Masajowie z Kenii. Lud, który warto poznać

Masajowie ciekawostki o Masajach Masaj

Wyrywają dzieciom zęby, obrzezają kobiety, a ciała zmarłych zostawiają padlinożercom. Kim jest lud, zamieszkujący Kenię i Tanzanię? Ciekawostki o Masajach

Kim są Masajowie i gdzie żyją

* Masajowie, to rdzenni mieszkańcy (tubylcy, autochtoni) afrykańskiej grupy etnicznej. Zamieszkują Kenię i północną Tanzanię, prowadząc półkoczowniczy tryb życia (czyli zmieniają miejsce zamieszkania). Mają oryginalne zwyczaje i stroje, dlatego są jedną z najlepiej znanych afrykańskich grup etnicznych.

* Nie ma aktualnych wyliczeń, ilu jest Masajów. Ćwierć wieku temu osób używających w Kenii języka maa było ponad 450 tysięcy. Można więc szacować, że populacja na pewno przekracza pół miliona.

Ciekawostki o Masajach

* Masajowie mówią w języku maa. Należy on do rodziny języków nilo-saharyjskich. Ale używają też języków urzędowych Kenii i Tanzanii: suahili i angielskiego.

* W społeczeństwie Masajów mężczyźni są ważniejsi niż kobiety, a wspólnotą rządzą starsi, doświadczeni ludzie (starszyzna).

* Miarą zamożności Masajów nie są pieniądze, ale bydło. Masaj który ma 50 sztuk bydła – jest bogatym Masajem.

* Wśród Masajów jest duży współczynnik umieralności niemowląt. Dlatego dziecko jest uznawane przez rodziców dopiero, gdy przeżyje 3 miesiące. Z kolei Masaj który ma dużo dzieci i nie ma żadnej krowy – jest bardzo biedny.

* Masajowie, jak nakazuje tradycja, nie grzebią zmarłych. Zostawiają ich ciała padlinożercom.

* Zęby – kły uważane są przez Masajów za „robaczywe zęby”. Często są one usuwane, gdy zaczynają wyrastać u dzieci. Dzieciom usuwane są też zęby mleczne.

* Masajowie mają zdolności uprawiania roślin na pustyniach i w buszu.

* Często przekłuwają małżowiny uszne.

* Krew z naciętej szyi krowy, zmieszana z mlekiem, uważana jest przez Masajów za lekarstwo.

Masajowie ciekawostki o Masajach Masaj

Masajowie tańczą. Ciekawostki o Masajach

* Popularny rodzaj ubrania Masajów, to shuka (shúkà). Jest to spore płótno, zwykle w kolorze czerwonym, obwinięte wokół ciała. Do tego na nogi zakładane są sandały z krowiej skóry.

* Z uwagi na kontakt z nowoczesnym, wygodnym światem, wielu Masajów porzuca swoje dotychczasowe życie i kulturę. Zdarza im się jednak przy niektórych okazjach zakładać swój tradycyjny strój (shukę).

Wierzenia Masajów

* Masajowie mają jednego boga. Nazywa się Enkai (lub Engai). Ten bóg ma dwie natury: Engai Narok (Czarny Bóg) jest łaskawy, natomiast Engai Nanyokie (Czerwony Bóg) jest mściwy.

* Najważniejszą osobą w religii Masajów jest laibon. Zajmuje się szamańskim leczeniem, wróżeniem, przepowiada proroctwa oraz modli się o deszcz oraz np. o zwycięstwa w wojnach.

* Masajowie czczą czynny wulkan w Tanzanii: Ol Doinyo Lengai (Góra Boga). Góra ma 2960 metrów n.p.m. i znajduje się na południe od jeziora Natron.

* Masajowie wierzą, że bóg podarował im całe bydło żyjące na świecie. Dlatego odbieranie bydła innym plemionom nie jest kradzieżą, ale odebraniem swojej własności.

Życie codzienne Masajów

* Ponieważ często się przemieszczają, ich domy się są solidne i trwałe. Są wykonane są z miejscowego budulca. Manyatta (chata) jest budowana przez kobiety, zwykle na planie koła lub owalu. Szkielet jest z drewnianych tyczek wbitych w ziemię, przeplecionych poziomo gałązkami. Na końcu wszystko jest oblepione błotem, trawą, itp. Taki dom ma ok. 1,5 metra wysokości i ok 3×5 metrów powierzchni.

* Wioski złożone z manyattów otoczone są płotem, który budują mężczyźni. Na noc zwierzęta domowe są zamykane w wiosce, aby nie padły łupem dzikich zwierząt.

Masajowie ciekawostki o Masajach Masaj

Niektóre zwyczaje Masajów mogą nas dziwić. Ciekawostki o Masajach

* Dojrzali chłopcy zanim zostaną wojownikami, muszą przejść rytuał obrzezania (emorata). Nie może przy tym okazać bólu, przez kilka kolejnych miesięcy chodzi w czarnych strojach i żyją w oddzielnej, specjalnie wybudowanej przez matki wiosce.

* Obrzezanie przechodzą także kobiety, choć obecnie jest to nielegalne. Jest to kontrowersyjny zabieg, krytykowany na całym świecie. Kobieta nieobrzezana ma mniejsze szanse na znalezienie bogatego męża.

* Masajowie mogą mieć więcej żon niż jedną. Praktykowana też jest poliandria. Kobieta nie bierze ślubu z jednym mężczyzną, ale z z kohortą (grupą).

* Podstawą diety Masajów jest krowie mleko i mączka kukurydziana. Do zup wykorzystują hodowaną przez siebie akację nilową.

Masajowie i lwy

Tajemniczy lud Masajów wzbudza wiele tajemnic. Wiele mitów i stereotypów nie ma jednak potwierdzenia w rzeczywistości. Na przykład niektórzy twierdzą, że zanim Masaj stanie się wojownikiem, musi zabić lwa. Panuje też przekonanie, że wszyscy Masajowie są bardzo dużego wzrostu. Kto chce – niech wierzy…

Ciekawostki o Masajach: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Sudan ciekawostki
> Etiopia atrakcje
> Baobab, afrykańskie drzewo bogów

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email