Olejki eteryczne pięknie pachną, a poza tym…

olejki eteryczne

Nie ma wątpliwości, że olejki eteryczne wpływają na naszą psychikę. Ich zapach może poprawiać samopoczucie, pobudzać albo uspokajać. Może też relaksować i orzeźwiać

Ich zapach działa odstraszająco na owady i insekty, niweluje drobnoustroje oraz odświeża powietrze. Bo olejki eteryczne cenione są na całym świecie nie tylko za zapach. Każdy z nich wykazuje dobroczynne właściwości lecznicze albo pielęgnacyjne.

Olejki eteryczne mogą być pozyskiwane z ponad 2 tys. gatunków roślin. W każdej z nich znajduje się przynajmniej kilkadziesiąt wartościowych związków. Są one pozyskiwane z łodyg, kwiatów i korzeni. Wszystkie wykazują właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Ponadto olejek z każdej rośliny posiada swoje unikalne zastosowanie, na przykład w medycynie alternatywnej oraz pielęgnacji ciała. Są też powszechnie stosowane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz chemicznym.

W Polsce najczęściej wykorzystywany jest olejek różany, miętowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, cedrowy, sosnowy oraz arganowy i lawendowy.

Najpopularniejsze olejki eteryczne i ich zastosowanie

– Choroby górnych dróg oddechowych: olejek anyżowy, cyprysowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, lawendowy, rozmarynowy, herbaciany, sosnowy.

– Migrenowe bóle głowy: olejek majerankowy, lawendowy, geraniowy, bazyliowy.

– Bóle mięśniowe: olejek lawendowy, kolendrowy, eukaliptusowy, imbirowy.

– Problemy z zasypianiem: olejek lawendowy, melisowy, różany, geraniowy, mandarynkowy, jałowcowy.

– Zmęczenie i apatia: olejek miętowy, bazyliowy, cytrynowy, geraniowy, rozmarynowy, tymiankowy.

– Poprawa samopoczucia i relaks: olejek neroli, melisowy, mandarynkowy, cyprysowy, sandałowy, sosnowy, różany, lawendowy, olej ze słodkich migdałów.

– Problemy dermatologiczne: olejek arganowy, geraniowy, cytrynowy, lawendowy, szałwiowy, jałowcowy.

Należy pamiętać, aby olejki eteryczne używać rozważnie. Ważny jest nie tylko skład, termin ważności, pochodzenie, a nawet sposób przechowywania. Większość olejków należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w ciemnym pomieszczeniu. Producenci umieszczają je w ciemnych, szklanych butelkach, by nie traciły swoich właściwości.

Przed zastosowaniem olejku warto wykonać próbę uczuleniową, gdyż mimo że są w pełni naturalne, mogą wywołać podrażnienie albo alergie.

> Tekst na podstawie informacji ze strony optima-plus.eu

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email