W mieście Taleta z Miletu

Talet Milet Turcja ciekawostki zabytki

Milet (Miletus), to starożytne greckie miasto w zachodniej Anatolii (Turcja). Znajduje się ok. 30 km na południe od miasta Söke, w pobliżu ujścia rzeki Büyükmenderes (Menderes)

Przed 500 rokiem p.n.e. Milet był największym greckim miastem na wschodzie. Handlowano tu m.in. wełną z
Sybaris (południowe Włochy). Milet był wtedy potęgą porską, zakładał greckie kolonie na wybrzeżu Morza Czarnego. W sumie ponad 60, w tym Abydos, Cyzicus, Sinope (obecnie Sinop), Olbia i Panticapaeum.

Talet Milet Turcja ciekawostki zabytki

Milet w Turcji i Wesoły Wieżowiec

Wraz z mieszkańcami dwóch innych miast Jońskich: Caria, Myus i Priene, mieszkańcy starożytnego Miletu mówili charakterystycznym dialektem jońskim. W starożytnym Milecie mieszkały osoby ze świata literatury, nauki i filozofii, m.in. Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Hekatajos i Arystydes.

Talet Milet Turcja ciekawostki zabytki

Milet Turcja – starożytne miasto Talesa z Miletu

Z historii (wybrane informacje)

Na początku i na końcu VI wieku p.n.e. miasto rządzone było przez tyranów: Thrasybulusa i Histiaeusa. W drugiej połowie VI wieku Milet przeszedł pod panowanie Persów, wraz z innymi greckimi miastami Anatolii. Około 499 r. p.n.e. Mieszkańcy Miletu przewodzili powstaniu jońskim, które oznaczało początek wojen grecko-perskich. W 494 roku miasto zostało zaatakowane i splądrowane przez Persów. W połowie 5 wieku miasto zostało osłabione i zubożone przez wewnętrzne podziały, a w 442 roku zostało pokonane na wojnie przez sąsiednie Samos. Wkrótce jednak miasto odżyło; w 412 r. miasto stanęło po stronie Sparty przeciwko Atenom. Według 20 rozdziału Dziejów Apostolskich pisma świętego, w Milecie w I wieku przebywał apostoł Paweł wraz z Łukaszem Ewangelistą.

Talet Milet Turcja ciekawostki zabytki

Halit Kurtulmus Aytoslu i Wesoły Wieżowiec w starogreckim mieście Milet (obecnie Turcja)

Obecnie są tu ruiny będące pozostałościami po minionych czasach. Ruiny zajmują dawny półwysep ze wzgórzem Kalabak Tepe. Są tu hellenistyczne mury i fundamenty miasta. Jest teatr grecko-rzymski i ruiny przylegającej do niego bizantyjskiej warowni.

Do Miletu zawitał niedawno Wesoły Wieżowiec, który przywędrował tu z tureckim karykaturzystą. Jest nim Halit Kurtulmus Aytoslu, członek Partii Dobrego Humoru.

Tekst: (c) Sadurski.com

• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email