Ciekawostki o Mielcu

bazylika Mielec ciekawostki zabytki atrakcje

Informacje i ciekawostki o Mielcu. Państwowe Zakłady Lotnicze, Stal Mielec i piłka nożna, historia miasta, muzea, bazylika

1) Mielec, to 60-tysięczne miasto w woj. podkarpackim, położone w dolinie rzeki Wisłoki.

Z historii Mielca

2) Pierwsza pisemna wzmianka o Mielcu pochodzi z 1229 roku, a prawa miejskie uzyskał w 1470 roku. Co ciekawe, miasto miało się nazywać Nowy Targ (tak chciał król Kazimierz Jagiellończyk), jednak Jan Mielecki który od niego zezwolenie otrzymał, nie założył miasta. Zrobili to jego synowie: Jan i Bernardyn. Ród rodziny Mielców był właścicielem miasta do 1771 roku. Wtedy ród wygasł.

rynek Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Rynek w Mielcu

3) Podczas I wojny światowej Mielec kilkukrotnie był zdobywany przez wojska Rosji i Austro-Węgier. Miasto było pod ostrzałem artyleryjskim. Z tego czasu pozostało w Mielcu kilka cmentarzy wojennych.

4) W XIX wieku na rogu ul. J.Lelewela w Mielcu zbudowano synagogę. Została spalona przez Niemców 13 września 1939 r., wraz z kilkudziesięcioma Żydami znajdującymi się wewnątrz. Obecnie stoi tu pomnik.

rzeźba Lot Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Rzeźba Lot i Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro Park Mielec

5) W 1936 r. powstały w Mielcu Państwowe Zakłady Lotnicze, w których do września 1939 r. wyprodukowano sześć polskich bombowców, samolotów PZL P-37 Łoś. Przed zajęciem fabryki przez Niemców, 13 września zniszczono dokumentację techniczną i 2 niemal gotowe samoloty. Potem Niemcy produkowali i remontowali tu swoje samoloty wojskowe.

Po wojnie fabryka działała, produkując inne urządzenia, np. nadwozia autobusów, wozów strażackich, itp. Potem produkowane były tu kolejne modele samolotów (rosyjski An-2, Mig, Lim), obecnie produkowane są także części do śmigłowców Black Hawk.

Pałacyk Oborskich Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Mielec. Pałacyk Oborskich, siedziba Muzeum Regionalnego

Zabytki i muzea Mielca

6) Barokową bazylikę św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku. Bazylika na górnym zdjęciu.

7) W Pałacu Oborskich (ul. Legionistów 73) mieści się Muzeum Regionalne w Mielcu. Można tu poznać historię miasta.

8) W Mielcu mieści się też Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”.

stadion Stal Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Trybuny na stadionie Stali Mielec

Ciekawostki o Mielcu

9) Mielecki sport kojarzony jest głównie z piłką nożną i klubem Stal Mielec. W 1973 i 1976 r. drużyna Stali zdobyła tytuł Mistrza Polski, stadion w Mielcu był jednym z największych w kraju, a piłkarze z Mielca (np. Grzegorz Lato) grali w reprezentacji Polski.

10) W okresie wakacyjnym w Mielcu jest czynne kąpielisko przy ul. Kusocińskiego. Jest tu zespół basenów oraz boiska do siatkówki.

Ciekawostki o Mielcu: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Kroton / cc-by sa 3.0 oraz Sadurski.com
(stadion)

Zobacz też:
> Żory
> Sandomierz
> Nowy Sącz

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email