Jak zorganizować dzień z niemowlakiem

noworodek mama opieka nad noworodkiem

Już od pierwszych dni życia warto wprowadzić pewną rutynę, która pozwoli małemu człowiekowi oswoić się z nieznanym światem i poczuć mu się dużo pewniej. Jak zorganizować dzień z niemowlakiem? Oto kilka rad

Poranek i popołudnie

Najlepszym rozwiązaniem we wprowadzaniu rutyny w życie niemowlaka jest zaplanowanie codziennej pobudki o podobnej godzinie. Wtedy dziecko jest wyspane i nie ma problemu z wieczornym zasypianiem. Pierwszymi czynnościami po przebudzeniu powinno być umycie, przebranie i nakarmienie malucha. Wyspany i najedzony noworodek jest zazwyczaj w dobrym humorze i ma ochotę na zabawę, po której następuje czas na kolejny posiłek i krótką drzemkę. W tym czasie mama ma czas dla siebie i może wykonać zaplanowane czynności.

Należy pamiętać o tym, aby drzemka nie odbywała się w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu i nie była zbyt długa. Po krótkiej drzemce i obiedzie można wyjść na krótki spacer lub przeznaczyć ten czas na zabawę w domu. Natomiast wczesne popołudnie to dobry moment na nieco dłuższe przebywanie na powietrzu – tutaj sprawdzi się niezawodny spacer po parku. Po powrocie do domu warto przekazać noworodka w ręce taty, aby mieć chwilę tylko dla siebie.

Wieczór

Zdecydowana większość ekspertów podkreśla, iż w przypadku noworodka kolacja powinna być podana jeszcze przed kąpielą, a nie tuż po niej. Dlaczego? Głodny maluch może być nieco marudny, co sprawi, iż wieczorna kąpiel niemowlaka nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Dodatkowo noworodek może się ubrudzić kolacją, co sprawi, iż ponowne spotkanie z wanienką okaże się koniecznością. W tym przypadku (kolacja i kąpiel niemowlaka) także należy trzymać się ustalonej rutyny. Noworodek powinien być kąpany i usypiany do snu o stałej porze. Należy zadbać o to, aby wieczorem w mieszkaniu było w miarę cicho i niezbyt jasno.

Nie ulega wątpliwości, iż pojawienie się w domu noworodka dezorganizuje całe dotychczasowe życie. Rodziców czekają nowe wyzwania i nowe obowiązki, a rozkład całego dnia podporządkowany jest potrzebom małego człowieka. Do codziennych planów należy wprowadzić rutynowe czynności i obowiązki, które pozwolą maluchowi zdrowo się rozwijać i nabywać określonych przyzwyczajeń.

Tekst: Joanna Gawelska

Przydatne porady na temat kąpieli dziecka / Artelis.pl

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email