Fascynujące ciekawostki o Morzu Bałtyckim

mewa mewy Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki

Bałtyk – wyspy, zatoki, ryby, wieloryby, sinice, tsunami, Nord Stream oraz tajemnice Morza Bałtyckiego. Ciekawostki o Morzu Bałtyckim, które powinieneś poznać

1) Morze Bałtyckie (w skrócie: Bałtyk), to morze śródlądowe, część Oceanu Atlantyckiego. Zajmuje powierzchnię 415.266 km kwadratowych. Jego średnia głębokość, to 52,3 metry, a najgłębsze miejsce ma 459 metrów.

2) Morze Bałtyckie, to jedno z najmłodszych mórz Oceanu Atlantyckiego. Postało ok. 12 tys. lat temu.

Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki
Świetnie znamy ten widok. Drewniane bale wbite w dno rozbijają fale Bałtyku

3) Nad Morzem Bałtyckim leży Polska oraz 8 kolejnych państw: Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy i Dania.

4) Zasolenie Morza Bałtyckiego wynosi średnio 7 promili.

5) Największe wyspy na Morzu Bałtyckim, to:
– Gotlandia (3140 km kwadr.),
– Sarema (2673 km kwadr.),
– Olandia (1342 km kwadr.),
– Lolland (1242 km kwadr.),
– Hiuma (898 km kwadr.),
– Rugia (926 km kwadr.),
– Bornholm (588 km kwadr.),
– Uznam (445 km kwadr.),
– Wolin (264 km kwadr.).

6) Wyspą Morza Bałtyckiego, na której mieszka najwięcej ludzi jest Uznam (należący do Polski i Niemiec). Mieszka tu ponad 76 tys. ludzi.

latarnia morska Kołobrzeg Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki
Latarnia morska w Kołobrzegu

7) Linia brzegowa Morza Bałtyckiego wynosi ok. 8100 km długości.

8) Nazwa Morze Bałtyckie pochodzi od łacińskiego słowa baltes, czyli: pas. W języku łotewskim baltais znaczy: biały.

9) Trzy największe zatoki Morza Bałtyckiego, to:

  • Zatoka Botnicka (117 tys. km kwadr.),
  • Zatoka Fińska (30 tys km kwadr.),
  • Zatoka Ryska (17 tys. km kwadr.).
Trzęsacz Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki
Trzęsacz. Bałtyk zabrał część lądu i zawalił się średniowieczny kościół

10) Do Morza Bałtyckiego wpada ok. 250 rzek. Największe, to: Wisła, Odra, Newa, Kemi, Niemen, Lule, Gota, Angerman i Dźwina.

11) Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata.

Ryby Morza Bałtyckiego

12) W Morzu Bałtyckim występują następujące gatunki ryb: śledź bałtycki, szprot, dorsz, belona, flądra, turbot, sieja, sola, węgorz, łosoś/troć, płoć, szczupak. Także ostrobok, witlinek, kur diabeł, węgorzyca, ostropłetwiec, tasza, dobijak, dennik, tobiasz, babka, wężynka, krąp i ciernik.

Nord Stream po dnie Bałtyku

13) Obecnie po dnie Morza Bałtyckiego budowany jest Gazociąg Północny (oficjalna nazwa: Nord Stream) z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Jego długość ma wynosić ponad 1200 kilometrów. Będzie to wiec najdłuższy gazociąg morski świata. Szereg państw, w tym Polska, sprzeciwia się budowie twierdząc, że Nord Stream to projekt głównie polityczny, gdyż uzależni Europę Zachodnią i celowo ominie Ukrainę, z którą skonfliktowana jest Rosja od czasu aneksji półwyspu Krym.

kuter kutry rybackie połów ryb ryby Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki
kuter rybacki rusza na połów ryb w Morzu Bałtyckim

Tsunami na Morzu Bałtyckim

14) Niedawne badania naukowe wykazały, że w 1497 r. i w II połowie XVIII wieku po Bałtyku przeszło tsunami, zwane kiedyś Niedźwiedziem Morskim. Na Wybrzeżu Trzebiatowskim (okolice Mrzeżyna, Rogowa i Dziwnowa), nawet 1400 metrów od wybrzeża, znaleziono warstwę piasku grubości ok. 10 cm o uziarnieniu charakterystycznym dla pozostałości po tsunami. Piasek znajduje się pół metra pod ziemią i zawiera mikroskamieniałości morskie. Tsunami opisał mnich z Darłowa, opisując je i podając datę: „Ósmego dnia po Narodzinach Maryi, roku 1497„. Mnich opisał straty, jakie tsunami przyniosło miastu Darłowo. Tsunami z 1779 roku opisał kronikarz L. W. Brueggemann.

kuter kutry rybackie port Władysławowo Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki
Kutry rybackie i port Władysławowo nad „polskim” Bałtykiem

Wieloryby i rekiny w Bałtyku?

15) W Morzu Bałtyckim coraz częściej pływają wielkie zwierzęta, wcześniej tu nie obserwowane. W Unieściu obserwowano ponad wala butlonosego z rodziny waleni, który miał 7,5 metra długości i ważył ponad 3 tony. W 2007 r. w Zatoce Gdańskiej nagrano 10-metrowego rekina. W 2007 r. rybacy złowili 2-mtrowego rekina, nazywanego żarłaczem śledziowym.

W 2018 r. na brzegu Mierzei Wiślanej znaleziono 5-metrowe cielsko martwego wieloryba, ważące ok. 3 ton. To trzeci taki przypadek w ostatnich 5. latach.

wyspa Bornholm ciekawostki Dania atrakcje
Duńska wyspa Bornholm i Morze Bałtyckie

Sinice w Morzu Bałtyckim

16) Co jakiś czas na Morzu Bałtyckim występują sinice i ze względów bezpieczeństwa ogłaszany jest zakaz kąpieli. Sinice, potocznie zwane glonami (bo je przypominają) gromadzą się przy brzegu i mają nieprzyjemny zapach. W przypadku kąpieli podrażniają skórę oraz prowadzą do objawów, typu: nudności, wymioty, biegunka, gorączka, itd.

Tajemnice Morza Bałtyckiego

17) Morze Bałtyckie było świadkiem wielu wydarzeń podczas II wojny światowej. Walczyły ze sobą okręty wojenne (w tym okręty podwodne) państw – stron wojny. Część zatopionych jednostek wciąż znajduje się na dnie Bałtyku.

18) W 2009 r. na dnie Bałtyku w pobliżu Szwecji odnaleziono wrak statku. 10 lat później w wyniku badań stwierdzono, że renesansowy żaglowiec (XV lub XVI wiek) długości ok. 18 metrów. Morze Bałtyckie skrywa jeszcze wiele podobnych niespodzianek z przyszłości.

Ciekawostki o Morzu Bałtyckim: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wyspa Bornholm
> Ustka
> Ciekawostki o latarniach morskich

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email