Najdroższe dzieło sztuki świata

najdroższe dzieło sztuki rzeźba

Ile dolarów dałbyś za tego chudzielca? 100 tysięcy dolarów, milion, 10 milionów? Nie. Właśnie ktoś kupił to za…

Rzeźba, którą widzicie obok, to nie tylko najdroższa rzeźba, ale w ogóle najdroższe dzieło sztuki w historii świata. Właśnie sprzedano je na aukcji londyńskiego domu akcyjnego Sohtherby’s za… ponad 100 milionów dolarów. Dokładnie za 104,3 miliona $. Według dzisiejszego kursu USD, w przeliczeniu na złotówki, jest to prawie 315.000.000 złotych.

Można za to kupić np.:
– 210 milionów egzemplarzy Super Expressu (jeśli dobrze obliczyliśmy, tyle egzemplarzy gazeta sprzedaje przez 4 lata);
– 175 milionów bochenków chleba (mniej więcej tyle w ciągu roku zjada pół miliona polskich rodzin, czyli chleb dla wszystkich mieszkańców Warszawy na cały rok);
– znaczki na wysłanie 203 milionów listów;
…i tak dalej.

Co to za niezwykła rzeźba? Jej autorem był Albert Giacometti (1901-1966). Był uczniem Rodina i Bourdella (miłośnikom sztuki tych nazwisk nie trzeba przedstawiać). Rzeźba „Idący człowiek”, odlana z brązu, wysoka na nieco ponad 1,8 metra, powstała w 1960 roku. Specjaliści twierdzą, że to dzieło niezwykłe i rewelacyjne. Pewnie mają rację, skoro aż tyle kosztowało.

Dodajmy, że za inną rzeźbę tego artysty, 20 lat temu zapłacono „zaledwie” 6,8 mln dolarów. Strach pomyśleć, ile jego rzeźby będą kosztować za 100 lat.

Informacja na Sadurski.com od lutego 2010, foto: Sohtherby’s

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email