Nici dentystyczne – czy warto je stosować?

nici dentystyczne

Nici dentystyczne to środek higieniczny, który stanowi doskonałe uzupełnienie codziennego szczotkowania zębów. Pozwala na usuwanie osadu nazębnego z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, co zmniejsza ryzyko powstawania ubytków próchniczych oraz gwarantuje utrzymanie dobrego zdrowia tkanek przyzębia. Jak prawidłowo i kiedy nitkować zęby?

Po co używać nici dentystycznych?

Cienka nitka dentystyczna to doskonały produkt umożliwiający dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czyli okolicy, która zwykle pozostaje niedostępna dla włosia tradycyjnej szczoteczki do mycia zębów. W bezpieczny i kontrolowany sposób mechanicznie usuwa ona resztki pokarmu oraz film bakteryjny, które gromadzą się w ciągu całego dnia. Dzięki temu znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia zmian na tle próchniczym, zwłaszcza na powierzchniach stycznych zębów. Tak umiejscowione ubytki są zwykle trudne do zauważenia. Bardzo często pierwszym objawem wskazującym na ich tworzenie się jest zahaczanie nici dentystycznej o zęby i jej strzępienie podczas codziennych zabiegów higienicznych.

Regularne nitkowanie zębów pozwala również na utrzymanie dobrej kondycji tkanek przyzębia, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Duże nagromadzenie płytki nazębnej w okolicy linii dziąseł stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, a bagatelizowanie tego faktu może prowadzić do choroby dziąseł. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się już po ok. 4 tygodniach nieodpowiedniego dbania o zęby. W celu profilaktyki schorzeń w obrębie tkanek przyzębia, w tym rozwoju zapalenia przyzębia, warto pamiętać o zastosowaniu nici dentystycznej do prawidłowego usunięcia osadów nazębnych.

W jaki sposób czyścić zęby nicią dentystyczną?

Prawidłowe nitkowanie zębów nie jest czynnością skomplikowaną. Zajmuje niewiele czasu, zatem tylko nieznacznie wydłuża codzienną toaletę jamy ustnej. Najlepiej oczyszczać przestrzenie między zębami, stojąc przed lustrem. Pozwoli to na precyzyjne przeciągnięcie nici w okolicy stycznej zębów. Fragment nici dentystycznej (najlepiej ok. 40 cm) należy nawinąć na środkowe palce obu dłoni, pozostawiając pomiędzy nimi odcinek ok.10 cm. Tym fragmentem nitki należy czyścić pojedynczą przestrzeń między zębami. Ruchem zygzakowatym przesuwa się nić w górę i w dół między powierzchniami stycznymi zębów. Można pomocniczo użyć kciuków lub palców wskazujących do precyzyjnego przesunięcia nitki.

Zużyty fragment nici nawija się na jeden z palców, jednocześnie odwijając nitkę owiniętą wokół drugiego palca. W ten sposób należy usunąć resztki pokarmowe zgromadzone w każdej przestrzeni pomiędzy zębami oraz poniżej linii dziąseł. W przypadku trudności z nawijaniem i operowaniem nitką dentystyczną (np. u osób z ograniczeniami manualnymi) lub do higieny okolic zębów trzonowych – siódemek czy ósemek) warto stosować flosser, czyli nić dentystyczną z wykałaczką.

Kiedy używać nici dentystycznej?

Nić dentystyczna powinna być stosowana co najmniej raz dziennie, jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jej użycie istotnie zwiększa poczucie świeżości i czystości zębów. Warto nitkować zęby każdorazowo po ich wieczornym umyciu z zastosowaniem odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty. Należy pamiętać, iż nici dentystyczne nie zastępują prawidłowego szczotkowania zębów. Nitkowanie zębów jest również przydatne, gdy po spożytym posiłku fragment pokarmu utknie w wąskiej szczelinie między zębami. Wówczas usunięcie go znosi uczucie nieprzyjemnego dyskomfortu. Z tego powodu warto mieć przy sobie (np. w podręcznej kosmetyczce) opakowanie nici dentystycznych lub kilka sztuk wykałaczek z nicią dentystyczną.

Osoby w trakcie leczenia ortodontycznego za pomocą stałego aparatu na zębach również powinny pamiętać o konieczności nitkowania zębów. Zastosowanie specjalnie dedykowanej nici dentystycznej do aparatu ortodontycznego, która posiada usztywniony koniec ułatwiający jej włożenie w przestrzeń pod łukiem aparatu na zębach, pozwala na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Właściwie dopasowana nitka dentystyczna powinna być również używana do czyszczenia mostów oraz implantów. Jest też skutecznym rozwiązaniem w przypadku dużych przestrzeni międzyzębowych.

Gdzie kupić nici dentystyczne?

Nici dentystyczne to środek higieniczny, który jest łatwo dostępny w szerokiej gamie. Można je bez problemu zakupić zarówno w aptece stacjonarnej, jak i internetowej – sprawdź nici dentystyczne na DOZ.pl. Przy ostatecznym wyborze pomocne mogą być wskazówki przekazane przez farmaceutę. Powszechnie nić dentystyczną można również zdobyć przy okazji wizyty w drogerii, gdzie sprzedawane są produkty do pielęgnacji jamy ustnej.

Dostępne są różne rodzaje nici dentystycznych: nawinięte na rulon lub w odcinkach, płaskie lub rozszerzające się, smakowe (np. miętowe), woskowane lub niewoskowane, teflonowe, z chlorheksydyną lub fluorem. Coraz większą popularność zyskują też rozwiązania łączące wykałaczkę z nitką dentystyczną, czyli flossery. Taki produkt eliminuje konieczność trzymanie nitki w palcach, gdyż jej fragment jest właściwie naprężony i przytwierdzony do plastikowego uchwytu, co ułatwia manewrowanie w jamie ustnej.

Artykuł sponsorowany

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email