Muzyka K-pop. Fenomen koreańskiego disco polo

gwiazdy K-pop ciekawostki Korea piosenki muzyka

My mamy disco polo, Koreańczycy mają K-pop (czytaj: kejpop) czyli Korean pop. Choć porównanie mogłoby  Koreańczyków obrazić

Pewnie wielu ludzi na świecie o K-pop by nie wiedziało, gdyby nie raper, tancerz, producent muzyczny Psy i jego megahit Gangnam Style. Piosenka (obecnie na YouTube 3,2 miliarda wyświetleń teledysku) rozsławiła dzielnicę Seulu Gangnam na cały świat, a Psy (czyli gościu nazywający się Park Jae-Sang) jest tu bożyszczem. To właśnie ta piosenka zachęciła ogromną rzeszę turystów, aby odwiedzili Koreę Południową i Seul, więc też koniecznie dzielnicę Gangnam. Psy i jego piosenka, to towar eksportowy, który zarobił dla Korei więcej niż niejedna tutejsza korporacja.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Gwiazdy K-pop zapraszają do sklepu kosmetycznego. Fanki na pewno zajrzą do środka

Obowiązkowa fotka

Przy placu Gangnam stoi konstrukcja z tytułem hitu, przy której każdy obowiązkowo robi sobie pamiątkowe zdjęcie. Trzeba jednak wiedzieć, że dzielnica Gangnam, to bogata dzielnica finansowa z nowoczesnymi wieżowcami, a także miejsce, gdzie o zmroku w setkach kawiarni bawią się modnie ubrane, koreańskie nastolatki.

Psy Gangnam Style plac Seul

Plac Gangnam w Seulu nocą odwiedził Wesoły Wieżowiec

Nastoletnie gwiazdy K-pop

K-pop, to głównie boysbandy i girlsbandy, występujące w licznym, często 6-10-osobowym składzie. Muzyka ma być przyjazna dla ucha i ma podobać się nastolatkom. Ale przede wszystkim mają się podobać urodziwi wykonawcy, członkowie zespołów.

Nie wiem czy umieją śpiewać, na pewno muszą atrakcyjni wyglądać. Starannie wystylizowane dziewczęta i chłopcy o idealnej urodzie na scenie i w teledyskach mają poruszać się tak, jak wymyślił choreograf. I każdy ma zaśpiewać swój fragment piosenki. Teledysk puszczany w telewizji zrobi swoje.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Słodkie gwiazdki K-pop z zespołu Twice. Na dole ich imiona / pseudonimy. Każdy koreański nastolatek chciałby mieć taką idealną dziewczynę

Jakość produkcji teledysków i kwoty jakie pochłonęła ich produkcja powoduje, że nie ustępują najlepszym światowym produkcjom. Pracują nad nimi rzesze najlepszych specjalistów w kraju.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Fani wielu zespołów K-pop na pewno kupią kalendarz, aby być blisko swych idoli przez cały rok

Gangnam Style mało K-popowy

Ci, którzy świetnie znają piosenkę i teledysk rapera Psy „Gangnam Style” i wydaje im się, że K-pop jest do niej bardzo podobny, więc wszystko wiedzą – są w błędzie. Psy wizualnie wygląda, jak by był tatą większości gwiazdek K-pop i jest zwyczajny. Nie jest ustylizowany od A do Z, nie jest stworzony przez wytwórnię muzyczną. Wygląda, jak większość Koreańczyków z południa, poza tym że w teledysku jest zwariowany – zarówno jeśli chodzi o zachowanie, jak i kolorowe stroje. Piosenka „Gangnam style” jest popowa, melodyjna i kosmopolityczna, więc spodobała się na świecie. Zyskała sławę, bo jest inna od reszty K-popowych produkcji. Te w świecie nie mają szans na sławę, są tworzone na koreański rynek.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Skarpetki z idolami K-pop? Proszę bardzo

Przemysł muzyczny w Korei

K-pop, to nie tylko muzyka, ale cały przemysł muzyczno-marketingowy. Wizerunki wykonawców są na wszystkim: naklejki, plakaty, notesiki, wisiorki, znaczki, skarpetki. Nawet poduszki, więc przed snem nastolatki przytulają się do ukochanego idola. K-popowe gadżety ze słodkimi buziami gwiazd sprzedawane są na każdym kroku i ciągle ktoś tu coś kupuje.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Ale słodziaki. Nastoletnie fanki na pewno kupią i przykleją gdzieś w domu

Wizerunki gwiazd są wszędzie i nie zdziwię się, jeśli któregoś razu zaczną wyskakiwać z koreańskich lodówek. Reklamują wszystko co możliwe, od kosmetyków, przez sportowe obuwie, po lody (zdjęcie z lodem się nie zmieściło).

Aleja gwiazd K-pop

Na jednej z dużych ulic Seulu (obok są wytwórnie muzyczne) urządzono K-star Road. 2-metrowe misie umalowane w barwy gwiazd i podpisane nazwami konkretnych zespołów stoją na postumentach niczym pomniki. Tablice z oznakowaniem wszystkich misiów informują, gdzie jest każdy misio-idol. Można więc dotrzeć do substytutu swego idola i zrobić sobie przy nim zdjęcie.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka k-star Road

K-star Road w Seulu. Jedna z wielu postaci nawiązujących do konkretnych gwiazd K-pop

K-pop jest wszędzie

Moda na gwiazdy K-pop, rzesze fanów i wielkie pieniądze spowodowały, że zdjęcia największych gwiazd znalazły się nawet na znaczkach koreańskiej poczty. Obok rzeczywistej wielkości tekturowych postaci jednego boysbandów można sfotografować się w City Hall w Seulu (gmachu Urzędu Miasta).

O tym, że wszyscy kochają K-pop i jej gwiazdy świetnie wiedzieli managerowie stadionu olimpijskiego w Seulu. Obok atrakcyjnie urządzonej na świeżym powietrzu alei gwiazd południowokoreańskiego sportu (Olympic Star Street) jest też trochę skromniejsza Music Star Zone. Wizerunki gwiazd, obok ich odciśnięte dłonie. I oczywiście zdjęcie + autograf tańczącego po kowbojsku Psy, który w 2017 r. miał tu koncert.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Naklejki z idolami K-pop na pewno przydadzą się fankom

K-pop, więcej niż muzyka i styl

Moda na girlsbandy i boysbandy w Europie i USA dawno przeminęła, lecz w Korei spece od marketingu dbają, aby było inaczej. Wiek gwiazd jest podobny do wieku słuchaczek i słuchaczy ich muzyki. Ich idealny wygląd (cera, fryzura, ubiór) powoduje, że każdy nastolatek chce o siebie dbać i chce wyglądać podobnie. Nic nie wskazuje na to, aby moda na K-pop miała szybko trafić do lamusa.

gwiazdy K-pop Korea piosenki muzyka

Naklejki, pocztówki, notesiki… Młodociani fani i fanki gwiazd K-pop są w siódmym niebie

Na końcu dodajmy, że słynny na świecie „Gangnam Style” w zestawieniu najlepszych hitów muzycznych K-pop znalazł się „tylko” na piątym miejscu. To prawdopodobnie znaczy, że w Korei Południowej były większe hity, których nie znamy. Na przykład czy słyszałeś „Fantastic baby” zespołu Big Bang?

Tekst o K-pop + zdjęcia (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Korei Południowej
> Kuchnia południowokoreańska
> Świątynia Bongeunsa w Seulu

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email