Mława – 10 ciekawostek

ratusz Stary Rynek Mława ciekawostki zabytki

Zabytki i atrakcje Mławy, historia, bitwa pod Mławą i Pomnik Polskiego Piechura. W skrócie najważniejsze informacje ciekawostki o Mławie, które powinieneś znać

1) Mława, to 30-tysięczne miasto, na północy w woj. mazowieckiego, przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim.

2) To jedno z najstarszych miast Mazowsza. Prawa miejskie otrzymało w 1429 roku.

3) W okolicach ulic Żeromskiego, Wyspiańskiego, Sienkiewicza i Reymonta w centrum miasta zlokalizowany jest Park miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstał pod koniec XIX wieku, ma kształt prostokąta i powierzchnię 3,6 ha. Po II wojnie światowej na krótko nosił nazwę Józefa Stalina. W parku jest m.in. fontanna z brązu, przedstawiającą czterech zdunów, legendarnych założycieli Mławy.

Kościół świętej Trójcy Mława ciekawostki
Kościół świętej Trójcy na Starym Rynku w Mławie

Co zobaczyć w Mławie

4) Kościół świętej Trójcy (początkowo późnogotycki) stoi przy ul. Stary Rynek. Stoi tu od 1477 roku, po pożarze w 1692 r. został odbudowany w 1717 roku, lecz obecny wygląd architektoniczny uzyskał po przebudowie w latach 1882-1886.

5) Barokowy ratusz  (patrz foto na samej górze) zbudowano w Mławie w latach 1782-1786, a w XIX i XX wieku ulegał zmianom. Gmach stoi przy ul. Stary Rynek i jest tu siedziba władz miasta. Codziennie w południe z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał Mławy.

6) Ozdobą mławskiego rynku są secesyjne kamienice z początku XX wieku. Jednym z nich jest trzykondygnacyjny budynek mieszkalny przy ul. Stary Rynek 6. Nad gzymsem znajduje się naga półpostać kobieca podtrzymująca ramionami dekorację roślinną.

Jan Paweł II pomnik Kościół świętej Trójcy Mława ciekawostki
Jan Paweł II – pomnik obok Kościoła świętej Trójcy, Mława

Z historii Mławy

7) W roku 1495 Mława przestała być miastem książęcym i została przez króla Jana Olbrachta włączona do ziem Królestwa Polskiego.

8) W 1521 r. podczas wojny pruskiej Mławę zdobyły wojska krzyżackie, a w mieście wybuchł wielki pożar. Ponad 100 lat później, w 1659 r. Mławę spaliły wojska szwedzkie.

9) W Polsce socjalistycznej w Mławie powstała firma Unitra, w których produkowano telewizory. Obecnie właścicielem fabryki jest firma LG i nadal powstają tu telewizory.

Pomnik Polskiego Piechura  Uniszki Zawadzkie Mława ciekawostki
Pomnik Polskiego Piechura na terenie bitwy pod Mławą, przy drodze. Uniszki Zawadzkie

Bitwa pod Mławą i pomnik

10) Między 1 a 3 września 1939 r. pod Mławą miała miejsce jedna z pierwszych i najważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Armia „Modlin” dowodzona przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego starła się z atakującą z Prus Wschodnich niemiecką 3 Armia pod dowództwem gen. Georga von Küchlera. Mimo zadania nieprzyjacielowi strat, polskie wojska musiały się wycofać w kierunku Warszawy.

bunkier Uniszki Zawadzkie Bitwa pod Mławą Mława ciekawostki
Fragment bunkru – Mauzoleum Żołnierzy Września. Uniszki Zawadzkie, koło Mławy

W 1985 r. przy ruchliwej drodze krajowej, w podmławskiej miejscowości Uniszki Zawadzkie, na terenie bitwy stanął monumentalny Pomnik Polskiego Piechura. Co roku odbywają się tu uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy. Obok pomnika w częściowo zniszczonym bunkrze znajduje się Mauzoleum Żołnierzy Września.

Ciekawostki o Mławie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Płock
> Chodzież
> Głogów

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email