Największe działa w historii wojskowości

Gruba Berta armaty ciekawostki działa artyleria

Armata miotająca kule o wadze ponad 800 kilogramów i działo, którego pociski wznosiły się na wysokość 40 kilometrów. W historii nie brakowało potężnych broni tego typu. Oto niektóre z nich

Car puszka

Chociaż powstała w 1586 roku, do dziś jest armatą o największym kalibrze. A ten wynosi aż 890 mm. Jest w stanie wystrzelić pocisk o wadze 800 kilogramów. Dziś Car puszka (tak nazwano tę armatę) stoi na Kremlu w Moskwie, jako 40-tonowy pomnik.

Car Puszka armaty ciekawostki działa artyleria

Car Puszka kalibru 890 mm na Kremlu w Moskwie. Armaty ciekawostki

Type-94

Japońskie Type-94, to największe działo artylerii okrętowej. Baterie tych dział zamontowano na trzech okrętach klasy Yamato, służących we flocie japońskiej podczas drugiej wojny światowej. Type-94 miotało pociskami kalibru 460 mm na odległość ponad 42. kilometrów.

Yamato armaty ciekawostki działa artyleria

Japoński okręt klasy Yamato. Ciekawostki o armatach

Lange 21 cm Kanone

Ogromny zasięg, to cecha działa Lange 21 cm Kanone, znanego także pod nazwą: Armata przeciwparyska. Cesarstwo Niemieckie używało go do ostrzału Paryża w 1918 roku z odległości ponad 130 kilometrów. Zanim spadły, pociski osiągały imponującą wysokość nawet 40 kilometrów. To cztery razy wyżej niż pułap współczesnych samolotów pasażerskich.

Lange 21 cm Kanone armaty ciekawostki działa artyleria

Działo Lange 21 cm Kanone. Armaty ciekawostki

Little David, Mallet’s Mortar

Little David i Mallet’s Mortar, to dwa największe moździerze. Oba o kalibrze 914 mm. Brytyjski moździerz Malleta powstał w 1857 roku. Służył podczas wojny krymskiej. Jego każdy pocisk ważył ponad tonę.

Little David został skonstruowany w USA, w 1945 roku. Wystrzeliwał pociski o masie 1,8 tony na odległość ponad 8. kilometrów.

Little David armaty ciekawostki działa artyleria

Ten, kto tego giganta nazwał Little David, miał poczucie humoru. Ciekawostki o armatach

80 cm Kanone 5

80 cm Kanone 5, znany też jako Schwerer Gustav, to największe, najcięższe i najdroższe działo w historii. To skonstruowane przez III Rzeszę potężne działo kolejowe, było w stanie wystrzelić nawet siedmiotonowe pociski, na odległość 50. kilometrów. Działo Schwerer Gustav było obsługiwane sztab 5. tys. ludzi, w tym 500. artylerzystów.

Największe armaty ciekawostki: Sadurski.com
Na górnym foto: działo Gruba Berta

Zobacz też:
> Spadochrony ciekawostki
> Historia fotografii
> Ciekawostki o amfibiach

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email