie lotnisko Luqa nadal było wykorzystywane, jednak było już niewystarczające. Rząd brytyjski w 1956 r. przeznaczył 300 tys. Lm na sfinansowanie większego lotniska. W Luga powstał dwupiętrowy terminal z infrastrukturą (restauracja, poczta, taras widokowy). W 1977 r. powstał drugi terminal, a w kolejnych latach lotnisko modernizowano.

Terminal, z którego obecnie korzystają przylatujący zbudowano w latach 1989-1992. Wraz z jego otwarciem zamknięto stary terminal.

Samoloty z Polski na Malcie

Na lotnisku Malta International Airport lądują m.in. samoloty wylatujące z Polski. Wizz Air startuje z lotniska Warszawa-Okęcie i Katowice-Pyrzyce, Ryanair z Wrocław-Strachowice, Poznań-Ławica i Kraków-Balice. (Te informacje mogą się zmieniać).

Na zakończenie

Na wyspie Gozo (Malta), niedaleko niedaleko miejscowości Xewkija, jest też Heliport Xewkija (GZM). To lotnisko cywilne przeznaczone dla śmigłowców.

Lotniska na Malcie: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: kościół na wyspie Gozo

Zobacz też:
> Malta ciekawostki
> Valetta
> Pies Maltańczyk – ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email