New Haven, Connecticut – miasto uniwersytetu Yale

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcjeNew Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje

Ciekawostki o mieście, w którym znajduje się słynny uniwersytet Yale

Miasto New Haven jest położone nad Atlantykiem, w północno-wschodniej części USA, w stanie Connecticut. Mieszka tu 130 tys. osób (w całym stanie Connecticut 3,4 mln mieszkańców). Jest częścią obszaru metropolitalnego Nowego Jorku. Stąd do NYC jest ok. 130 kilometrów. New Haven słynie z Uniwersytetu Yale, który jest jednym z najbardziej elitarnych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych.

Yale University

Uczelnię założono w 1701 roku, jest więc trzecim najstarszym uniwersytetem w USA (po Uniwersytecie Harvarda i College of William and Mary. Nazwa instytucji pochodzi od nazwiska Elihu Yale’a, który w 1718 roku podarował uczelni towary o wartości 560 funtów szterlingów, co było wówczas wieku dużą kwotą.

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje Yale University

W budynku Yale University. New Haven ciekawostki

Motto Universytetu Yale brzmi: Lux et Veritas (Światłość i Prawda). Jest to napisane alfabetem hebrajskim na herbie Uniwersytetu. Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych. Studiuje tu blisko 11 tys. studentów, z czego 5200 to studenci czteroletniego college’u.

Yale jest uczelnia prywatną, a czesne (w porównaniu do innych amerykańskich uczelni) jest wysokie. Yale jest 2. najbogatszą instytucją akademicką w Stanach Zjednoczonych. Jej obecny majątek, to ok. 20 mld dolarów. Ma kilkanaście bibliotek i oddziałów bibliotecznych, w których zgromadzono ponad 12 milionów woluminów (jest to więc drugi największy akademicki system biblioteczny na świecie).

Dwadzieścia jeden osób związanych z Yale otrzymało Nagrodę Nobla.

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje

Na ulicy w New Haven, Connecticut

New Haven i Polacy

3 procent mieszkańców jest urodzonych w Polsce, a kolejne 2,6 procent mieszkańców deklaruje pochodzenie polskie. W New Haven jest kościół rzymskokatolicki, w którym odbywają się msze w języku polskim. To parafia (ustanowiona w 1901 roku) św. Stanisława Biskupa i Męczennika (St. Stanislaus Bishop & Martyr’s Parish).

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje

Centrum miasta New Haven, Connecticut

Inne ciekawostki o New Haven

– Restauracja Louis Lunch w New Haven jest jednym z najstarszych lokali w USA, w których serwuje się hamburgery.

– Czytelnicy magazynu podróżniczego „Condé Nast Traveler” w 2013 r. uznali, ze New Haven należy do dwudziestki najmniej przyjaznych miast świata.

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje

New Haven, Connecticut

Ciekawostki o stanie Connecticut

Flaga stanowa Connecticut jest jedną z najstarszych flag w USA. Na granatowym tle znajduje się herb nadany jeszcze przez króla Wielkiej Brytanii w 1711 roku.

– Na pieczęci stanowej Connecticut znajdują się trzy winorośle (są też na herbie). Symbolizują Hartford, Windsor i Wethersfield, które w 1639 roku utworzyły kolonię Connecticut.

– Dewiza stanu brzmi: „Qui transtulit sustinet” (Kto przesadza – podtrzymuje).

New Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje

New Haven, Connecticut 

– Connecticut dzieli się na osiem hrabstw: Fairfield, Hartford, Litchfield, Middlesex, New Haven, New London, Tolland oraz Windham. Stolica stanu jest Hartford.

– Connecticut określane jest mianem „ekskluzywnego przedmieścia Nowego Jorku”, ponieważ wielu mieszkańców pracuje w NYC.

– Od 2008 r. w stanie Connecticut można zawierać związki jednopłciowe. To drugi po Massachusetts stan, który na to zezwolił.

Ciekawostki o New Haven i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Las Vegas
> Santa Monica
Inne miasta USA i świata? Skorzystaj z wyszukiwarki Sadurski.com

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email