Mielno ciekawostki atrakcje informacje co warto zobaczyć

Mielno nad morzem – ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 51 sekund/y

Mielno ciekawostki i najważniejsze informacje o Mielnie. Atrakcje Mielna, co zobaczyć w tej miejscowości turystycznej

Miasto Mielno

1) Trzytysięczne Mielno leży nad Bałtykiem, w województwie zachodniopomorskim. Prawa miejskie uzyskało w 2017 roku.

2) W ciągu roku jest tu sennie, za to w wakacje miejscowość zapełnia się turystami i wczasowiczami. Bo Mielno, to jeden z ośrodków wypoczynkowych polskiego wybrzeża.

3) Bałtyk – to jedno. Mielno leży równocześnie nad brzegiem jeziora Jamno (ponad 2,2 ha powierzchni), gdzie można uprawiać sporty wodne. Z przystani nad jeziorem Jamno odpływają statki wycieczkowe. Podczas spaceru przy jeziorze można dowiedzieć się szeregu informacji umieszczonych na planszach ścieżki edukacyjnej.

4) Do 1945 r. miejscowość nazywała się Großmöllen. Nazwa Mielono oficjalnie istnieje od 1947 roku i nawiązuje do słowa “mielizna”.

5) Plaża nad Bałtykiem w Mielnie ma od 30 do 45 metrów szerokości.

Mielno ciekawostki i atrakcje

6) Jeśli ktoś nie widział domu stojącego na dachu, niech zajrzy do Mielna. Przy ul. Brzozowej 1 stoi Piernikowy Dom do Góry Nogami.

7) Pomnik Morsa powstał w 2010 roku. Stoi na deptaku o nazwie Promenada Przyjaźni, obok głównego wejścia na plażę. Od 2004 roku w Mielnie organizowane są Międzynarodowe Zloty Morsów.

8) Promenada ma 3 kilometrów długości. Łączy Mielno oraz sąsiednie Unieście, gdzie jest przystań rybacka. Dlatego niektórym wydaje się, że Unieście jest częścią Mielna.

9) Gotycki Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie ma czworoboczną wieżę z XVI wieku. W jej ścianach wmurowano dwa kamienie młyńskie. Na Pomorzu panował szacunek do chleba, wiec uważano, że nie można wyrzucać przedmiotów, które służyły do jego wytwarzania. Wewnątrz kościoła jest XVII-wieczna ambona.

10) Amatorzy jazdy rowerami mogą skorzystać ze szlaku długości 14 kilometrów. Łączy Mielno (początek przy ul. Lechitów) i Koszalin (ul. Morska). Mielno leży też na trasie Nadmorskiego Szlaku Czerwonego długości 45 km, wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

11) Przy ul. Kościelnej 18 do dziś są dwa poniemieckie bunkry z czasów II wojny światowej. Znajdują się między plażą w kierunki Mielenka, pół kilometra od ul. 1 Maja. Zbudowano je w 1940 r, mają ściany grubości pół metra i są oddalone od siebie o 200 metrów. Prawdopodobnie służyły jako składy amunicji.

Mielno ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: domy w Mielnie, foto: Aw58 / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Łeba
> Ustka
> Kołobrzeg

budynki zbocze góry Afganistan ciekawostki Poprzedni post Nieznane ciekawostki o Afganistanie
alpaka ciekawostki alpaki zwierzę Następny post Zwierzę-maskotka. 20 ciekawostek o alpakach